Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wieści z gminy Dębno    -   29/6/2010
Święto Łopołki
Wieś Łoniowa w gminie Dębno nie pierwszy raz pokazała, że folklorem i kulturą ludową stoi. 27 czerwca w letnim amfiteatrze w Łoniowej odbyło się „Święto Łopołki” zorganizowane przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Łoniowiacy”. -Dawniej mieszkańców Łoniowej nazywano „łopołcorzami”, dlatego, że w każdym domu kiedyś wykonywano coś w rodzaju koszyków, tylko nie z wikliny, ale z młodych, prażonych w piecu dębowych witek, zwanych łopołkami. Z uwagi na te tradycję tak nazwaliśmy święto wsi – tłumaczy Jarosław Mleczko, prezes Stowarzyszenia.

Ogloszenie

Całe niedzielne popołudnie na scenie i obok niej nie brakowało atrakcji. Były gry i zabawy dla dzieci, kiermasz rękodzieła ludowego oraz występy gospodarzy „Łoniowiaków” oraz zaproszonego zespołu „Ezgim” z Izmiru w Turcji. Uczestników odwiedził wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela. Imprezę komplementował też wójt Gminy Dębno Grzegorz Brach: –Święto Łopołki, to ciekawa inicjatywa, bo pokazuje lokalny folklor oraz rzeczy będące wkrótce nie do odtworzenia: ginące zawody, tradycje, obyczaje, których w życiu codziennym nie znajdziemy. Kultura ludowa w Łoniowej jest ceniona, szanowana i rozwija się. Cieszę się, że dzięki takim działaniom młodzi nie wstydzą się, że mają swe korzenie na wsi – mówi wójt Grzegorz Brach. –To jest promocja folkloru, ale też element sprzyjający integracji naszej wsi – dodaje Jarosław Mleczko.

„Święto Łopołki” zostało zrealizowane w partnerstwie z Województwem Małopolskim, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Gminy Dębno i Starostwa Powiatowego w Brzesku.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.78 % (1075)
  jestem za 38.82 % (776)
  nie mam zdania 7.40 % (148)
Wszystkich głosów: 1999
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947