To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Relacje z inauguracyjnych imprez I Festiwalu Niepodległości w Teatrze im. L.Solskiego (film)    -   31/10/2012
Festiwalowa niedziela w Teatrze
Ponad dwa tysiące osób odwiedziło w niedzielę 28 października Teatr im. L.Solskiego, aby uczestniczyć w imprezach inauguracyjnego bloku I Festiwalu Niepodległości w Tarnowie, organizowanego przez Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości. Tarnowianie mogli tego dnia zobaczyć m.in. spektakl "Wyklęci" Teatru Nie Teraz, uczestniczyć w debacie naukowców zatytułowanej "Niepodległość. Ewolucja pojęcia i jego percepcja", targach wydawnictw niepodległościowych i dwóch odsłonach wielkiego Koncertu Bardów, poświęconego pamięci zmarłego niedawno Przemysława Gintrowskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmowych relacji z tych wydarzeń, przygotowanych przez niektórych patronów medialnych trwającego w Tarnowie przedsięwzięcia.

Ogloszenie

Zobacz filmowy reportaż Stefczyk.Info i Stefczyk.TV z niedzielnego bloku festiwalowego w Teatrze:


Już w sobotę 27 października na ulicach Tarnowa rozegrała się, towarzysząca Festiwalowi, czwarta edycja gry fabularnej „Tarnów `46”, organizowana przez Towarzystwo Michała Archanioła. Na ulice Tarnowa wyszła tego dnia rekordowa ilość blisko stu młodych graczy, którzy wcielili się w odgrywane przez siebie postaci powojennych konspiratorów z podziemia niepodległościowego oraz ich komunistycznych oprawców.
- Jestem niezwykle zadowolony nie tylko z ilości zgłoszeń i przebiegu tegorocznej gry ale przede wszystkim kreatywnego i pełnego poświęcenia zaangażowania młodych uczestników – mówił Rafał Halski, koordynator przedsięwzięcia.
Wielu z tych młodych ludzi zaangażowało się w promocję i przygotowanie Festiwalu już wcześniej, wolontaryjnie roznosząc ulotki i rozklejając plakaty, a przez kolejne dni, na specjalnych dyżurach, obsługując imprezy w Teatrze, kinie i zabezpieczając na tarnowskich ulicach wtorkowy Marsz Niepodległości.

Podczas niedzielnej debaty „Niepodległość. Ewolucja pojęcia i jej percepcja” furorę zrobił wykład dr Marii Żychowskiej, znanej w Tarnowie popularyzatorki lokalnych tradycji harcerskich i sokolich, która zachwyciła słuchaczy nadzwyczajną wiedzą o szczegółach i genezie wydarzenia upamiętnianego Festiwalem, które rozegrało się w Tarnowie jesienią 1918 roku.
Prof. Andrzej Chwalba (UJ), wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, raz jeszcze podkreślił, że nie zaszły żadne nowe okoliczności, które kazałyby mu się wycofywać z konstatacji, że to mieszkańcy Tarnowa, rozbrajając w nocy z 30 na 31 października Austriaków i przejmując władzę cywilną w mieście, odzyskali wówczas niepodległość jako pierwsi w kraju.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części niedzielnej konferencji - wprowadzenia dokonanego przez przedstawicieli organizatorów imprezy Piotra Dziżę i dr Marię Żychowską (wspomniany wyżej wykład) :Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części niedzielnej konferencji - wystąpienia prof. Andrzeja Chwalby:


W dalszej części konferencji zastanawiano się m.in. nad definicją niepodległości i powodami ewoluowania tego pojęcia na przestrzeni ostatniego stulecia.
Profesor Krzysztof Szczerski (UJ) sformułował (a pozostali dyskutanci – prof. Chwalba i prof. Bernacki, przy pewnych wątpliwościach pani dr Żychowskiej, przyznali mu rację) tezę o tym, że ewolucja pojęcia niepodległości jest naturalnie wpisana w procesy dziejowe. Zdaniem zaproszonych naukowców naturalne jest np. to, że inaczej rozumieli niepodległość nasi przodkowie przed wiekiem, a inaczej rozumiemy to pojęcie dzisiaj. Według panelistów debaty, niepodległość nie jest czymś stałym i raz na zawsze zdefiniowanym. Nie można też raz na zawsze zdefiniować "polskiej racji stanu" - dodawał prof. Włodzimierz Bernacki (UJ), postulując w ogóle ostrożność przy korzystaniu z tego ostatniego terminu, ponieważ instrumentalnie wykorzystują go zawsze ci, którzy sprzeniewierzają się realnemu interesowi narodowemu.
W globalnym świecie - dowodzili profesorowie UJ - niepodległość państwowa jest i musi być poddana wpływom najprzeróżniejszych czynników. Stanowi przez to jednak wyzwanie może nawet silniejsze niż przed wiekiem dla naszych przodków. Zdaniem prof. Szczerskiego, na polską niepodległość czyhają dziś bowiem zagrożenia, które wiek temu byłyby nie do pomyślenia albo nie były jeszcze tak istotne jak teraz.
Symptomatyczne, że debatę zakończyło odczytanie przez jednego z dyskutantów sms-a informującego o kolejnej, podobno samobójczej śmierci, osoby związanej z katastrofą smoleńską, nawigatora Jaka- 40, który lądował 10 kwietnia tuż przed oficjalną delegacją ...

Zapraszamy do obejrzenia trzeciej części konferencji - wystąpienia prof. Włodzimierza Bernackiego:Zapraszamy do obejrzenia czwartej części konferencji - wystąpienia prof. Krzysztofa Szczerskiego:Zapraszamy do obejrzenia debaty, kończącej konferencję:Uwieńczeniem inauguracyjnej festiwalowej niedzieli był wielki Koncert Bardów zatytułowany "Wyrwij murom zęby krat ..." i poświęcony pamięci Przemysłowa Gintrowskiego, z udziałem Jana Pietrzaka, Andrzeja Kołakowskiego, Lecha Makowieckiego, Dawida Halmanna i Tomasza Lewandowskiego, wyreżyserowany przez Tomasza A.Żaka. Zapowiadany wcześniej przez organizatorów Koncert cieszył się takim powodzeniem, że odbył się na tarnowskiej scenie dwa razy.

Zapraszamy do obejrzenia obszernych fragmentów Koncertu Bardów :

PD
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, October 21, 2021 12:06:51
IP     : 3.238.232.88
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html