To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wyjątkowe warsztaty i spektakl w Kąśnej    -   14/4/2008
Do Tarnowa i Kąśnej, na zaproszenie Teatru Nie Teraz i Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna, przybywa jeden z największych światowych mistrzów teatru butoh - Daisuke Yoshimoto. Przez 5 dni (15-19.04) prowadził będzie warsztaty teatralne w Dworku Paderewskiego w Kąśnej, w czwartek spotka się w Tarnowie z dziennikarzami a w sobotę da jeden jedyny spektakl w swoim wykonaniu zatytułowany „Ruiny ciała”. Mamy 3 podwójne zaproszenia dla inTARnautów na to przedstawienie.

Ogloszenie
>

Od 15 do 19 kwietnia, na zaproszenie Teatru Nie Teraz, będziemy gościć w naszym regionie Daisuke Yoshimoto, wybitnego i znanego w świecie artystę japońskiej sztuki teatru ruchu i ciała (butoh). Japoński artysta, oprócz prezentacji swej sztuki, poprowadzi też specjalne warsztaty teatralne dla wybranej grupy chętnych. Współorganizatorem tego projektu jest Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, instytucja kultury Powiatu Tarnowskiego, a partnerem całego przedsięwzięcia jest Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Warsztaty odbędą się w Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, a konkretnie w dworku Mistrza Jana w Kąśnej.

Butoh to japońska forma tańca nowoczesnego powstała w latach pięćdziesiątych, kiedy to po drugiej wojnie światowej japońscy artyści odwrócili się od tradycyjnych form, jak też od wpływów masowej kultury Zachodu i zaczęli szukać inspiracji w rodzimej mitologii, w idei teatru okrucieństwa, a także w dokonaniach niemieckiego ekspresjonizmu. Artyści chcieli w ten sposób ukazać oficjalnie ignorowane, ciemne aspekty życia społeczeństwa japońskiego – deformację i szaleństwo. Butoh wyrywa się spod wpływu tradycji społecznej i jest prawdopodobnie najśmielszą podjętą dotychczas próbą przełożenia tajemniczego, często tłumionego życia nieświadomości na międzyludzkie publiczne medium teatru. Jak surrealizm, wczesne butoh wykorzystywało skrzywienie natury, jak dada – przypadek jako zasadę kompozycji. Najbardziej znani twórcy butoh to obok Kauzo Ohno i Tatsumi Hijikaty - Min Tanaka, Akaji Maro, Yoko Ashikawa oraz właśnie Daisuke Yoshimoto.

Daisuke Yoshimoto wybitny tancerz, choreograf i pedagog ukończył kierunek sztuki na Wydziale Teatru na Uniwersytecie Nippon w 1967 r. Od pierwszych lat swej scenicznej aktywności współpracował i współtworzył spektakle z największymi twórcami butoh, m.in. z Kazuo Ohno, Hisayo Iwaki, Yukihiko Sakai. Wielokrotnie gościł w Polsce w latach dziewięćdziesiątych przedstawiając cykl spektakli traktujących o śmierci. Był gościem Centrum Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Teatru Kana w Szczecinie, Stowarzyszenia Tratwa w Olsztynie, Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu oraz kilkakrotnie Ośrodka Grotowskiego we Wrocławiu. W 1997 roku wrocławski Ośrodek był pomysłodawcą i realizatorem festiwalu tańca butoh, którego programowym konsultantem był właśnie Daisuke Yoshimoto. Szczególne przywiązanie do naszego kraju wynika u tancerza z niezwykłego szacunku wobec najwybitniejszych artystów teatru polskiego, m.in. Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora oraz pamięci ich dzieł (zarówno Apocalypsis cum figuris, jak i Umarłą klasę Yoshimoto miał okazję obejrzeć osobiście).

Spektakl "The Ruins of Body" (Ruiny ciała)*, który artysta wykona w sobotę o 18:00 w Dworku Paderewskiego, zwieńczy pięciodniowe warsztaty dla adeptów sztuki teatralnej, które w Kąśnej poprowadzi japoński twórca. Spektakl jest otwarty na widzów z całego regionu.
Mamy 3 podwójne bezpłatne zaproszenia na przedstawienie dla naszych użytkowników, które będzie można otrzymać, wysyłając nam na adres redakcja@intarnet.pl (do piątku 18 kwietnia do godziny 12:00) zgłoszenie zawierające w temacie wiadomości hasło YOSHIMOTO, a wewnątrz imię, nazwisko i nr tel. kontaktowego. Zwycięzców o wygranej i sposobie skorzystania z niej, będziemy niezwłocznie informować w środę, czwartek i piątek południu, po kolejnych losowaniach w naszej redakcji.
Organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd na przedstawienie z Tarnowa autobusem, który wyjedzie spod Teatru im. L. Solskiego w sobotę o godzinie 17:00. Ilość miejsc w autobusie jest ograniczona. Rezerwacji miejsc należy dokonywać pod nr tel. 6210921.

Warsztaty, jak i prezentację spektaklu Daisuke Yoshimoto zorganizował Teatr Nie Teraz przy pomocy sponsorów: POLDIM SA (sponsora generalnego TNT), Karpackiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego Sp. z o.o. oraz specjalnego sponsora tego projektu - Odlewni „Tarnów” Sp. z o.o.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, March 29, 2024 12:56:35
IP          : 3.239.149.56
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html