Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Ważny krok Brzeska i Dębna w stronę Przedgórza    -   01/4/2010
Przedgórze do rozszerzenia
Podczas ostatniego Walnego Zebrania, jakie miało miejsce w piątek 26 marca członkowie Stowarzyszenia Borzęcińsko-Radłowska Grupa Działania „Przedgórze” podjęli pierwszy krok w sprawie przyłączenia do Stowarzyszenia gmin Brzesko i Dębno. Dzięki tej decyzji mieszkańcy z terenu wszystkich gmin wchodzących w skład rozszerzonej Lokalnej Grupy Działania „Przedgórze” mają szansę na realizację zadań o wartości ponad 10 mln złotych!

Ogloszenie

Sprawa rozszerzenia toczy się od października ubiegłego roku. W listopadzie samorządy Brzeska i Dębna wystosowały oficjalne pisma w sprawie przyłączenia ich gmin do „Przedgórza”. W celu określenia procedury rozszerzenia LGD w listopadzie wysłano pisemne zapytanie do urzędu marszałkowskiego, który również w tym temacie zwrócił się do ministerstwa rolnictwa. Odpowiedź przyszła w połowie lutego 2010 roku.

Podczas zebrania wójt gminy Dębno, Grzegorz Brach z wielkimi nadziejami wypowiadał się o przyszłej współpracy gmin w ramach poszerzonego „Przedgórza”. -Tak naprawdę od kilku lat współpracujemy, np. w zakresie organizacji imprez agroturystycznych i promocji agroturystyki. Współdziałamy także z wójtem gminy Borzęcin w sprawach dotyczących funkcjonowania samorządu oraz inwestycji. O tym, że zależy nam na byciu częścią tej grupy i poważnie traktujemy tę sprawę świadczy nasza dzisiejsza delegacja, wśród której oprócz mojej osoby jest zastępca wójta, przewodniczący Rady Gminy, sekretarz gminy oraz wieloletnia szefowa Galicyjskich Gospodarstw Gościnnych, obecna radna gminy.
Do poszerzenia grupy o gminę Brzesko nawoływał także wiceburmistrz Jerzy Tyrkiel. –Gmina Brzesko oprócz sporych środków finansowych liczonych jako iloczyn kwoty 148 zł i liczby mieszkańców wnosi także ogromny potencjał ludzki. Zastępca burmistrza zachęcał do rozszerzenia, przybliżając szanse i korzyści z tego wynikające.

-Tak naprawdę żadna z LGD skutecznie jeszcze nie poszerzyła się. Mam nadzieję, że nam uda się przebrnąć przez całą procedurę pomyślnie – mówił Piotr Kania, prezes Stowarzyszenia „Przedgórze”. -Jestem zadowolony, że członkowie Stowarzyszenia na ostatnim walnym zebraniu – mimo wcześniejszych obaw – pozytywnie ustosunkowali się do rozszerzenia grupy. Nie bez znaczenia była obecność na zebraniu delegacji gmin Dębno i Brzesko. Samorządowcy w imieniu swoich gmin deklarowali wolę współpracy w kierunku wspólnego rozwoju gmin rozszerzonego LGD. To bez wątpienia pomogło podjąć decyzję wszystkim członkom naszej grupy, którzy jeszcze przed walnym zebraniem mieli sporo wątpliwości co do poszerzenia. Podjętą uchwałę członków Walnego Zebrania w sprawie Powołania Komisji ds. Aktualizacji Lokalnej Strategii Rozwoju traktuję jako nieformalną zgodę na przyłączenie obu aspirujących do naszej Lokalnej Grupy Działania gmin – komentował prezes Kania.

W najbliższym czasie zbierze się Zarząd Stowarzyszenia żeby wspólnie z przedstawicielami gmin Brzesko i Dębno dopracować harmonogram poszerzenia grupy oraz aktualizacji Lokalnej Strategii Rozwoju.

-Decyzja o poszerzeniu „Przedgórza” jest dobrą decyzją. To szansa na to, że wielomilionowe dotacje nie przepadną, a na poszerzeniu naszej grupy skorzystają mieszkańcy Brzeska i Dębna. Rozwój to interes nas wszystkich: bez względu na to gdzie mieszkamy czy pracujemy - zauważa Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.
Zadowolenia nie kryją także samorządowcy z Dębna i Brzeska. -Cieszę się, że członkowie LGD Przedgórze podjęli pozytywną dla nas decyzję rozszerzającą obszar działania o gminę Dębno i Brzesko. Ta decyzja otwiera doskonałą możliwość wspólnego działania na rzecz rozwoju naszego regionu. Teraz tylko w ciągu kilku miesięcy musimy uporać się z formalnościami związanymi z rozszerzeniem, aby jeszcze w tym roku zbierać owoce wspólnych działań – planuje Marian Kurek, sekretarz gminy Dębno. -Jesteśmy zadowoleni z jednogłośnego przyjęcia uchwały. Myślę, że współpraca będzie się dobrze układała, a teren działania poszerzonej LGD będzie prężnie się rozwijał – dodaje Stanisław Sułek, sekretarz gminy Brzesko.

Poproszony o komentarz radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Adam Kwaśniak mówi: -Dobrze, że gminy Brzesko i Dębno, ostatnie dwie białe plamy w regionie, znalazły się w strukturach LGD. Rozmawiałem na ten temat z marszałkiem Markiem Nawarą. Środki na ten cel są zarezerwowane w budżecie województwa małopolskiego.

Już niedługo na terenie gmin Brzesko i Dębno odbędą się społeczne konsultacje w sprawie ustalenia priorytetów działań, które później zostaną zapisane w Lokalnej Strategii Rozwoju „Przedgórza”.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.85 % (1083)
  jestem za 38.79 % (780)
  nie mam zdania 7.36 % (148)
Wszystkich głosów: 2011
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl