Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Oświadczenie prezydenta Tarnowa w sprawie S. Turkiewicza    -   12/5/2008
Jak już informowaliśmy, minister kultury nie podpisał nominacji Szymona Turkiewicza na stanowisko dyrektora Tarnowskiego Teatru. Przypomnijmy: przeciwne tej kandydaturze były związki zawodowe w „Solskim”, z kolei Związek Artystów Scen Polskich nie był zadowolony z koncepcji pozakonkursowego powołania nowego dyrektora teatru. Obie te opinie (negatywne) nie były jednak wiążące. Na nominację musiał zgodzić się jednak Minister. Po otrzymaniu odpowiedzi z ministerstwa, prezydent Ryszard Ścigała wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie. Zamieszczamy pełny jego tekst.

Ogloszenie

Wobec emocji i sporów toczących się wokół stanowiska dyrektora Tarnowskiego Teatru oraz sugestii Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, postanowiłem, iż stanowisko to obsadzone zostanie w drodze konkursu. Miejskiej scenie potrzebna jest nowa formuła, uwzględniająca zarówno oczekiwania mieszkańców Tarnowa, jak i uzasadnione aspiracje do odgrywania znaczącej roli na teatralnej mapie naszego kraju. Osiągnięcie tego celu w atmosferze sporów byłoby niezwykle trudne. Kontrowersje w sztuce są rzeczą pożądaną, ale teatr jako instytucja nie powinien dzielić, a takie zagrożenie pojawiło się w naszym mieście. Nie mogę do tego dopuścić.
Rozważając nominację Szymona Turkiewicza kierowałem się, oprócz podstawowych w tym przypadku względów merytorycznych, chęcią uniknięcia długotrwałej procedury konkursowej w trakcie sezonu. W zaistniałej sytuacji nie widzę jednak innego wyjścia, tym bardziej że atmosfera toczącej się dyskusji jest także zagrożeniem dla skuteczności misji Szymona Turkiewicza. Można jedynie żałować, że przywołano w niej tak mało rzeczowych argumentów, obficie pojawiły się natomiast opinie krzywdzące dla kandydata na dyrektora, nie bazujące na wiedzy o jego dokonaniach i pozycji we współczesnym teatrze.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, do którego zwróciłem się o opinię na temat zamiaru odstąpienia od konkursu i powołania Szymona Turkiewicza na stanowisko dyrektora, nie zajął jednoznacznego stanowiska. W piśmie sekretarza stanu pana Piotra Żuchowskiego mowa jest o sprzecznych opiniach środowiska o kandydacie oraz o mojej gotowości do ogłoszenia konkursu. Zawarto w niej sugestię dotyczącą takiego trybu wyłonienia dyrektora. Informuję zatem, że przychylam się do takiej sugestii zdając sobie równocześnie sprawę, iż procedura będzie czasochłonna, a nowego dyrektora poznamy najwcześniej w lipcu. Dalsze spory wokół miejskiej sceny nie służą ani samej placówce, ani mieszkańcom naszego miasta. Czas je przerwać, a energię ich uczestników wykorzystać w pracy dla dobra Tarnowskiego Teatru. Nie mam wątpliwości, że wszyscy chętnie się w nią włączą.
Dyrektora oceni i wskaże komisja konkursowa. Jej skład jest określony przepisami, by jednak przeciąć wszelkie spekulacje chcę zaprosić do niej autorytety nie związane z żadną ze stron tego niepotrzebnego sporu, chociaż – ze względu na ograniczenia ustawowe – nie będą miały głosu wiążącego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 17)Dodaj komentarz
(12-05-2008) Q. :
ścigała jesteś żałosny

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-05-2008) o mój Boże!! :
Oświadczenie Prezydenta bez zdjęcia???????? A gdzież wizerunek najjaśniejszego???????? Coś chyba czeka nas zmiana PR w Urzędzie Miasta!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-05-2008) Boże mój. :
No kurde bez zdjecia. Jak to bez zdjęcia . Bez zdjęcia ????????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-05-2008) kibic :
I nie widac okularow!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-05-2008) Antygalicjanin :
To juz grubo przesadzacie! Nawet to juz się wam nie podoba, że zajął Prezydent takie stanowisko jakie chcieliscie a nie sam zdecydował!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-05-2008) ooo :
no, to mamy panie "kosza" od ministra:(

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-05-2008) Liber :
Minister wrocławianin zapewne znał repertuar teatru Pracownia Krawiecka lepiej niż kolega po fachu kandydata.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-05-2008) procedurka :
"chęcią uniknięcia długotrwałej procedury konkursowej" to podstawowa zasada działania Pana Prezydenta, w tym i innych przypadakach. A może Pani Julia Pitera coś poradzi w tym zakresie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-05-2008) dwijak o Antygalicjanina :
Oświadczenie jest po prostu zabiegiem socjotechnicznym maskującym wielką osobistą porażkę Ścigały. Był przekonany, że wszystko jest załatwione , miał mieć plecy w ministerstwie a tu taka niespodzianka. Co to znaczy, że minister "nie zajął jednoznacznego stanowiska". Zdrojewski nie podpisał przecież tej nominacji, to fakt niezaprzeczalny i bardzo jednoznaczny. To, jak uzasadniał decyzję, nie ma w tym kontekście żadnego znaczenia. Chodziło o podpisanie nominacji a zamiast tego przyszła sugestia o (jednak) konkursie. Prezydent traci polityczne poparcie "góry" ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-05-2008) remik :
Grad zaczyna odsuwać sie od scigały robi to samo jak z bieniem najpierw wykreuje, ugra co trzeba a nastepnie powoli uśmierci politycznie wmawiajac do konca ze bedzie jego kandydatem majac juz innego. To grad zalatwil u zdrojewskiego ta opinię. co ma minister kultury do tarnowa i jego teatru + w tarnowie jest przeciez koalicja z PO i o tym tez wie sytauacja az nadto jasna ze grad tym sterował

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-05-2008) mirek :
Od kiedy to minister decyduje o obsadzeniu dyrektora teatr? To jest teatr tarnowski czy rządowy? Z tego co wiem, to za teatr płaci Tarnów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-05-2008) oj naiwny naiwny :
czy nie wiesz , zapewne mlody czlowieku , ze teatry tak jak i kina byly kiedys, teatry jeszcze sa medialna tuba panujacej dyktatury robotniczo - chlopskiej? ( przeciwwaga religii - opium dla ludu ) Pan Prezydent chyba sie jednak od robotnika i chlopa oddalil nieco jezeli takze o tym nie wie. Teatry nadal jeszcze jak i koleje, kopalnie, wojsko sa nadal rzadowe - bo dotowane !!!!!!!!!! Gdyby spektakle byly grane na zasadach umow sezonowych ,czy nawet na konkretne przedstawienie, to inna rozmowa. Dana sztuka albo bylaby grana , jakby sie podobala, albo "zeszlaby z afisza po 2-3 razach" jak slynny z tego Musical Metro w NY..... A tak nadal minister decyduje co i jak, mysle ze w tej sytuacji poniekad paradoksalnie slusznie, w koncu nadal gora rozdaje karty i pieniadze. Mysle ze Tarnowowi potrzeny jest profesjonalny PR z zewnatrz !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-05-2008) Kasia :
Kolejna sprawa potwierdzajaca brak wiedzy i dowiadczenia Prezydenta w jakiejkolwiek sprawie no moze za wyjatkiem .......... autipromocji

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-05-2008) Socrates :
Bardzo proszę o likwidację tego reliktu z czasów PRL-u! Tarnowski teatr to pośmiewisko na całą Polskę. Od lat rozsiadło się tam "towarzystwo" (np. związki zawodowe, dyrekcja, prawnicy, księgowość, dział promocji) o umyśle tak anachronicznym, że teatrzyk dzieciecy to przy tym Broadway. Te osóbki nie mają żadnego pojęcia o nowoczesnej formie zarządzana taką instytucja kulturalną jaką jest teatr. Dla nich najważniejsze są ciepłe posadki i prestiż stanowiska (że się sfotografują z jakąś sprowadzoną impresaryjnie gwiazdą), splendor dla niskich duchem pseudowykonawców. Wielka ignorancja wobec mieszkańców! To wszystko za nasze pieniądze. W Tarnowie jest szkoła muzyczna, plastyk, odzieżówka i mnóstwo młodych zdolnych ludzi, dlaczego nikt ich nie "uruchomi" dla tego miasta? Na miejscu Pana Prezydenta należałoby przegonić to przyrośnięte do stołków towarzystwo tam, gdzie jego miejsce (na burek!) i zatrudnić ludzi, którzy w teartrze chcą osiagnąć coś wiecej niż tylko przygodę z dyrektorem teatru. A sama zmiana dyrektora (pod ich dyktando) nic nie da!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-05-2008) do Socratesa :
Masz racje tylko mi tu nie obrazac ciezko pracujacych ludzi na Burku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-05-2008) Wizja :
Prezydent Ścigała - NAJSŁABSZE OGNIWO - do widzenia...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-05-2008) nareszcie... :
Nareszcie ktoś utarł nos dyktatorowi z Tarnowa. Najwyższy czas skończyć z "kolesiostwem"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947