To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Tradycjonaliści a nie schizmatycy   -   04/2/2006
Media włoskie i ogólnopolskie przyniosły w ostatnich dniach informacje, które stanowić będą zapewne przyczynek do dalszej części burzliwej dyskusji, trwającej m.in. na naszym portalu, a dotyczącej działalności Bractwa św. Piusa X na terenie diecezji tarnowskiej. Nieco sensacyjnie zabrzmiała wypowiedź Kardynała Dario Castrillon Hoyosa, prefekta watykańskiej Kongregacji do spraw Duchowieństwa, który powiedział w rozmowie z KAI, że lefebryści nie są schizmatykami. Z kolei włoski dziennik "Il Giornale" uważa, że niebawem zostanie zdjęta ekskomunika, w jaką popadli czterej biskupi, wyświęceni przez abp. Lefebvre`a, bez zgody papieża, w 1988 r.

Ogloszenie

Wypowiedź Kardynała Dario Castrillon Hoyos stanowi nowość w podejściu Watykanu do lefebrystów. Do tej pory Watykan uważał abp. Marcela Lefebvre`a i członków utworzonego przez niego Bractwa św. Piusa X właśnie za schizmatyków.
Kardynał Hoyos tłumaczy, że wprawdzie to, co się stało w czerwcu 1988 roku, czyli wyświęcenie przez abp. Lefebvre'a bez zgody papieża czterech biskupów było aktem schizmy, ale wyświęceni wówczas hierarchowie nie są schizmatykami, a ich sakra biskupia jest ważna. To poważny krok do zbliżenia Watykanu z lefebrystami - uważają obserwatorzy. Zauważają oni, że wypowiedź kardynała Hoyosa może potwierdzać wcześniejsze doniesienia włoskiego dziennika "Il Giornale". W gazecie tej znany watykanista i jednocześnie autor biografii Josepha Ratzingera - Andrea Tornielli stwierdził kilka dni temu, że niebawem zostanie zdjęta ekskomunika, w jaką popadli hierarchowie Bractwa w 1988r. Według jego informacji 13 lutego Benedykt XVI będzie o tym rozmawiał z szefami różnych watykańskich urzędów. Zdecyduje też, czy używany przez tradycjonalistów podczas sprawowania mszy tzw. mszał św. Piusa X, sprzed Soboru Watykańskiego II, będzie alternatywą dla mszału wprowadzonego po Soborze Watykańskim II. Oznacza to, że msze w tzw. rycie trydenckim mogłyby być odprawiane przez każdego księdza, a nie jak jest obecnie, tylko za zgodą lokalnego biskupa. W ten sposób oba warunki porozumienia ze Stolicą Apostolską wysuwane przez lefebrystów zostałyby przez Watykan spełnione.
O takim rozwoju wydarzeń mówią od miesięcy środowiska tradycjonalistów, także w Polsce.
Piątkowa "Rzeczpospolita" przytacza m.in. wypowiedź Pawła Milcarka, redaktora naczelnego "Christianitas" : - Cieszy mnie to, bo rodzi się nadzieja na zaleczenie rany w Kościele i powrót kilkuset księży do zwykłego życia kościelnego i duszpasterskiego. Nastąpi też normalizacja w sprawie używania starej liturgii, a co za tym idzie powrót pewnego typu dyscypliny religijnej i duchowości.

Gazeta zastawia się, czy ten powrót będzie bezbolesny dla Kościoła. "Abp Lefebvre krytykował Sobór Watykański II nie tylko z powodu liturgii, ale także ekumenizmu, dialogu międzyreligijnego i nauczania ojców Kościoła na temat wolności religijnej" - pisze gazeta i spekuluje na temat formy powrotu lefebrystów poprzez - jak się przypuszcza - nadanie im odrębnej struktury organizacyjnej, czyli - tzw. administratury apostolskiej. "Wzorem ma być administratura św. Jana Vianneya, jaką w 2002 roku nadano powracającym do jedności z Watykanem lefebrystom z diecezji Campos w Brazylii. Problem polega na tym, że dotyczyło to jednej diecezji, teraz musiałby zostać utworzony twór ponad granicami jednej diecezji".
"Rzeczpospolita" pisze także o tym, że ewentualne porozumienie z Watykanem wzbudza też daleko posuniętą nieufność części Rady Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. "Wiadomo, że niechętny porozumieniu z Watykanem jest bp Richard Williamson, zwolennikiem - przełożony generalny bp Bernard Fellay"- pisze "RP".

Wszystkie media podkreślają osobiste zangażowanie papieża Benedykta XVI na rzecz porozumienia z lefebrystami. Joseph Ratzinger jeszcze jako kardynał mówił, że trzeba zrobić wszystko, aby przekonać Bractwo do jedności z Kościołem, z sympatią wyrażał się przy tym o przywiązaniu tradycjonalistów do rytu trydenckieho mszy św. W sierpniu ub.r. doszło do pierwszego spotkania nowego papieża z biskupem Fellayem, przełożonym Bractwa św. Piusa X.

Temat działalności Bractwa Św. Piusa X, głównie z powodu obaw i zastrzeżeń, jakie wzbudza ona w tarnowskiej Kurii Diecezjalnej, gościł ostatnio w naszym portalu często:

>> Ekskomunika w Tuchowie ?
>> Jedność czy wiara ? - wywiad z ks. Karlem Stehlinem, przełożonym Bractwa św. Piusa X na Polskę
>> Bp Skworc: działalność lefebrystów to importowany problem raniący Kościół
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 19, 2024 01:17:56
IP          : 3.145.12.1
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html