Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  "Złoty Warkocz" zdobyty   -   24/9/2007
Legenda głosi, że po zamku w Dębnie przechadza się niekiedy zjawa młodej złotowłosej dziewczyny. To córka potężnego magnata Tarły, który władał na zamku w Dębnie od I połowy XVII wieku. Dumny i nieczuły ojciec zamurował żywcem córkę w niewielkim pomieszczeniu bez okien za… miłość do nieodpowiedniego mężczyzny. Kiedy po wielu latach odkryto jej zwłoki, okazało się, że zasuszoną głowę dziewczyny wciąż jeszcze otulał długi, złoty warkocz. Ta niezwykła, romantyczna historia jasnowłosej dziewczyny patronowała odbywającemu się w niedzielę na zamku w Dębnie już po raz dwunasty Międzynarodowemu Turniejowi Rycerskiemu o Złoty Warkocz Tarłówny.

Ogloszenie
>

Na - zorganizowany przez Dębińskie Centrum Kultury i Muzeum Okręgowe w Tarnowie - turniej przybyło ponad trzystu rycerzy z kraju i zagranicy. W samo południe grupa rycerzy przemaszerowała z zamku do okalającej go fosy, gdzie znajdowała się główna arena zmagań. Oficjalnego otwarcia turnieju dokonali: marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, starosta brzeski Ryszard Ożóg, wójt Dębna Grzegorz Brach, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz, dyrektor DCK Andrzej Potępa i kustosz zamku dębińskiego Lidia Luchter-Krupińska.
Rycerskie szranki rozpoczął symboliczny wystrzał armatni. Na pierwszy ogień poszło Bractwo Rycerskie św. Jerzego z Wyszehradu (Węgry). Następnie swoje umiejętności zaprezentowali m. in. Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, kaskaderzy konni z Krakowa jako drużyna Chmielnickiego, Bractwo Rycerskie VIKOMT ze Słowacji, Drużyna Rycerska Jakuba Odrowąża, Hufiec Rycersytwa Małopolskiego "Leliwa". Zbrojni w miecze i kopie, z pancerzami, tarczami i hełmami współcześni rycerze na swych dzielnych rumakach przedstawiali się naprawdę imponująco. Bogaty program imprezy obfitował w sporo historycznych widowisk, takich jak „Krzyżacy i Saraceni", na który składał się pokaz konny i turniej rycerski przywołujący XIII wiek, „Głos Boga Wojny", czyli przegląd artylerii XVII-wiecznej, armatnie salwy i kaskaderski pokaz „Bohun i kozacy", czy „Wojnicz w ogniu" - potyczka polsko-szwedzka z XVII w. Rozstrzygnięto wielki finał turnieju "O Złoty Warkocz Tarłówny".
O cenne troferum miało walczyć czterech najlepszych rycerzy. Niestety - jak to podczas rycerskich potyczek bywa - jeden z nich odniósł ranę w turnieju bojowym drużyn "Obrona Chorążego", dlatego ostatecznie w finale wystąpiło tylko trzech najdzielniejszych rycerzy: Wilk, Damian z Tarnowskiego Bractwa Rycerskiego "Gladii Amici" oraz Krzysztof z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej i to właśnie jemu przypadło główne trofeum.
Natomiast późnym popołudniem odtworzono epizod z końca XIV w. - wojnę Grzymalitów z Nałęczami, odnotowany w „Kronice Janka z Czarnkowa". Ponadto przez cały czas trwania turnieju można było obejrzeć pokazy tańca dawnego, inscenizacje teatralne i występy kuglarzy, posłuchać muzyki z początku czasów nowożytnych (XVII - XVIII w.) i zwiedzić niezwykłej urody zamek. Zwieńczeniem imprezy była bitwa wszystkich armii, konnicy i artylerii z kulminacyjnym pokazem sztucznych ogni.
Dopisała pogoda, dzięki czemu do Dębna przybyły wielotysięczne tłumy, pozwalające po raz kolejny poprawić w naszym regionie statystyki dotyczące turystycznych odwiedzin.

Agnieszka Setlik
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947