Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Polak, Węgier – dwa bratanki    -   01/5/2008
Muzeum Okręgowe w Tarnowie od lat realizuje współpracę z rozmaitymi instytucjami i stowarzyszeniami z terenu Węgier. W ostatnich latach szczególnie z Miszkolcem. Tu nasze rycerstwo brało udział w pokazach i prezentacjach na zamku w Diósgyőr. W 2006 roku malarki ludowe z Zalipia prezentowały swoje umiejętności na “Borsodi Fonó” International Folklore Festival. Niedawno w Bibliotece im. Ferenca Rakoczego w Miszkolcu zorganizowana została wystawa „Lengyel- magyar két jóbarát...” – prezentująca exlibrisy ze zbiorów Norberta Lipóczego.

Ogloszenie

W różnych przedsięwzięciach Muzeum pomagało stowarzyszenie Diósgyőr Kézműves Alkotóház. Dzięki temu Stowarzyszeniu w 2006 roku w Polsce pokazana została wystawa „Polska Węgry 1000 lat wspólnej historii”, która prezentowana była w Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej. Wystawę obejrzało łącznie 5050 widzów.
W trakcie Dni Tarnowa, Festiwalu „Spotkanie Kultur 2006” przedstawiane było rzemiosło węgierskie, kilku rzemieślników ze Diósgyőr Kézműves Alkotóház prezentowało swoje wyroby oraz pokazy produkcji. Zespół dzieci z Miszkolca przedstawił program ludowych tańców węgierskich. Wspólnie zorganizowana została uroczystość postawienia i odsłonięcia kopijnika poświęconego Dr Forgon Mihályemu. To autor dzieła „Gömör Kiskont – vármegye nemes családai”. Jest to monografia prezentująca rodowody włościan i rodzin szlacheckich, które żyjąc w skromnych warunkach materialnych na przełomie XIX i XX w. wydały wielu sławnych synów, wykształconych duchownych i wojskowych. Praca ta miała charakter prekursorski i na trwałe weszła w kanon podobnych opracowań na Węgrzech. Forgon Mihály został ranny pod twierdzą Przemyśl, zmarł w Tarnowie 9.10.1914; pochowano go na cmentarzu 202 w Tarnowie w mogile nr 70. Niestety cmentarz ten został zniszczony w latach 70 ubiegłego wieku. Pamiątkowy kopijnik postawiony został przy Bramie Seklerów im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego w Tarnowie. Kopijnik został wykonany na Węgrzech i przywieziony do Tarnowa.

Niedawno w Bibliotece im. Ferenca Rakoczego w Miszkolcu zorganizowana została wystawa „Lengyel- magyar két jóbarát…” - exlibrisy ze zbiorów Norberta Lipóczego. Wystawa pokazuje zbiór exlibrisów których głównym motywem jest winno i winogrona. Oprócz nich pokazano na także zbiór etykiet winnych. Ważnym elementem ekspozycji jest przypomnienie postaci Norberta Lippóczego (1902 – 1996).
Węgier z pochodzenia. Honorowy Obywatel miasta Tarnowa. Bibliofil i wytrawny kolekcjoner, hojny ofiarodawca. Pochodził z Tállya w okolicy Tokaju na Węgrzech, był absolwentem Akademii Rolniczej w Debreczynie. Rodzinne, handlowe kontakty z Polską doprowadziły do utworzenia w Tarnowie składnicy win. Miasto to stało się jego drugim domem, gdzie mieszkał od 1929 roku. Zauroczony zakopiańskim ludowym malarstwem na szkle zgromadził znakomitą kolekcję malarstwa, ceramiki huculskiej i rzeźby. Po wybuchu II wojny światowej zatrzymany na granicy przez NKWD skazany został na 5 lat obozów pracy. Dzięki usilnym staraniom żony po 14 latach rozłąki powrócił do kraju. W 1956 roku część swych zbiorów przekazał społeczeństwu Tarnowa w dowód wdzięczności za pomoc okazaną Węgrom walczącym o niepodległość. Był jednym z twórców i długoletnim honorowym prezesem Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. Swój olbrzymi zbiór exlibrisów liczący około 25 tys. sztuk przekazał do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Był autorem wielu artykułów, organizatorem wystaw, tłumaczem i konsultantem. Mówił o sobie, że „jest Węgrem z duszą Polaka” Odznaczony m. in. Orderem Gwiazdy Republiki Węgierskiej i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947