Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   NIE dla zrównania konkubinatów z małżeństwami!    -   17/12/2011
Wyślij list do Premiera
W sieci, z inicjatywy Fundacji Mamy i Taty rusza akcja sprzeciwu wobec rządowych planów zrównania praw osób żyjących w konkubinatach, z małżeństwami. To cios wymierzony w rodzinę, fundamenty państwa polskiego, a być może także wyłom w kierunku tworzenia jednopłciowych „związków partnerskich”. Poniżej prezentujemy listę argumentów (w tym także tych wywiedzionych wprost z Konstytucji RP) – przemawiających przeciwko takim rozwiązaniom. Swój sprzeciw możesz wyrazić również i ty, wysyłając niniejszy list do Premiera Donalda Tuska. I pomyśleć, że wszystko to pokrywa się w czasie z kolejnymi aktami demontażu resztek niepodległości państwa polskiego, którego podatnicy w dodatku mają jeszcze pośrednio łożyć na Grecję i inne kraje...

Ogloszenie

A oto wzór listu:

Szanowny Panie Premierze,
W dniu 18 listopada 2011 roku w swoim expose powiedział Pan - „państwo polskie nie jest od tego, aby przeprowadzać obyczajową rewolucję”.
Jak mam wierzyć Pańskim słowom wobec przytoczonych niżej okoliczności?
W dniu 17 listopada 2011 roku Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów ogłosił dokument  „Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju – Polska 2030. Trzecia fala nowoczesności.” (DSRK), który stanowi ramy tzw. nowego porządku strategicznego.
W części drugiej na stronie 164 tego dokumentu czytamy:
„W perspektywie kolejnych pięciu lat konieczne będzie zrównanie w prawach osób, które funkcjonują w nieformalnych ale stałych związkach. Z jednej strony pozwoli to na wyeliminowanie zjawiska „fałszywych rozwodów”, z drugiej zwiększy zakres świadczeń dla gospodarstw domowych oczekujących wsparcia.”
Pragnę, w trybie konsultacji społecznych, wyrazić swój sprzeciw wobec zrównania w prawach z małżeństwami związków nieformalnych jako działaniu burzącemu polski porządek konstytucyjny oraz wymuszającemu nieakceptowane i szkodliwe społecznie zmiany obyczajowe.

Zwracam uwagę na następujące okoliczności prawne i faktyczne:
- „instytucjonalizacja związku partnerskiego osób tej samej lub różnej płci pozostających we wspólnym pożyciu i przyznanie im większości (a tym bardziej wszystkich) przywilejów zastrzeżonych dla małżonków jest niedopuszczalna w świetle art. 18 Konstytucji RP”  (uwagi Sądu Najwyższego z dnia 4 sierpnia 2011 roku do poselskiego projektu ustawy o umowie związku partnerskiego str. 10)

- „z art. 18 Konstytucji wynika dyrektywa  dla ustawodawcy zwykłego aby obowiązujące prawo „zachęcało” do zawierania małżeństw i „legalizowania” związków faktycznych przez zawarcie małżeństwa.” (ibidem str. 12),
- małżeństwo jest stanem, który jako jedyny charakteryzuje się  wysokim i relatywnie najtrwalszym poziomem dobrostanu psychicznego (Diagnoza Społeczna 2009 str. 176), co wpływa bezpośrednio na jakość kapitału społecznego i poziom kapitału intelektualnego Polski (Raport o Kapitale Intelektualnym Polski 2008 str. 34)

- regulacje dotyczące sformalizowania związków partnerskich charakteryzują się zazwyczaj łatwiejszą procedurą ich rozwiązywania (vide PACS we Francji) a co za tym idzie gorszym zabezpieczeniem dobra małoletnich dzieci i słabszą ochroną alimentacyjną stron związku. Generuje to problemy i koszty społeczne związane z wychowaniem dzieci w rodzinie niepełnej opisywane jako tzw. syndrom ucznia problemowego (Diagnoza Szkolna 2009 str. 42) oraz pogorszenie sytuacji ekonomicznej samotnych matek czyli tzw. feminizację ubóstwa,

- uregulowanie związków partnerskich obniża stopę zawierania małżeństw - jak pokazują doświadczenia innych krajów im niższa stopa zawierania małżeństw tym niższy wskaźnik urodzeń - co pogorszy, zdiagnozowaną już w DSRK jako zła, perspektywę demograficzną Polski,

- związki partnerskie nie są pożądanym przez młodzież i młodych dorosłych modelem rodziny, ponad 85% Polaków w wieku 19-26 lat planuje zawarcie małżeństwa a tylko 5-6% życie w związku partnerskim z jednym partnerem a 2-4% życie bez stałego związku (raport Młodzi 2011 str. 52)

- zjawisko „fałszywych rozwodów” pojawiło się w Polsce w kontekście wprowadzenia w maju 2004 roku ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz innych regulacji (wspólne rozliczenie z dzieckiem w podatku dochodowym, pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca w przedszkolu itp.) , które uprzywilejowały rodziców samotnie wychowujących dzieci; zrównanie praw osób funkcjonujących w związkach nieformalnych nie usuwa bodźca ekonomicznego dla zjawiska „fałszywych rozwodów”,

- nie istnieje tani, skuteczny i nie dyskryminujący system weryfikowania, które z nieformalnych związków mają charakter stały a zatem, wedle DSRK  kwalifikują się do rozszerzenia na nie przywilejów zarezerwowanych w polskim systemie prawnym dla małżeństw,

- rolą państwa jest także kształtowanie odpowiedzialnych obywateli jako czynnika zwiększającego potencjał kapitału społecznego kraju, związki nieformalne są ze swego założenia akceptacją dla tymczasowości, ograniczonego zaufania i ograniczonej odpowiedzialności pozostających w nich osób.

Z wymienionych wyżej powodów uznaję zapis o konieczności zrównania praw związków nieformalnych z małżeństwami za motywowany wyłącznie założeniami ideologicznymi i nie oparty na rzetelnych, twardych danych zbieranych zgodnie z metodologią naukową  ("evidence based policy").
Obniża to rangę i zaufanie do dokumentu jakim powinna być Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju.

Z wyrazami szacunku
(imię i nazwisko)

List można wysłać na następujące adresy mailowe:
premier@kprm.gov.pl
pl2030@kprm.gov.pl
pl2030@kprm.gov.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.83 % (1088)
  jestem za 38.84 % (785)
  nie mam zdania 7.32 % (148)
Wszystkich głosów: 2021
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 11)Dodaj komentarz
(17-12-2011) bez komentarza :
a oto wzór listu - petycji do w/w Fundacji : puknijcie się w czachę ,bo obniżacie rangę ludzkiego rozumu , dodatkowo żądamy wniesienie "żądania" zrównania praw związków formalnych do poziomu nieformalnych

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-12-2011) MAFIOSO :
A ja słyszałem, że Mamuty wymarły, gdyż w owym czasie, z inicjatywy Fundacji Mamy i Taty Mamutów, akcja sprzeciwu wobec ówczesnych rządowych planów zrównania praw Mamutów żyjących w konkubinatach, z małżeństwami, dała ciała.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-12-2011) jacek :
a co wspólnego mają małżeństwa z "fałszywymi rozwodami", które są tylko wyłudzenienień świadczeń z naszych kieszenii ? Należy skończyć z socjalem i będzie spokój. Żyjemy w chorym kraju. A na marginesie, kto rządził w 2004 roku ? Jezeli 85 % Polaków twierdzi, że związki partnerskie nie są pożądanym modelem, to po co wprowadzać nowe regulacje ? Katolicy nie będą żyć w grzechu bo im na to sumienie nie pozwala, a to ponoć 95 % społeczenstwa :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-12-2011) Ewa :
A ja bym chciała aby wszyscy wysłali wysłali listy do premiera z żądaniem natychmiastowego przyjęcia przez Polskę Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Polacy w referendum głosując za przyjęciem do UE głosowali również za podmiotowością polskich obywateli którą gwarantują prawa unijne. Polskie rządy kierowane przez Kaczyńskiego i Tuska pozbawiły Polaków przynależnych im praw.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-12-2011) do Ewy :
a jakie to prawa? Małżeństwa jednopłciowe? Homopropaganda w szkołach i przedszkolach? Zabijanie nienarodzonych dzieci? Eugenika?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-12-2011) lowca idiotow :
Do do Ewy-chodzi o prawo malzenstwa dwoch osob,ludzi,czlowieka-wiesz co to jest?to sa osoby stworzone przez boga-pono, wiec co masz zamiar zmieniac to co bog stworzyl???O jaka ci homopropagande chodzi? co to jest ta propaganda-czy to cos podobnego do procesji bozego ciala?Zabijanie nienarodzonych czego -nie sadzisz ze to sprawa osobista i indywidualna kazdej osoby ,ze to sprawa sumienia.To sumienie tez bedziemy prawem regulowac ???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-12-2011) do lowcy idiotów :
człowieku, co ty wypisujesz. Od kiedy zabójstwo jest tylko sprawą sumienia?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-12-2011) Ewa :
Czy autorom wpisów "do Ewy" i "lowca idiotów" mózgi przemieniły się w gówno? Może najpierw zapoznajcie się z jej zapisami a potem piszcie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-12-2011) maja :
wlasnie - zapoznajcie sie z trescia propozycji, jesli umiecie czytac - nie chodzi o zrownanie.....itd równie upowaznione jest protestowanie przeciw ustawie o zakazie polowania na slonie na ul krakowskiej czy zrownaniu w prawach kolejarzy z lekarzami pod wzgledem wzrostu, a wiec protesujcie zdrowo!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-12-2011) Opinia :
Byłoby ubliżające zrównywać konkubinat z małżeństwami katolickimi, które na co dzień obserwuje /kłótnie, pijaństwo, nienawiść do drugiej osoby i jeszcze wiele innych cech/.Najlepiej niech tak zostanie jak jest ,a korzyści które tracą żyjący w konkubinacie niech zagospodarują zawsze biedni katolicy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-12-2011) do opinia :
tak, jak powszechnie wiadomo, kłótnie, pijaństwo i nienawiść do drugiej osoby, a nawet wiele innych cech, to cecha charakterystyczna dla małżeństw katolickich. Dlatego należy zrównać konkubinaty w prawach z małżeństwami katolickimi, aby też tych patologii mogły doświadczać. Konkubinaty bowiem to ostoja miłości, wzajemnego poszanowania, trzeźwości i wielu innych cech. Ech, chyba komuś Bozia rozum odebrała

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl