Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  W hołdzie hetmanowi Janowi Tarnowskiemu    -   22/8/2006
Dziś mija 475 rocznica zwycięskiej bitwy pod Obertynem; bitwa, choć mniej znana niż inne, jest jednym z najświetniejszych zwycięstw oręża polskiego. 22 sierpnia 1531 roku hetman Jan Tarnowski, dysponując zaledwie 4.800 konnymi, 1200 piechurami, 12 działami i 300 wozami rozbił wojska mołdawskie Piotra Raresza, liczące 17.000 jazdy i piechoty oraz 50 dział. Starcie to stało się głośne w całej Europie i do dziś spotkać je można jako przykład w podręcznikach strategii wojennych. Zwycięstwo to i osobę dowódcy sił polskich - hetmana Jana Tarnowskiego przypomni w sobotę happening historyczny na tarnowskim Rynku .

Ogloszenie

Jan Tarnowski, wojewoda ruski i hetman wielki koronny to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego renesansu i jeden z najwybitniejszych wodzów swojej epoki miał wówczas 43 lata. Kształt bitwy pod Obertynem, jej plan i przebieg od początku do końca był jego dziełem; dzięki przemyślanej strategii straty mołdawskie, mimo kilkukrotnej przewagi liczebnej wyniosły aż 5000 zabitych, wobec 256 zabitych po stronie polskiej. Muzeum Okręgowe w Tarnowie pragnie przypomnieć ten tryumf polskiego oręża – na razie skromnie, poprzez media; dziś o 18.30 w kościółku Św. Marcina w Zawadzie na Mszy Świętej, ufundowanej przez Krzysztofa Trybulca, a poświęconej poległym rycerzom i hetmanowi Janowi Tarnowskiemu spotkała się m.in. grupa rycerska Belatores oraz będąca w trakcie tworzenia rota jazdy polskiej.
Pokazy walk rycerskich oraz rozdawanie okolicznościowej gazety - m.in. w ten sposób Tarnowianom przypomniana zostanie bitwa pod Obertynem już w najbliższą sobotę 26 sierpnia na Rynku. Pod Ratuszem pojawi się hetman Jan Tarnowski i być może także król węgierski Jan Zapolya. Początek imprezy wstępnie zaplanowano na ok. 16:00. Będzie to już 6 historyczny happening organizowany przez Biuro Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa przy współpracy tarnowskiego Teatru i Muzeum Okręgowego. Wcześniej w ten nietypowy sposób przypomniano m.in. o tym, że Tarnów jako pierwsze miasto w Polsce odzyskał niepodległość w 1918, jakie były początki kolei w Tarnowie i jak narodził się Tarnów w 1330 r.

Muzeum Okręgowe chciałoby doprowadzić do cyklicznych inscenizacji bitwy obertyńskiej w Tarnowie. Tymczasem zapraszamy do wysłuchania kilkunastominutowej opowieści Andrzeja Szpunara i Adama Bartosza o kulisach obertyńskiej bitwy : (((mp3)))
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.83 % (1088)
  jestem za 38.84 % (785)
  nie mam zdania 7.32 % (148)
Wszystkich głosów: 2021
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(22-08-2006) buba :
W holdzie hetmanowi Janowi Tarnowskiemu to ta banda (p)oslow tarnowskich powinna zawalczyc o przywrocenie wojewodztwa tarnowskiego. Nie wiem czy wiecie ale PiS rozglasza wszem i wobec ze ma w planach zwiekszenie liczby wojewodztw do 34 po wyborach w zamian za likwidacje czesci najslabszych powiatow. Jesli to prawda to pan Rojek zamiast walczyc o fotel prezydenta Tarnowa powinien w sejmie dochodzic praw naszego miasta okradanego przez tych zlodzieji z Krakowa, bo z malopolski ma byc wydzielony Nowy Sacz lub Tarnow. Nie jest to jeszcze przesadzone. Hetmanie wroc....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-08-2006) Gizmo :
Boje się że na prezydenta który dorówa przynajmniej w jakiejś części hetmanowi to my dlugo poczekamy : )

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-08-2006) Happening :
imprezę na rynku przeniesiono na sobotę 2 września

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl