To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   "Trzecia droga" dla Tarnowa ? Kandydatura Zbigniewa Martyki    -   04/8/2006
Ponad miesiąc temu, podczas oficjalnej konwencji w Sali Lustrzanej, swoją kandydaturę na stanowisko Prezydenta Tarnowa oficjalnie ogłosił Zbigniew Martyka. Znanego lekarza i radnego miejskiego popiera ponadpartyjne ugrupowanie "Solidarny i Nowoczesny Tarnów" (SiNT), w skład którego wchodzą m.in. lokalni politycy LPR, UPR i niektórzy działacze związkowej "Solidarności". Ze Zbigniewem Martyką przeprowadziliśmy obszerny wywiad dotyczący jego propozycji dla mieszkańców miasta, rozpoczynając tym samym przedwyborczy cykl programowych prezentacji kandydatur na stanowisko szefa tarnowskiego samorządu.

Ogloszenie
>

Solidarny i Nowoczesny Tarnów (SiNT), którego Martyka jest honorowym przewodniczącym, uważa, że zaniedbania władz miasta ostatnich kadencji doprowadziły Tarnów do stanu zapaści. Na poparcie tej tezy działacze SiNT przytaczają m.in. statystykę : "Od roku 1998 (kadencja AWS – Unia Wolności) do chwili obecnej (kadencja POPiS z SLD) liczba zatrudnionych tarnowian spadła o ponad 12 000 osób! W przeciągu ostatnich kilku lat z miasta wyjechało kilkanaście tysięcy mieszkańców! Spada liczba przedsiębiorstw, podwoiła się ujemna migracja i drastycznie wzrosło zadłużenie!"
SiNT rozesłał wczesną wiosną ankiety do mieszkańców Tarnowa i przedstawicieli poszczególnych branż. Swoje odpowiedzi przysłało kilka tysięcy mieszkańców miasta. - Z wiedzą wynikającą z analizy ankiet zwróciliśmy się do specjalistów z wybranych dziedzin problematyki miejskiej oraz samorządowców z miast i gmin, które odniosły sukces. Razem z mieszkańcami i specjalistami stworzyliśmy racjonalne propozycje programowe - mówi Zbigniew Martyka, podpierając się m.in. opinią o programie SiNT, którą w swojej recenzji zawarła prof. Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem "trafnie ujmuje on problemy gospodarcze i społeczne, jak również implikuje słuszne rozwiązania sztandarowych dolegliwości mieszkańców".
Wśród konkretnych postulatów w konsultowanym właśnie z mieszkańcami programie „Pomysł na Tarnów 2006 – 2012” znalazło się m.in.: obniżenie podatków dla przedsiębiorców i osób fizycznych (m.in. zwolnienie z podatku od nieruchomości na dwa lata podmiotów gospodarczych, które „przerejestrują” się do Gminy Miasta Tarnowa i obniżenie o 8% innym juz w roku 2007r. , zniesienie opłaty za wpis do ewidencji działalności gospodarczej i opłat targowych, obniżenie podatku od środków transportowych o 20%), likwidacja opłat parkingowych, zaniechanie pobierania podatku od psów, zahamowanie podwyżek cen mediów miejskich i wymiana większości nawierzchni ulic. SINT chce rozpisać przetarg na usługi związane z oczyszczaniem miasta, a MPGK sprywatyzować. Miejski Zarząd Budynków i Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ugrupowanie Z.Martyki chce połączyć a nieruchomości, którymi zajmowały się oba podmioty, będą sprzedawane. Połączone mają też zostać i umieszczone w jednym budynku TCK i Centrum Informacji Turystycznej. Zbigniew Martyka, co nie jest tajemnicą głównie dzięki postulatom działaczy LPR-u, chce także zwiększenia tzw. „becikowego” o kwotę 200 zł dla mieszkańców miasta.
SiNT chce znacznie większy nacisk niż dzisiaj się to czyni, postawić na bezpieczeństwo i oświatę w mieście. Proponuje m.in. uczynienie Tarnowa miastem patroli prewencji i system permanentnej konsultacji z mieszkańcami a także rozwiązanie problemu graffiti na murach (przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej ma za pomocą samochodu i sprzętu dostosowującego odpowiednio barwę farby bezpośrednio po powiadomieniu usuwać napisy) i psich odchodów. SINT żąda również wprowadzenia uchwałą Rady Miejskiej zakazu promowania treści pornograficznych poprzez eksponowanie czasopism i multimediów o takiej tematyce w witrynach i na wystawach sklepowych oraz kioskach.
Głośnym echem odbiły się już propozycje ugrupowania dotyczące poprawy bezpieczeństwa uczniów i przywrócenia dyscypliny w szkołach, w tym m.in. wprowadzenia pilotażowego programu strojów szkolnych według zatwierdzonego/wybranego przez rady rodzicielskie, rady pedagogiczne i samych uczniów wzoru stroju. SINT postuluje także wprowadzenie „godziny nocnej” (po godz. 22.00) dla dzieci do lat 16. Są też inne pomysły dotyczące edukacji i wychowania młodzieży, m.in. darmowe podręczniki dla młodzieży szkolnej, odtworzenie szkolnictwa technicznego i zawodowego, program społecznego wychowania młodzieży, sanacja tarnowskiego sportu. W sumie na pomysły dotyczące oświaty, kultury i sportu składa się kilka szczegółowych programów.
Wśród innych ciekawszych inicjatyw znajdują się m.in. zagospodarowanie terenów Piaskówki i stworzenie w oparciu o tereny zielone miejsc zabawy i odpoczynku a także zagospodarowanie Góry Św. Marcina z przeznaczeniem jej dla celów rekreacyjno-historycznych oraz zabezpieczenie rozsypujących się ruin zamku.

Inaczej niż dziś wyobraża sobie Zbigniew Martyka i SiNT organizację struktury magistratu. W programie ugrupowania zawarto już kilka propozycji w tym względzie, ale kompleksowe zadanie reorganizacji Urzęd Miasta SiNT chce powierzyć ekspertom. To wyniki ich prac mają zapewnić maksymalne wykorzystanie potencjału magistrackich urzędników, przy możliwie dużej redukcji kosztów funkcjonowania urzędu. Co ciekawe, po dokonaniu tych zmian, SINT chce zapewnić miejsca pracy tzw. budżetówki miejskiej. Poczucie stabilizacji zawodowej mają uzyskać nauczyciel, pielęgniarka, strażnik miejski i personel administracyjny, po to aby mogli bez obawy planować wydatki ze świadomością, iż ich miejsce pracy jest stabilne - czytamy w dokumencie, z którego pełną treścią możecie się zapoznać tutaj (stąd pobierzesz program SiNT).

Zbigniew Martyka 7 lipca skończył 50 lat . Co prawda urodził się we Wrocławiu, ale od trzeciego roku życia mieszkał w Tarnowie. Tu ukończył szkołę podstawową i III Liceum Ogólnokształcące. Studiował w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi na Wydziale Lekarskim. Staż odbywał w Szpitalu Wojskowym w Krakowie, a następnie pracował przez trzy lata jako lekarz w jednostce wojskowej. W tym czasie wyspecjalizował się w dziedzinie chorób wewnętrznych w Wojskowym Szpitalu Lotniczym w Dęblinie. Po zdanym z wyróżnieniem egzaminie I stopnia został przeniesiony do Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego w Krynicy. Ze względu na niepartyjną przeszłość i odważne głoszenie swoich poglądów środowisko opozycyjno-solidarnościowe zaproponowało mu kandydowanie na przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Krynicy. Pomimo, iż był w dalszym ciągu żołnierzem zawodowym (w strukturach zdominowanych przez PZPR), zdecydował się na propozycję, ryzykując nasilenie szykan. Wybrany został zdecydowaną większością głosów, co wzbudziło ataki na jego osobę w ówczesnej „czerwonej” prasie wojskowej. Marzył o odbudowaniu zaufania społecznego do oficerów Wojska Polskiego, dlatego nie zgodził się na proponowane mu przez władze naczelne MON odejście z wojska.
W roku 1990, w pierwszych wolnych wyborach samorządowych wybrano go do Rady Miasta w Krynicy i został jej przewodniczącym. Rozpoczął walkę z korupcyjnymi układami w środowisku krynickim, lecz zderzył się z rzeczywistością, w której większość radnych optowała za kontynuacją tolerowania nieoficjalnych powiązań nomenklaturowych. Po zebraniu dowodów nieuczciwości i stwierdzeniu, że na większości Rady nie robią one większego wrażenia, na znak protestu zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady uzasadniając oficjalnie swoją decyzję. W kilka tygodni później uległ wypadkowi doznając urazu kręgosłupa, co było przyczyną długotrwałej choroby i rekonwalescencji, która skończyła się opuszczeniem szeregów wojskowej służby zdrowia, powrotem do Tarnowa i odsunięciem się od życia politycznego na kilka lat. Rozpoczął pracę w Szpitalu ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym. W międzyczasie zdobył II stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych, II stopień specjalizacji z chorób zakaźnych (z wyróżnieniem) i uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Jest Ordynatorem Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego. Przez kilkanaście lat uczestniczył w organizowaniu zabezpieczenia medycznego Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, początkowo indywidualnie, a później jako przełożony Tarnowskiego Oddziału Maltańskiej Służby Medycznej. Na kilka miesięcy przed ostatnimi wyborami samorządowymi spotkał się z licznymi propozycjami ponownego włączenia się w życie publiczne. Przekonał go ostatecznie cytat: „Aby zło zwyciężało wystarczy, by dobrzy nic nie robili”. W 2002 roku wybrany został do Rady Miasta Tarnowa. W roku 2004 kandydował do Parlamentu Europejskiego z czwartego miejsca na liście, uzyskując ok. 10.000 głosów (niewiele brakło do uzyskania drugiego mandatu dla listy, a tym samym mandatu Eurodeputowanego). W tym roku zamierza kandydować w wyborach na stanowisko Prezydenta Tarnowa z ramienia Forum Obywatelskiego „Solidarny i Nowoczesny Tarnów”.

biografia Z.Martyki na podstawie materiałów SiNT

Posłuchaj :
- pierwszej części wywiadu z doktorem Zbigniewem Martyką - (((mp3)))
- drugiej części wywiadu - (((mp3)))
- trzeciej części wywiadu - (((mp3)))
- czwartej części wywiadu - (((mp3)))

(MP, pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, April 20, 2024 08:21:57
IP          : 3.144.244.44
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html