Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   TNF: wystawa Piotra Dumały    -   10/5/2008
„Animacja (metodami tradycyjnymi) jest dla mnie jakby pisaniem wiersza poprzez film” – stwierdza w krótkiej rozmowie Piotr Dumała – wielokrotnie nagradzany reżyser, scenarzysta, autor oprawy plastycznej filmów animowanych... Wernisaż jego prac, m.in. plakatów i fragmentów komiksu miał miejsce w sobotę 10 maja w Tarnowskim Centrum Kultury – na dwie godziny przed oficjalną inauguracją 22 Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Posłuchaj krótkiej rozmowy z Piotrem Dumałą :

Ogloszenie

”Czekałem z niecierpliwością by wraz z rodziną się tu pojawić, w czym duży udział miała restauracja pana Kudelskiego” - żartował Piotr Dumała podczas wernisażu. Na wystawę, czynną w TCK do końca maja, składają się pojedyncze kadry z jego filmów animowanych („Kafka” i „Łagodna”), grafiki z komiksu i fragment komiksu „Zbrodnia i kara”, zrealizowanego jeszcze w czasie studiów, w 1980 roku, choć całość – po, jak stwierdził autor, „wysmakowaniu” - swoją premierę miała miejsce dopiero przed rokiem w Warszawie. W zaprezentowanych fragmentach miejscami widać umiejętność budowania napięcia, stwarzania klimatu za pomocą prostych środków wyrazu i podziwianą zawsze przeze mnie zdolność do graficznej kondensacji informacji, jeszcze bardziej zauważalną w eksponowanych na wystawie plakatach – gdzie pozbawiony pełnej dosłowności symbol, skrót myślowy, zastosowana „kreska”, pozostając w kręgu sztuki zawiera obok emocji, bardzo konkretny przekaz informacyjny właśnie. Tytułem uzupełnienia warto jeszcze dodać, że Dumała to także autor ilustracji prasowej („Gazeta Wyborcza”), której jednak na wystawie nie zobaczymy. Reżyser był także twórcą plakatu do 20-tej, jubileuszowej Tarnowskiej Nagrody Filmowej; mogliśmy wówczas zobaczyć jego filmy.

Piotr Dumała, zapytany o plany stwierdza, iż „ma głód wszystkiego”: -Chciałbym się trochę „odczarować” jako człowiek tylko od filmów animowanych - stwierdza. -Teraz realizuję pełnometrażowy film aktorski, z elementami animacji. Z samą animacją chciałbym zagościć również w teatrze, a poza tym ujawnić się jako człowiek piszący – mam już zbiór opowiadań sprzed lat, teraz chcę wydać zbiór limeryków i innych wierszy, jestem w trakcie realizacji różnych scenariuszy, marzy mi się także by zrobić coś dla dzieci – zrealizować pełnometrażowy film animowany, taki, jaki sam chciałbym zobaczyć.

Korzystając z okazji zapytaliśmy Piotra Dumałę o to, co dotąd stanowiło główny nurt jego twórczości – czyli animację właśnie: dlaczego się na nią zdecydował i dalej ją uprawia, skoro jest ona dziś czymś jakby pobocznym i medialnie nieobecnym. Zapytaliśmy również o stosunek do święcącej tryumfy animacji komputerowej. -Animacja (metodami tradycyjnymi) jest dla mnie jakby pisaniem wiersza poprzez film. (...) Ludziom się wydaje, że jak mają odpowiednie programy, to znaczy że już umieją robić filmy, tak jak wydaje się im, że posiadając cyfrowy aparat fotograficzny, potrafią robić fotografie - stwierdza reżyser.
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947