To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Ks. Lechowicz już biskupem    -   17/2/2008
Ks. Wiesław Lechowicz przyjął w sobotę sakrę biskupią w tarnowskiej katedrze. 46 – letni dotychczasowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego jest dziewiątym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej. Na hasło swojej posługi biskup Wiesław Lechowicz wybrał słowa: „Do końca umiłować” - Towarzyszy mi ono od początku kapłaństwa. Te słowa są wskazaniem dobrej drogi, którą trzeba się kierować. Służyć Bogu, Kościołowi i być blisko ludzkich spraw - mówi nowy biskup pomocniczy. Tarcza herbowa nowego biskupa ma kształt serca. Umieszczono na niej postać Dobrego Pasterza oraz symbole krzyża i pastorału.

Posłuchaj wypowiedzi nowego biskupa :

Ogloszenie
>

W uroczystości uczestniczyło ponad 20 biskupów. Byli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, a także duchowni, siostry zakonne, klerycy i wierni z całej diecezji.
Sakry biskupiej udzielił ks. Lechowiczowi biskup tarnowski Wiktor Skworc, a współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który także wygłosił homilię.
- Biskup powinien bezinteresownie służyć, budzić w ludzkich sercach nadzieję, okazywać szczególną troskę ubogim, cierpiącym, chorym, żyjącym na marginesie - podkreślił kardynał Dziwisz. Wskazywał, że ideałem każdego pasterza jest Najwyższy Pasterz - Jezus Chrystus.
Hierarcha mówił także, że biskup ma za zadanie robić miejsce Bogu w świecie, na przekór wszystkim negacjom i w ten sposób bronić wolności człowieka. Biskup powinien także ułatwiać ludziom spotkanie z Bogiem, oraz uzdrawiać. - Już samo głoszenie Ewangelii oznacza uzdrawianie, bo człowiek potrzebuje przede wszystkim prawdy i miłości - dodał metropolita krakowski.
W uroczystościach uczestniczyli biskupi z całej Polski - m.in. arcybiskup Damian Zimoń z Katowic, arcybiskup Józef Życiński z Lublina, bp Zygmunt Zimowski z Radomia, bp Jan Styrna z Elbląga. Obecni byli także kardynał Marian Jaworski ze Lwowa i jego koadiutor arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, a także bp Jan Niemiec biskup pomocniczy z diecezji kamieniecko - podolskiej na Ukrainie.
Ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc swojemu bliskiemu współpracownikowi powierza troskę o najmłodsze duchowieństwo diecezji tarnowskiej. – Kapłani potrzebują duszpasterza w osobie biskupa, któremu mogą się zwierzyć oraz prosić o radę. Biskup Lechowicz zna dobrze młodych kapłanów. Taką właśnie rolę będzie pełnił dla najmłodszych księży, którymi będzie się opiekował – podkreśla ordynariusz tarnowski.

Od 2004 roku bp Wiesław Lechowicz był rektorem największego w Polsce seminarium duchownego, gdzie do kapłaństwa przygotowuje się 220 alumnów. Klerycy wypowiadają się dobrze o swoim przełożonym. – Życzliwy, otwarty, dużo się modlił, miał dla nas czas – mówią alumni.

Diecezja tarnowska jest jedną z większych w Polsce. Jej obszar to blisko 8 tysięcy kilometrów kwadratowych, 446 parafie i półtora tysiąca kapłanów. Po tym jak bp Stanisław Budzik został sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski i wyjechał do Warszawy - pracy w diecezji było bardzo dużo. Kalendarz nowego biskupa pomocniczego Wiesława Lechowicza jest już zaplanowany. – Mam wyznaczone daty udzielania sakramentu bierzmowania, wizytacje części parafii z dekanatu Krynica. 17 maja po raz pierwszy w życiu udzielę święceń kapłańskich dwóm saletynom w Dębowcu – wylicza nowy biskup pomocniczy.
Biskup Wiesław Lechowicz ma 46 lat. Jest doktorem teologii pastoralnej. Zna język włoski i niemiecki. Interesuje się sportem, kulturą, italianistyką.

Posłuchaj fragmentu homilii wygłoszonej podczas mszy przez Kardynała Stanisława Dziwisza :


Posłuchaj wypowiedzi kardynała Stanisława Dziwisza :


Posłuchaj wypowiedzi arcybiskupa Józefa Życińskiego :


Posłuchaj wypowiedzi Ordynariusza diecezji tarnowskiej bp Wiktora Skworca :


Posłuchaj wypowiedzi osób świeckich - uczestników sobotniej uroczystości :


Przygotowała Ewa Biedroń - RDN Małopolska
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, February 9, 2023 08:49:54
IP     : 44.212.99.248
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html