To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W rocznicę rozbicia austriackich posterunków w Tarnowie    -   02/11/2009
Harcerski capstrzyk niepodległościowy
30 października w 91 rocznicę odzyskania przez Tarnów niepodległości, harcerze Hufca Tarnów ZHP im gen. Józefa Bema, przeprowadzili pod Grobem Nieznanego Żołnierza okolicznościowy capstrzyk. Jego celem było uczczenie pamięci uczestników tamtych wydarzeń, w szczególności zaś tarnowskich harcerzy, którzy w nocy z 30 na 31 października 1918 roku wspólnie z członkami Polskiej Organizacji Wojskowej rozbroili austriackie posterunki wojskowe na terenie miasta Tarnowa.

Posłuchaj wypowiedzi harcmistrza Maksyma Pękosza :

Ogloszenie
>

-To właśnie tej nocy młody, siedemnastoletni skaut Adam Ciołkosz, komendant Dzielnicy Tarnowskiej wspólnie z dowodzonym przez siebie harcerskim Pogotowiem Narodowym wziął aktywy udział w rozbrajaniu posterunków zaborcy - mówi komendant Hufca Tarnów ZHP, harcmistrz Maksym Pękosz. -To i inne ówczesne działania pokazały, że choć harcerstwo jest jeszcze młodą, działającą od niespełna ośmiu lat organizacją, to jednak w pełni realizowała ideę swojego twórcy Andrzeja Małkowskiego, dla którego harcerstwo to skauting plus niepodległość.

Warto przypomnieć zapomnianą już dziś postać Adama Ciołkosza, młodego chłopaka, który najpierw brał udział w wyzwalaniu Tarnowa, aby już kilka dni później na czele grupy 26 tarnowskich harcerzy wyruszył do Lwowa, by wesprzeć walczące tam Orlęta Lwowskie w walce o polskość tego miasta. Adam Ciołkosz jak na harcerza przystało całym swoim życiem służył Polsce. Jeszcze w okresie odtwarzania polskiej państwowości wykazał się bohaterstwem na polach walki biorąc czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w III Powstaniu Śląskim w bitwie o Górę Św. Anny. Cały ten czas był on również aktywnym propagatorem harcerstwa, a w okresie poprzedzającym plebiscyt na Warmii i Mazurach był komendantem tamtejszej organizacji harcerskiej. W okresie międzywojennym służył Ojczyźnie m.in. jako poseł na Sejm.
-Warto przypominać młodzieży takie postacie jak Adam Ciołkosz, osoby które w trudnych czasach potrafiły zrobić o wiele więcej dobrego niż ktokolwiek mógł od nich oczekiwać - mówi harcmistrz Maksym Pękosz. -Dla nas harcerzy, druh Adam Ciołkosz jest szczególnie ważną postacią, gdyż jest on doskonałym przykładem, tarnowskim przykładem, na to jak można jako harcerz służyć Ojczyźnie, nie tylko w trudnym okresie niewoli, ale również jak to robić w okresie pokoju.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą, skupiającą wolontariuszy organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży, działającą w Polsce zrzeszającą ok. 120 tys. zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów. W 2010 roku Związek Harcerstwa Polskiego będzie obchodzić 100lecie harcerstwa na ziemiach polskich.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl