Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Państwo nie zwróci nadpłaty za kartę pojazdu...    -   19/3/2010
Interwencja posła Michała Wojtkiewicza
Poseł PiS Michał Wojtkiewicz początkiem marca b.r., w odpowiedzi na interwencje wyborców zwrócił się do Ministra Infrastruktury z pytaniem w sprawie zwrotu nadpłaty za kartę pojazdu – bowiem w styczniu 2006 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłata w wysokości 500 zł przy pierwszej rejestracji samochodu na terytorium Rzeczpospolitej jest niezgodna z polskim prawem. Jednak właściciele aut do dnia dzisiejszego nie doczekali się zwrotu nadpłaty w wysokości 425 zł (obecna stawka wynosi bowiem 75 zł). W odpowiedzi na to pytanie minister podczas posiedzenia Sejmu stwierdził, że budżet państwa nie ma zamiaru zwracać obywatelom pieniędzy, a właściciele aut mogą się ubiegać o zwrot nadpłaty „poprzez pozwy indywidualnie kierowane do sądu”...

Ogloszenie

1 marca b.r. poseł Michał Wojtkiewicz zadał Ministrowi Infrastruktury pytanie w sprawie zwrotu nadpłaty za kartę pojazdu. Oto treść tego pytania:
”Szanowny Panie Ministrze! Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28.07.2003 roku w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. z 2003 roku Nr 137, poz. 1310) wprowadziło opłatę w kwocie 500 zł, która należało uiszczać za wydanie karty pojazdu przy pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W styczniu 2006 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że stawka w wysokości 500 zł jest niezgodna z polskim prawem. Z dniem 1. maja 2006 roku opłata za wydanie karty pojazdu w wysokości 500 zł przestała obowiązywać.
Wobec powyższego, w dniu 28.03.2006 roku, Ministerstwo Transportu i Budownictwa wydało rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. z 2006 roku Nr 59, poz. 421), na mocy którego stawkę za kartę pojazdu obniżono do 75 zł. Jednakże mimo uznania wcześniejszej opłaty za niezgodna z polskim prawem, właściciele aut do dnia dzisiejszego nie otrzymali zwrotu nadpłaty za kartę pojazdu w wysokości 425 zł.
W związku z powyższym, proszę o odpowiedz na następujące pytania:
1. Jak Ministerstwo Infrastruktury przewiduje rozwiązanie powyższej sprawy?
2. Kto, według Ministerstwa Infrastruktury, powinien wypłacić właścicielom aut nadpłatę za kartę pojazdu w wysokości 425 zł z podaniem podstawy prawnej?”


W odpowiedzi na to pytanie „w sprawie bieżącej”, jak informuje poseł Michał Wojtkiewicz, Minister Infrastruktury podczas ostatniego 63. posiedzenia Sejmu (w dniu 17 marca) stwierdził, iż budżet państwa nie zwróci właścicielom samochodów nadpłaty w wysokości 425 zł. Zdaniem ministra źródłem częściowego zaspokojenia roszczeń dla powiatów może być rezerwa subwencji ogólnej państwa. Właściciele aut mogą ubiegać się o zwrot nadpłaty za kartę pojazdu poprzez pozwy indywidualne kierowane do sądu.

Komentarz
Wydaje się, że państwo polskie wraz z nastawaniem kolejnych rządów znajduje się w coraz gorszej kondycji i coraz bardziej kpi sobie z obywatela. Jedynym beneficjentem tego stanu rzeczy są firmy prawnicze, świadczące usługi w zakresie odzyskiwania nienależnie zabranych nam pieniędzy, niekiedy wręcz się w tym specjalizujące. Wiąże się to oczywiście z kosztami sądowymi – zasądzanymi na rzecz „państwa”. Za wszystko ostatecznie i tak zapłacimy my wszyscy – w coraz to wymyślniejszych podatkach, opłatach i parapodatkach. Trudno to określić inaczej niż kolejny sposób „rolowania długów”, przesuwanych na kolejne lata i pokolenia. I przerzucania odpowiedzialności finansowej na samorządy lokalne. Do tematu będziemy jeszcze wracali.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.83 % (1088)
  jestem za 38.84 % (785)
  nie mam zdania 7.32 % (148)
Wszystkich głosów: 2021
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(20-03-2010) tuchowianin :
Ciekawe, czy skończył już pisać książke kucharską małopolski? TEN WYBÓR BYŁ NIEWYPALEM DLA TUCHOWA I TARNOWA!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2010) do paki! :
A wsadzic tego mini-sterka za kratki... wkoncu jako minister powinien poniesc odpowiedzialnosc za NIE ZGODNE Z PRAWEM pobieranie 500 zl... i jeszcze mowi publicznie ze nie odda kasy... istny zlodziej i bandyta...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl