To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
   Salwy i pieśni dla legionistów   -   10/11/2004
Jutro mija 86 rocznica odzyskania niepodległości a w grudniu - 90 lat od krwawej bitwy pod Łowczówkiem, jaką stoczyli legioniści Józefa Piłsudskiego. 5 listopada zorganizowano tu XVI Złaz Patriotyczno – Turystyczny Szlakami Legionistów Łowczówek 2004, a w minioną niedzielę 7 XI - powiatowe uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości oraz VI Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy Łowczówek 2004.

Ogloszenie

Nad doliną Białej, powyżej Pleśnej i Łowczowa stromo wznosi się zalesione, pocięte wąwozami wzgórze Kopaliny (399 m npm), przez które podczas I wojny światowej przebiegał front, a którego zbocza o 200 m wysokości bezwzględnej czyniły je trudnymi do zdobycia. Doskonała panorama na dolinę rzeki i leżące za nią wzgórza Słonej Góry była dodatkowym atutem obronnym, stąd każdej armii ówczesnej wojny zależało na zdobyciu i utrzymaniu pozycji na Kopalinach. Starzy ludzie, mieszkający w tych okolicach, długo pamiętali Boże Narodzenie 1914 roku, kiedy o północne wzgórza nad Łowczówkiem biła się i trwała na swych pozycjach przez 4 dni i 3 noce I Brygada Legionów Piłsudskiego. Okupione to zostało niemałą ceną: zginęło 128 żołnierzy, w tym 38 oficerów, z walki zostało wyeliminowanych 342 rannych, kilkunastu dostało się do niewoli.

Już po raz 16. szlakami Małopolskiego Złazu Patriotyczno – Turystycznego Łowczówek 2004 licznie podążała w piątek młodzież szkolna, by oddać hołd poległym w boju, zapalić znicze i złożyć wykonane przez siebie wieńce. Złaz zorganizowany przez tarnowski oddział PTTK Ziemi Tarnowskiej, wydział edukacji i sportu UM w Tarnowie i tarnowski Harcerski Klub Turystyczny „Watra” zgromadził ponad 1120 osób; szli z Tarnowa, Piotrkowic, Łowczowa, Tuchowa i Pleśnej zdobywając odznakę Szlakami cmentarzy wojskowych I wojny światowej.

Ich wieńce były pełne inwencji twórczej; białe orły wykonane z kolb kukurydzy, kory brzozowej, ździebeł zbóż, jarzębiny, żołędzi, ziaren ryżu i kaszy gryczanej budziły zachwyt. Można je było zobaczyć podczas niedzielnych uroczystości, które rozpoczęła msza św. koncelebrowana na Cmentarzu Legionowym. W swej homilii ks. dr Piotr Gajda mówił o współczesnym zniewoleniu; plugawym języku, zachowaniu hańbiącym, oglądaniu porno video, dążeniu do bogacenia się w nieetyczny sposób, o kradzieży, korupcji, współczesnej modzie... Pięknie brzmiały wykonane przez orkiestrę dętą z Szerzyn pieśni „Czarna Madonna” i „O Boże, Panie mój, nie pamiętaj że czasem było źle...” Po mszy św. licznie przybyłych uczestników uroczystości powitał wójt gminy w Pleśnej Stanisław Sorys, wicewojewoda Ryszard Półtorak odczytał list premiera RP Marka Belki, a Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa przypomniał, że bitwa pod Łowczówkiem była początkiem drogi do odzyskania niepodległości, a wolność nie została nam dana tylko zadana. Po apelu poległych trzykrotną salwę honorową przez żołnierzy kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Na uroczystość przybyli na koniach jeźdźcy z tuchowskiego ośrodka jazdy konnej Sarayan, z gospodarstwa agroturystycznego w Pleśnej oraz w strojach legionistów tarnowski szwadron ze Stadniny w Klikowej. Tarnowscy harcerze z komendy hufca ZHP przygotowali żołnierską grochówkę, która cieszyła się powodzeniem, bo dzień choć słoneczny, był chłodny, a przy ogniskach śpiewano pieśni legionowe.

„Cmentarz na Kopalinach – grób cichy u mszystych wezgłowi” – tak o cmentarzu legionistów pisze Józef Kozioł w książce „Straceńców los czyli o legionistach spod Łowczówka”. Książkę tę, oraz „Z Pleśnej do Łowczówka” Ryszarda Kozika i widokówki tegoż cmentarza - jako cegiełki na prace konserwatorskie cmentarza - można było kupić podczas uroczystości.

Obok cmentarza krzyżują się szlaki turystyczne, a drogowskaz informuje: Rychwałd szlakiem niebieskim do żółtego 1,15 h, do Pleśnej PKS czarnym 1 h, Łowczów PKP niebieskim 1,15 h, do Tuchowa PKP czarnym (cm. woj. nr 158, 161) 3 h. Warto tu zawędrować, by podumać nad mogiłami, by pamiętać. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.

Teresa Dumańska
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, March 28, 2024 18:10:41
IP          : 54.173.221.132
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html