Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   PiS: rząd zrzuca odpowiedzialność na samorządy!    -   06/7/2009
Za mało pieniędzy dla powodzian
„W rezerwie budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest 65 milionów złotych. 65 milionów to prawdopodobnie starczy na doraźne pokrycie strat jednego powiatu” - uważa poseł Józef Rojek. Podczas dzisiejszej (poniedziałek, 6 lipca) konferencji prasowej tarnowscy parlamentarzyści PiS nie zostawili przysłowiowej „suchej nitki” na rządzie Platformy Obywatelskiej, ich zdaniem kompletnie nieprzygotowanym na wypadek powodzi. To jednak nie był jedyny, poruszony na konferencji temat...

Posłuchaj wypowiedzi posła PiS Józefa Rojka :

Ogloszenie
>

Posłowie PiS podkreślali, że nie próbują w żaden sposób żerować na dramacie ofiar powodzi. Zwracali jednak uwagę na fakt, iż z takiej sytuacji z jaką mamy do czynienia na południu kraju można się było spodziewać, wiedząc jakie zachodzą tu procesy klimatyczne, jak wygląda gospodarka wodna, czy posiłkując się statystykami. Rząd okazał się nieprzygotowany na ewentualność powodzi. Poseł Józef Rojek zauważył, iż PiS miało przecież przygotowane projekty antypowodziowe. Co więcej, rząd zapomniał o zagrożeniu ze strony małych rzeczek, które wywołały wiele podtopień – wszystkie te małe strumyki, mostki, rowy melioracyjne, przepusty i mostki wymagały systematycznych inwestycji trwających dłużej niż kadencja jednej ekipy rządzącej. Zdaniem posła nie bez winy pozostają regionalne zarządy wodne. Problemem jest również fakt, iż środki rządowe są zbyt małe by sprostać zarówno potrzebom powodzian, jak i by usunąć zniszczenia w infrastrukturze, o częściowym chociażby zapobiegnięciu takim sytuacjom w przyszłości nie wspominając. Tymczasem procedury udzielania pomocy są w ocenie posła wydłużone, a w dodatku decydenci PO przerzucają odpowiedzialność za likwidowanie szkód na samorządy.

Józef Rojek przypomniał również zapytanie skierowane przez niego w styczniu 2008 roku, adresowane do Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, a dotyczące (wówczas jeszcze planów) wyeliminowania projektów związanych z ochroną środowiska i gospodarki wodnej przygotowanych przez samorządy regionu tarnowskiego. Zdaniem posła, projekty te, podobnie jak w wielu innych przypadkach, zostały wyeliminowane tylko dlatego, „że były pisowskie”.
W zapytaniu tym poseł podkreślał znaczenie tych projektów dla bezpieczeństwa regionu – dotyczyły one uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej i przeciwpowodziowej na rzece Biała, budowy kanalizacji sanitarnej w gminie Żabno, rozbudowy oczyszczalni ścieków w Woli Szczucińskiej, skanalizowania wsi: Brnik, Szarwark, Żelazówka i Lipiny – wartość tych inwestycji miała wynieść około 400 mln zł, z czego ponad połowa miała pochodzić z środków unijnych. Poseł pytał m.in.: ”Dlaczego ogołaca się region tarnowski z faktycznie zarezerwowanych już środków? Gdzie te środki mają zostać przetrasferowane”.

W odpowiedzi pani minister pisze m.in. o przeprowadzonej „weryfikacji” projektów, stwierdzając, że część z nich (w tym te z regionu tarnowskiego) ”przestała spełniać kryteria strategiczne (np. kryterium zgodności z programem operacyjnym) i pozostawienie projektu na liście byłoby niezwykle niekorzystne zarówno dla beneficjenta, jak i instytucji zarządzającej”. Jednocześnie minister stwierdziła wówczas, iż wykreślenie projektu z listy projektów kluczowych „nie było wymierzone przeciwko żadnemu z polskich regionów”, zaś wykreślone projekty mogą się ubiegać o dofinansowanie w ramach „procedury konkursowej”.

Warto w tym miejscu przy okazji zaznaczyć, iż problematyce wywołanych powodziami szkód poświęcone będzie spotkanie organizowane jutro, we wtorek 7 lipca przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie – podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podsumowane zostaną działania samorządów i innych służb ratowniczych podczas ubiegłotygdniowej powodzi w regionie. Przedstawione zostaną także oszacowane dotąd straty materialne. Zaproszenie zostali m.in. burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele straży pożarnej, policji, Sanepidu.

Podczas konferencji tarnowscy parlamentarzyści PiS – Józef Rojek, Michał Wojtkiewicz i Edward Czesak – poruszyli również kilka innych kwestii, takich jak opóźnienia inwestycji drogowych, opóźnienia inwestycyjne dotyczące dworca PKP i jego otoczenia, źle prowadzone, w ocenie posłów, prace przy zmianie układu komunikacyjnego Tarnowa, zamierzana przez PO nowelizacja budżetu, wyprowadzanie dywidendy ze spółek podległych Skarbowi Państwa na potrzeby ratowania deficytu budżetowego oraz głosowanie nad wprowadzenie dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. Więcej informacji na ten temat – wkrótce.

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.78 % (1075)
  jestem za 38.82 % (776)
  nie mam zdania 7.40 % (148)
Wszystkich głosów: 1999
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(07-07-2009) Komentator :
Nie lubie politykow. Zawsze szukaja dziury gdzie sie tylko da, a jak sami zaczynaja rzadzic to nie lepiej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-07-2009) wiw :
To pozbawienie regionu tarnowskiego środków na budowę infrastruktury zapobiegającej wylewom to ewidentna zemsta PO na mieszkańcach za to, że w regionie wygrał PIS.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947