Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowski archeolog w międzynarodowym projekcie...    -   27/4/2011
Polsko-ukraińskie badania archeologiczne
Tarnowski archeolog Andrzej Szpunar z Muzeum Okręgowego został zaproszony do udziału w międzynarodowym projekcie badawczym: „Archeologia doliny polsko-ukraińskiej rzeki Warężanka”. Celem tego międzynarodowego projektu są weryfikacyjne badania powierzchniowe metodą Archeologicznego Zdjęcia Polski (AZP) w celu stwierdzenia stopnia zniszczenia znanych już stanowisk archeologicznych i zarejestrowanie nowych po stronie polskiej. Warto pamiętać, że 25 lat temu kiedy prowadzono pierwsze badania powierzchniowych w tym rejonie, zanotowano wielokrotnie sytuacje, gdy wielokulturowe, duże stanowiska archeologiczne przecięte były lądową granicą państwową, a wschodnie ich fragmenty, leżące w ścisłej strefie granicznej na terytorium ówczesnego ZSRR, były niedostępne nawet dla archeologów ukraińskich – radzieckich.

Ogloszenie

Kolejnym celem projektu jest nawiązanie do aktualnie prowadzonych badań powierzchniowych na przyległych obszarach Ukrainy i skorelowanie metod badań oraz opublikowanie monografii archeologii mikroregionu rzeki Warężanki od źródeł na terenie Polski po ujście do rzeki Bug na terytorium Ukrainy. Opracowanie zostanie sporządzone w dwóch językach (polskim i ukraińskim) ze streszczeniem w języku angielskim.

Projekt realizowany jest przez Muzeum Zamojskie w Zamościu i Naukowo-Badawcze Centrum „Ratownicza Służba Archeologiczna” Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie. Z ramienia Muzeum w Zamościu projektem kieruje Andrzej Urbański, archeolog, dyrektor Muzeum, ze strony Ukrainy Oleg Osaulczuk – także archeolog, dyrektor RSA Lwów.
Do realizacji projektu zaproszono Andrzeja Szpunara z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W ciągu ostatnich kilku tygodni przeprowadzano badania terenowe po stronie polskiej i ukraińskiej odkrywając setki nieznanych dotąd stanowisk archeologicznych. Spotkanie i badania polskich i ukraińskich archeologów były dobrą okazją do wymiany doświadczeń, porównania metod badawczych i nawiązania trans granicznych znajomości.

Następny etap to naukowe opracowanie wyników badań terenowych i ich publikacja.
Projekt jest finansowany przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.83 % (1088)
  jestem za 38.84 % (785)
  nie mam zdania 7.32 % (148)
Wszystkich głosów: 2021
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl