Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Z kolędą – na pomoc dzieciom z krajów misyjnych    -   14/12/2009
Przygotowania do kolędy misyjnej
W parafiach diecezji tarnowskiej trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia kolędy misyjnej. Kilkanaście tysięcy dzieci między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem odwiedzi domy mieszkańców diecezji. Najmłodsi zaśpiewają kolędy i w krótkiej inscenizacji opowiedzą o sytuacji swoich rówieśników. Zebrane pieniądze pomogą w leczeniu, nauce i dożywianiu dzieci z krajów misyjnych. I tak np. dyrekcja szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej realizująca m.in. projekt związany z leczeniem dzieci z ciężkim niedożywieniem informuje, że w ciągu ostatnich miesięcy były już 3 takie przypadki, kiedy nie dało się uratować „zagłodzonego” dziecka...

Posłuchaj wypowiedzi ks. Krzysztofa Czermaka, dyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie :

Ogloszenie

Akcja ma charakter religijny i wychowawczy, a przyświeca jej hasło: „E bata akete-ni kwe” tzn. troszczymy się o życie wszystkich dzieci. Uroczyste posłanie kolędników odbędzie się w kościołach 26 grudnia podczas Mszy świętych.

O pomoc proszą tarnowscy misjonarze pracujący w Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Brazylii. Są projekty sióstr misjonarek z Zambii oraz projekt papieski dla Pakistanu w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Dyrekcja szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej prosi o 30 tys. euro na budowę oddziału pediatrii. Prawie połowa pacjentów hospitalizowanych w placówce to dzieci, które jak do tej pory, leżą w salach z dorosłymi.
-Wydaje się więc koniecznym wybudowanie pawilonu ściśle pediatrycznego z podziałem na sale dla dzieci chorych oraz dzieci niedożywionych, które powinny być regularnie karmione odpowiednio przygotowanym mlekiem choć przez kilka pierwszych tygodni terapii - mówi Elżbieta Wryk dyrektor szpitala w Bagandou.
Dyrekcja placówki złożyła także projekt związany z leczeniem dzieci z ciężkim niedożywieniem. W ciągu ostatnich miesięcy były już 3 takie przypadki, kiedy nie dało się uratować „zagłodzonego” dziecka. Koszt terapii dla jednego dziecka wynosi 100 euro. Według możliwości szpitala można objąć taką terapią ok. 10 dzieci miesięcznie.
Misjonarze proszą też o środki na budowę studni głębinowych i ośrodków duszpastersko – katechetycznych.

W poprzedniej kolędzie misyjnej wzięło udział ponad 16 tys. dzieci z 367 parafii. „Mali misjonarze” odwiedzili 130 tysięcy rodzin. Dzieciom i młodzieży udało się zebrać ponad 1 milion 64 tys. złotych. To najwyższa suma w skali całego kraju.
Po zakończeniu kolędowania, 9 stycznia 2010 roku w parafii bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie, odbędzie się XII spotkanie kolędników misyjnych.
Więcej o projektach można przeczytać na stronie: www.misje.diecezja.tarnow.pl.

Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny

Foto szpital w Bagandou – z archiwum  DSI
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.81 % (1087)
  jestem za 38.86 % (785)
  nie mam zdania 7.33 % (148)
Wszystkich głosów: 2020
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl