Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Razem ale osobno. Nowa wystawa w BWA    -   12/5/2008
Piątkowy wieczór w galerii BWA należał do pary tarnowskich artystów – Doroty Bernackiej i Tomasza Pacanowskiego, którzy specjalnie na tę wystawę przygotowali nowe obrazy. Trudno się w nich zakochać. Ale plątanina myśli, nieprzeparte ścieżki interpretacji, które stoją otworem przed każdym, kto patrzy na wystawione płótna są niezwykle pociągające. Wystawę „Osobność”, kolejną już z nowego cyklu BWA "Razem", będzie można oglądać do 19 maja.

Ogloszenie

Sztuka Doroty Bernackiej jest metaforyczna, skrótowa i aluzyjna. Jej obrazy otwierają nam oczy na coś, co w pewien szczególny sposób przywołuje rzeczywistość, odsyła do niej. Jej akryle stanowią przestrzeń, w której obraz staje się doświadczeniem, a doświadczenie obrazem. Malarską przestrzeń wypełniają kolorowe abstrakcje, będące uosobieniem jakiejś nowoczesnej wzniosłości, która w świecie zdominowanym przez nadmiar przedstawień celebruje tajemnice tego, co nieprzedstawiane. Autorka z dużą wrażliwością i subtelnością dotyka ważkich egzystencjalnych spraw („Lęk”, „Jesteś tam?”). W jej pracach widać również duże wyczucie formy i przestrzeni, zręczność manualną, malarską intuicję oraz twórczą inteligencję. Wszystko to potwierdza, że mamy do czynienia ze sztuką głęboko przeżytą i prawdziwą.

Z kolei wykonane techniką akrylową prace Tomasza Pacanowskiego to w dużej mierze czysta konstrukcja barwna i malarstwo bezprzedmiotowe, przemawiające głównie językiem form i kolorów. Elementy ikoniczne tych obrazów to czyste formy, rytmy i barwy, niekiedy z daleką aluzją do przedmiotów rzeczywistych. Jego płótna nasycone są grubymi warstwami koloru. Dominują soczyste czerwienie, błękity, zielenie („Kompozycja czerwona”, „Kompozycja błękitna”, „Cztery krasnoludki”). Abstrakcyjne formy o wielowątkowej warstwie skojarzeniowej są przy tym zawsze czujne, aktywne i pełne napięcia. Wrażliwość estetyczna przedstawionych prac idzie parze z wyobraźnią artysty, który umie w niezwykle osobliwy sposób wyrazić urodę świata i atmosferę marzenia. Pacanowski jest autentycznym, poszukującym artystą, i to niekoniecznie dlatego, że nabazgrał ileś tam „fajnych” malowideł. Jest artystą, bo odznacza się dużą pokorą twórczą, co skądinąd musiało zawstydzić szefa tarnowskiego oddziału ZPAP Światosława Karwata, który w dziwnej i niezrozumiałej zapalczywości chciał ostrzec twórcę przed ewentualnymi „głupimi tekstami”, jakie pojawią się w mediach po wernisażu. Niezależnie od tego, co miał na myśli, to niestety po raz kolejny stracił szansę, żeby powiedzieć coś do rzeczy.
Agnieszka Setlik
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.88 % (1082)
  jestem za 38.75 % (778)
  nie mam zdania 7.37 % (148)
Wszystkich głosów: 2008
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 8)Dodaj komentarz
(12-05-2008) jfk :
cudownie rezolutna pani setlik, wykożystuje swoją pozycję recenzentki do prywatnych rozgrywek, dno!!!! uasi recenzja tyrzymana z wyrafinowaniem tym razem w tonie nie- krytycznym , ekwilibrystyka - by ukazać ,że jednak zna się na rzeczy, zapraszamy na forum pani setlik... :) pisząc o płótnach pana pacanowskiego , nie zauważyła pani nawet ,żę wszystkie prace jakie Pacanowski zaprezentował , namalowane są na płytach pilśniowych... to cała prawda o pani podejściu do rzeczy. :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-05-2008) Do jfk :
Twoje podejście do rzeczy też pozostawia wiele do życzenia - jak już coś piszesz, to pisz byków ortograficznych:-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-05-2008) Do jfk :
*bez byków ortograficznych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-05-2008) Jasiek :
Panie jfk, jest Pan na tyle nierozgarnięty, że nie wie Pan że płótnami zwyczajowo nazywa się wszelkie obrazy namalowane na płaszczyźnie innej niż papier lub tynk. Weź Pan się zastanów jak by to brzmiało: „pilśnie Pacanowskiego”, „pilśniowe dzieła Bernackiej” i ogóle czy materiały są aż tak ważne? Ważne co przedstawia obraz a nie na czym został namalowany.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-05-2008) WiP :
Hihi. Inteligentnie i niezle Pani "wybrła" Pani Agnieszko. "Ikoniczne elementy i nieprzeparte ścieżki interpretacji" mnie powalily , więc juz znikam. Ale te osobiste wycieczki niepotrzebne i niedozwolone w swiecie recenzji... A Dorocie i Tomaszowi gratuluje swietnej wystawy i myslę, ze to kolejne "bien art nuovo" ad Tarnoviensis. ps W sztuce potrzebna jest i pokora twórcza i "nabazgranie wielkiej ilosci fajnych" zmalowideł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-05-2008) Światek :
Ałła! Nie przypuszczałem,że zaboli.Ale jak widać sprowokowało do wydania z szanownej Recenzentki czegoś "na kształt głupiego textu".Więcej godności Pani Agnieszko;) Merytorycznie: kolejna "mocna" wystawa.Malarstwo Doroty powala wręcz na kolana-cudowne:) Tomek otrzymuje mocne bodźce i zmienia się artystycznie-super :) Gratuluję autorom :)))))))))) a z tego forum znikam-niegodnym.....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-05-2008) Do Światka :
Więcej godności? hehe przyganiał kocioł garnkowi :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-05-2008) M.W. :
otóż to. Światek nie od wczoraj stosuje swoistą mentalność Kalego, a jego idiotyczne uwagi podczas wernisażu wzbudziły zachwyt jedynie u jego przybocznej gwardii

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947