To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wielogłos prywatyZATcyjny    -   31/10/2006
To był gorący dla tarnowskich dziennikarzy początek tygodnia. Na mocno już „wyborczy” temat dotyczący wstrzymania prywatyzacji Zakładów Azotowych wypowiedzieć pragnął się w poniedziałek każdy. Tylko do południa zorganizowano na ten temat w różnych częściach Tarnowa cztery konferencje prasowe. Nie wyczerpały one jednak listy polityków lokalnych, chętnych do zabrania głosu w tej sprawie. Popołudniu na ten temat wypowiadał się także goszczący w regionie Marek Kuchciński, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PIS.

Ogloszenie
>

Przypomnijmy, w piątek wieczorem minister skarbu ogłosił komunikat, w którym obwieścił, że „nie skieruje wniosku na Radę Ministrów o wyrażenie zgody na prywatyzację Zakładów Azotowych Tarnów i Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Powodem jest zbyt niska cena sprzedaży”.

Pierwszy - w poniedziałowy ranek konferencję prasową zwołał Andrzej Sasak. Mimo, że mówił nie tylko o sytuacji „Azotów” to temat prywatyzacji największego zakładu w regionie zdominował również spotkanie w jego gabinecie.
Posłuchaj, co na temat sytuacji związanej z Azotami powiedział nam ten z-ca prezydenta miasta, odpowiedzialny w zarządzie za sprawy gospodarki i rozwoju : (((mp3)))

O godzinie 10:30 zaprosił nas do siebie poseł Aleksander Grad, który nie krył oburzenia decyzją ministra skarbu, formułując jednocześnie zarzuty pod adresem niektórych lokalnych polityków, w tym m.in. posła J.Rojka. Posłuchaj jego wypowiedzi : (((mp3)))

Rankiem zadzwonił telefon z „Azotów” – z zaproszeniem na konferencję prasową o godzinie 11-tej, a gdzieś w międzyczasie otrzymaliśmy informację o konferencji Ryszarda Ścigały, planowanej na 11.30. Wkrótce po tym, jak pracownikowi ZAT powiedzieliśmy, że cała nasza dziennikarska brać zapewne się troszkę spóźni, bo wcześniej jest spotkanie z posłem Gradem, jeden z nas (o terminie godz.11.-tej byliśmy wczesniej informowani osobno) otrzymał kolejny telefon z Azotów informujący, że życzą sobie przesunąć konferencję również na 10.30. Miało to miejsce na nieco ponad pół godziny przed tym terminem, właśnie w momencie gdy wchodziliśmy do gabinetu A.Sasaka przy ul. Mickiewicza 2. W ostatniej chwili wszyscy postawieni zostaliśmy wobec wyboru – albo rozmawiamy z posłem PO, który zapraszał nas już w sobotę, albo dostąpimy zaszczytu rozmowy z samym prezesem Nafty Polskiej. Wierząc, że jednak zwycięży rozsądek, szybko nagraliśmy Aleksandra Grada i planowo o 11-tej odwiedziliśmy Zakłady Azotowe, gdzie tymczasem po prezesie Nafty... nie było już śladu. Cóż, dzięki temu zabiegowi pan prezes nie był narażony na kontakt z niektórymi dziennikarzami, w tym z naszą redakcją, a jednocześnie można było powiedzieć, że konferencja jednak się odbyła...
Biuro Prasowe ZAT zaproponowało nam przesłanie zapisu dźwiękowego z wypowiedzią prezesa Marka Draca-Tatonia, co rzeczywiście uczyniło i za co dziękujemy, choć oczywiście nie zmienia to naszej krytycznej oceny związanej z dziwnym zabiegiem, o którym piszemy wyżej. Oto, co podczas konferencji powiedział szef Nafty Polskiej, będącej wciąż właścicielem 80 % akcji ZAT (przepraszamy za jakość nagrania, materiał ten pochodzi z ZAT) : (((mp3)))

Pod nieobecność szefa Nafty Polskiej, na pewno najbardziej kompetentnego do udzielenia odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące rozpoczęcia renegocjacji umowy sprzedaży PCC „Azotów”, w pół roku po jej podpisaniu i dopiero na kilka dni przed upływem terminu ważności kontraktu oraz pomysłów dotyczących rozpoczęcia prywatyzacji „inną ścieżką”, o ocenę decyzji ministra skarbu i pomysłu Nafty Polskiej na konsolidację ZAT i ZAK przed wprowadzeniem wspólnego podmiotu na giełdę, poprosiliśmy jedynego obecnego wczoraj w dyrekcji członka zarządu tarnowskiej fabryki – Mirosława Grzyba. Zapytaliśmy go też o to, czy fragment raportu NIK o stwierdzonych przez inspektorów nieprawidłowościach związanych z inwestycją PCV, stanie się powodem do jakichś kroków personalnych lub formalnoprawnych wobec odpowiedzialnego za przygotowanie i realizację tej inwestycji, b.prezesa ZAT Antoniego Barwacza (obecnego doradcy zarządu firmy). Posłuchaj krótkiej rozmowy z Mirosławem Grzybem : (((mp3)))

O wynikach zakończonej we wrześniu kontroli NIK mówił nam także podczas swojej konferencji były prezes ZAT Ryszard Ścigała, który cały proces prywatyzacji aż do momentu podpisania umowy sprzedaży przygotował. Jak czytamy w jego Liście Otwartym do Ministra Skarbu Państwa – liście będącym apelem o powtórną analizę i weryfikację decyzji o zaniechaniu prywatyzacji: „kontrola ta okazała się dla naszych Zakładów korzystna, a efekty przeprowadzonego procesu restrukturyzacji zostały stosownie docenione. Z tym większą satysfakcją to odnotowuję, że podczas restrukturyzacji trzeba było zniwelować i naprawić skutki błędnych decyzji poprzedniego zarządu pod kierownictwem pana Antoniego Barwacza, które to skutki przytoczono i jednoznacznie negatywnie opisano w protokole NIK. I jest to jedyna negatywna wzmianka o naszej Firmie.”
Posłuchaj nieco dłuższej rozmowy z wyraźnie poruszonym decyzją ministra skarbu i klimatem wokół prywatyzacji Zakładów, Ryszardem Ścigałą :(((mp3)))

To jednak nie koniec wypowiedzi na ten temat. Na terenie budynku administracyjnego ZAT spotkaliśmy m.in. posła Józefa Rojka, który chętnie udzielił nam wywiadu na ów najważniejszy obecnie i najbardziej dyskutowany w lokalnej polityce temat. Pytaliśmy m.in., czy parlamentarzysta rządzącej partii będzie się domagał wyjaśnień ws. okoliczności towarzyszących podjęciu decyzji przez ministra skarbu.Posłuchajcie tej rozmowy : (((mp3)))

Listę wypowiadających się publicznie na temat wstrzymania prywatyzacji „Azotów” przez ministerstwo zakończył popołudniu, wizytujący Tarnów i Dąbrowę Tarnowska, poseł Marek Kuchciński – przewodniczący Klubu Parlamentarnego Pis, który nie ukrywał , że rozmawiał na ten temat z ministrem Jasińskim. Oto, co powiedział : (((mp3)))

Mimo takiej ilości opinii i wypowiedzi, nadal nie do końca wiadomo, co rzeczywiście wydarzy się teraz, jeśli chodzi o dalszy proces prywatyzacji ZAT. Wieczór przyniósł informację, że PCC AG jest gotowe zapłacić za „Azoty” 50 mln złotych więcej niż w wynegocjowanym wiosną kontrakcie. Nie wiadomo, czy ta oferta zmieni nastawienie ministra skarbu i czy oznacza to możliwość powrotu do rozmów, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku jeszcze nie raz wracać będziemy do tematu prywatyzacji.

Piotr Dziża
Mirosław Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 19, 2024 04:56:38
IP          : 18.191.171.20
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html