Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Teatralna kuchnia Andrzeja Grabowskiego    -   22/5/2008
Teatr im. Ludwika Solskiego gościł we wtorek znanego i lubianego aktora Andrzeja Grabowskiego. We foyer można było we wtorek nie tylko obejrzeć fotogramy i plakaty ze sztuk teatralnych, w których wystąpił artysta, ale też spróbować świeżo usmażonej jajecznicy, a także przy lampce wina osobiście porozmawiać z aktorem. Wystawa „Gwiazda scen krakowskich – Andrzej Grabowski została wypożyczona z Muzeum Historycznego w Krakowie. Prace pochodzą z archiwów Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie i tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego.

Z Andrzejem Grabowskim rozmawiają Piotr Dziża (inTARnet) i Dorota Jucha (TEMI). Aktora zapytałem o to, czym był tarnowski epizod w jego karierze, prosząc o wypowiedź pozbawioną kurtuazji ... Posłuchaj krótkiego wywiadu :

Ogloszenie

Andrzej Grabowski to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych aktorów w historii tarnowskiej sceny teatralnej. Związany był z nią w latach 70-tych XX wieku. Tu zagrał między innymi Lelia w „Łgarzu” Carlo Goldoniego w reżyserii Giovanniego Pampiglione (1975), Belusa w „Przepraszam, czy tu biją” Marka Piwowskiego w reżyserii Ryszarda Smożewskiego (1976), „Janosika, czyli na szkle malowane” Ernesta Brylla w reżyserii Henryka Dudy (1977), Dragomira w „Oszczerstwie” Caragiale Iona Luki w reżyserii Juliana Visy (1978), Patrukia w „Poskromieniu złośnicy” Williama Shakespeare`a w reżyserii Juliana Visy (1978). Również w Tarnowie aktor odniósł swój pierwszy duży sukces sceniczny. Za rolę w „Przepraszam, czy tu biją” został wyróżniony Nagroda Młodych SPATiF-u.

Podczas tarnowskiego wernisażu Andrzej Grabowski testował smaki pięciu różnych jajecznic, przyrządzonych łącznie z dwudziestu jajek przez kilka Pań - uczestniczek wernisażu. O tym, że jajecznica jest specjalnością aktora wiadomo już od czasów monodramu ”Audiencja V” Bogusława Schaeffera, w którym najpierw osobiście ją usmażył, a następnie wrzucił sobie na głowę. Oczywiście tarnowska jajecznica nie wylądowała na niczyjej głowie, znalazła natomiast wielu amatorów pośród licznie zgromadzonych gości.
Podczas kuluarowych rozmów, m.in. z dziennikarzami, Grabowski wspominał swą "tarnowską" młodość, między innymi tarnowskie knajpy, do których lubił zaglądać. Były to „Stylowa”, „Leliwa”, „Bristol”, „Polonia” i najbardziej przez niego zapamiętana „Rzędzinianka”. Większość z nich dziś już niestety nie istnieje, na miejscu dwóch obecnie funkcjonują ... przychodnie lekarskie, co niedawno odkrył Grabowski. Aktor podsumował to z właściwym sobie dowcipem: „może to znak czasu – tam gdzie wcześniej chodziłem do baru, teraz będę chodził do przychodni”.
AS, PD
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947