To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Do szpitali na terenie diecezji tarnowskiej trafił list biskupa Skworca dotyczący poronień    -   05/11/2009
List Biskupa W. Skworca dotyczący poronień
O wyjątkową wrażliwość i uszanowanie rodzicielskich uczuć apeluje do pracowników i dyrekcji szpitali ordynariusz diecezji tarnowskiej. Biskup Wiktor Skworc pisze, że w przypadku poronień nie mamy do czynienia z „jednostką chorobową”, ale z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem, którzy boleśnie przeżywają śmierć oczekiwanego i już kochanego przez nich dziecka. List otrzymali kapelani i dyrektorzy szpitali z terenu diecezji tarnowskiej.

Posłuchaj, co na ten temat mówi ks. Jerzy Zoń, rzecznik biskupa tarnowskiego :

Ogloszenie

Biskup tarnowski podkreśla, że poronienie samoistne często dotyka młode małżeństwa, które leczyły się, modliły i z niepokojem oczekiwały szczęśliwej chwili porodu. Dodaje, że rodzice mają niezbywalne prawo, aby pożegnać, opłakiwać i pochować swoje dziecko. Gwarantuje to ustawodawstwo polskie, które zezwala na wydanie karty zgonu, bez względu na czas trwania ciąży, a tym samym uznaje prawo do godnego pochówku.

Hierarcha apeluje o życzliwe podejście do tych osób, w tym przyjęcie ich prośby o wydanie ciała dziecka przez odpowiednie władze szpitalne.
”Wyrażam nadzieję, że wspólne działanie służby zdrowia i duszpasterzy może być konkretnym sposobem na poszerzanie wyobraźni miłosierdzia, którego potrzebuje każdy człowiek, szczególnie ten dotknięty krzyżem choroby i cierpienia” - napisał bp Skworc do dyrekcji, lekarzy, pielęgniarek i szpitalnych kapelanów.
Według obliczeń poronienia samoistne dotyczą rocznie ok. 40 tysięcy rodzin w Polsce.

List biskupa tarnowskiego, który trafił do wszystkich szpitali w diecezji jest związany z pojawiającymi się informacjami o rutynowym traktowaniu przez urzędy stanu cywilnego, dyrekcje szpitali lub samych duszpasterzy problemu dzieci wcześnie urodzonych lub poronionych.
W ostatnich dniach tarnowska kuria wysłała do proboszczów informację dotyczącą pogrzebu dzieci zmarłych w wyniku poronień i wcześniejszych porodów. Ma ona służyć pomocą w rozmowach z rodzicami, którzy przeżywają tragedię utraty dziecka, ale także z lekarzami i pielęgniarkami, którzy mają z racji obowiązków zawodowych do czynienia z takimi sytuacjami.

Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 8)Dodaj komentarz
(05-11-2009) ooo :
wreszcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-11-2009) Katol :
Czy można prosić o Biskupa, który będzie moralnym autorytetem? To chyba dla dobra Ludzi... Porażka po Tarnowsku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-11-2009) masarka :
Co ten pan na zdjeciu wie o zyciu ? Pieniadze ma, wyprane ma , ugotuja i podadza do stołu, itd W seminarum baseny, stoly bilardowe... zyc nie umierac. A teraz jeszce bedzie umoralnial ludzi. Jak tak mu zalezy na dotknietcyh przez chorobe to niech pomoga finansowo, niech sprzeda swoj samochod i odda kase na chorych! Gdzie tam...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-11-2009) Andrzej :
Oj wy głupie ludziska, jak wy byście wiedzieli ile Biskup pomaga to byście takiego gnoju nie pisali. Radzę się najpierw poinformować trochę a potem takie opinie wydawać z siebie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-11-2009) a ta pomaga :
Wyjazd na uroczystości parafialne kosztuje parafian jedyne kilka tysiecy z a zaproszenie Biskupa?...fajna męcząca robota...może te pieniądze warto przeznaczyć na ratowanie życia, godne życie kobiet i mniej przepychu i może będzie sprawiedliwie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-11-2009) Tylkoja :
Komentarze jak zwykle dowodzą braków w umiejętności czytania ze zrozumieniem . Nasze dziecko urodzone martwo, zostało przez naszego proboszcza potraktowane jak każdy zmarły - z szacunkiem , godnie . Była msza św. w intencji rodziców, było pokropienie, odprowadzenie na cmentarz. (ksiądz pojechał z mężem w jednym samochodzie, kierował brat męża, mąż trzymał na kolanach trumienkę - podobnie przez całą mszę). W tym samym czasie zmarło dziecko kuzynki również w 8 miesiącu ciąży. Ksiądz w tamtej parafii pozwolił w swojej łaskawości, aby Dziadkowie dziecka wzięli do słoiczka trochę wody święconej z kościoła i sami zrobili pokropek, ale żeby "niechrzczonego" nie wnosili nawet na teren przykościelny. Nasz ksiądz objaśnił,że jeśli z naszej strony była wola ochrzczenia synka, to tak jakby był ochrzczony. I o to apeluje ksiądz biskup, o godne traktowanie takich dzieci, nawet jeśli to z 4, 5 czy innego miesiąca ciąży. Ale przeciez lepiej naskoczyć , niż chwilę się zastanowić ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-11-2009) Adrian Podsiadło :
Słuszna inicjatywa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-12-2009) loki :
katol,masarka, andrzej ,a ta pomaga- to ludzie realiści reszta to ciemnogród tak na marginesie słowo parafianin prosze zobaczyć w słowniku wyrazów obcych co oznacza

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl