To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Studenci protestują przeciwko edukacyjnym pomysłom rządu    -   05/11/2009
Stop płatnym studiom!
Studenci skupieni w inicjatywie „Stop płatnym studiom” w dwudziestu miastach w tym w Tarnowie zbierają podpisy przeciwko wprowadzaniu odpłatności za studiowanie na drugim kierunku. Komitet przygotował ustawę potwierdzającą bezpłatność nauki na studiach dziennych na uczelniach państwowych. Jest to kontrprojekt wobec ustawy, którą przygotowała minister Barbara Kudrycka. ”Liczymy, że przekonamy młodzież licealną i akademicką, a także całe społeczeństwo, że pomysł minister Kudryckiej jest szkodliwy dla rozwoju polskiej nauki” - czytamy w komunikacie.

Ogloszenie

”Nie chcemy żadnych nowych przywilejów, chcemy tylko zachowania obowiązujących przepisów. Nie mamy wątpliwości, że pomysł minister nauki i szkolnictwa wyższego to pierwszy etap do wprowadzania płatnych studiów na uczelniach publicznych w Polsce. Rząd PO-PSL tą ustawą bada jak daleko może się posunąć. Jeśli nie napotka sprzeciwu środowisk akademickich, to nic nie powstrzyma go od wprowadzenia pełnej odpłatności za studia. Będziemy zbierali podpisy przeciw temu szkodliwemu pomysłowi.
Zwracamy się do wszystkich studentów, a także organizacji młodzieżowych, zarówno prawicowych jak i lewicowych, o wsparcie naszej inicjatywy i pomoc w zablokowaniu wprowadzenia płatnych studiów w Polsce. Musimy zebrać 100 tysięcy podpisów by nasz projekt trafił pod obrady Sejmu.
W ponad dwudziestu miastach, również w Tarnowie, na uczelniach wyższych przedstawiciele inicjatywy „Stop płatnym studiom” będą zbierać podpisy pod projektem ustawy potwierdzającej dotychczasowe zasady studiowania na uczelniach publicznych na więcej niż jednym kierunku. Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zbiera komitet „Stop płatnym studiom”. Osoby skupione w komitecie działały wcześniej w inicjatywie „Przywracamy ulgi dla studentów”, która zebrała 130 tysięcy podpisów pod projektem ustawy przywracającej 49-procentową ulgę dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją PKP i PKS. Ustawa jest już w drugim czytaniu w Sejmie. W poprzednią akcję zaangażowało się ponad 20 organizacji studenckich. Liczymy, że także nowa inicjatywa zyska szerokie poparcie organizacji studenckich i samorządów uczelnianych.”
- pisze koordynator regionalny komitetu, Grzegorz Kądzielawski.

A oto otrzymana przez nas lista 10 argumentów przeciw pomysłowi wprowadzenia odpłatności za drugi kierunek studiów:

1. Propozycja rządu Donalda Tuska to pierwszy etap do wprowadzenia w Polsce pełnej odpłatności za studia. Jest to sondowanie polskich studentów. Jeżeli rząd nie napotka oporu środowiska studenckiego, za kilka lat w pełni skomercjalizuje polskie szkolnictwo wyższe.

2. W grudniu 2008 roku Premier Donald Tusk na spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego odpowiadając na pytania zapewnił, iż jest przeciw płatnym studiom, a także za przywróceniem ulg dla studentów i uczniów na przejazdy komunikacją publiczną. Niedługo później podlegli Premierowi urzędnicy wykonali działania odwrotne do słów Premiera. Ten fakt tylko utwierdza nas w przekonaniu, iż istnieje realna groźba wprowadzenia w Polsce płatnych studiów. Premier znów będzie przeciw, ale podlegli urzędnicy zrobią swoje…

3. Dzisiejszy rynek pracy wymusza na młodych ludziach większą aktywność na studiach, a często wręcz zmusza do podejmowania drugiego kierunku studiów. Pracodawcy oczekują od absolwentów kilku lat doświadczenia w branży, a także dwóch kierunków studiów. Z doświadczeniem w młodym wieku jest trudno, a teraz dodatkowo będzie trudno z drugim kierunkiem studiów.

4. Nie zgadzamy się z twierdzeniem, że możliwość bezpłatnego studiowania na drugim kierunku studiów jest przywilejem. Uważamy, iż jest to szansa, którą każdy obywatel powinien od państwa otrzymać.

5. Uważamy, iż nakłady na naukę, edukację, a także na wyrównywanie szans młodych obywateli, są inwestycją, która się zwróci. Nie można tych pieniędzy traktować jako koszt. Oszczędności jakie uzyska państwo na wprowadzeniu odpłatności za drugi kierunek studiów są niewspółmiernie niskie do szkód jakie wyrządzi. Nie zgadzamy się na przerzucanie kosztów kryzysu finansowego na studentów.

6. Rząd Donalda Tuska przekonuje, iż wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów poszerzy dostęp studentów do studiów stacjonarnych, gdyż teraz blokowane są one przez osoby studiujące na dwóch kierunkach. Jest to argument nie poparty żadnymi analizami. Otóż obecnie 10% studentów studiuje na dwóch kierunkach. Projekt rządowy zakłada, że bezpłatnie studiować będzie mogło również 10%, z tą różnicą, że najlepszych. Niezbicie wynika z tego, że nie ma tutaj możliwości na rozszerzenie dostępu do studiów stacjonarnych, gdyż liczba osób, które faktycznie bezpłatnie będą studiować dwa kierunki nie zmieni się, więc o żadnej fluktuacji nie ma mowy.

7. Kolejnym argumentem przedstawianym przez rząd jest pokazywanie absurdalnych i patologicznych przykładów studentów studiujących na kilkunastu kierunkach tylko po to by pobierać stypendia. Jest to argument demagogiczny. W każdej grupie społecznej zdarzają się patologie. By walczyć z tym zjawiskiem nie trzeba jednak karać za to wszystkich studentów. Wystarczy wprowadzić administracyjny zapis, iż świadczenie socjalne pobierać można jedynie na macierzystym kierunku studiów.

8. Według założeń rządu 10 % najlepszych studentów będzie mogło pobierać naukę bezpłatnie na drugim kierunku studiów. Odwracając tą sytuację: 90% studentów nie będzie mogło studiować na drugim kierunku darmowo.

9. Nie jest łatwo znaleźć się w 10% najlepszych studentów. Każdy student powinien mięć wybór: być najlepszym na jednym kierunku, lub wybrać drogę studiowania na dwóch kierunkach z trochę gorszymi efektami.

10. Istnieją wątpliwości co do konstytucyjności projektu rządu Donalda Tuska. W związku z tym zwróciliśmy się o przygotowanie ekspertyzy na ten temat. Ekspertyzę podamy do wiadomości publicznej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 13)Dodaj komentarz
(05-11-2009) PO :
Tak działa PO na " korzyść młodzieży " która na nich głosowała w 100%.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-11-2009) Jakub Kwaśny www.kubakwasny.pl :
Apeluję do wszystkich o poparcie tej inicjatywy. Jakikolwiek mamy stosunek do rządu i jego pomysłów. Pozytywny, negatywny czy umiarkowany, ten pomysł akurat jest skrajnie ZŁY! Polska jako kraj jest na szarym końcu jeżeli chodzi o sektor Badań i Rozwoju, ograniczając młodym ludziom (bez względu na sytuację materialną ich rodziców) możliwość rozwijania się na wielu płaszczyznach i na różnych kierunkach, ograniczamy kreatywność polskiego społeczeństwa. Apeluję do rządu, aby uszczelniła obecny system, by nie powtórzyła się sytuacja z Olsztyna, gdzie jedna osoba pobierała dziesięć różnych stypendiów! Ale na Boga nie odbierajmy ludziom, studentom możliwości zdobywania wiedzy. Mówię to nie tylko jako student, który studiował kiedyś na dwóch kierunkach, ale także jako absolwent oraz nauczyciel akademicki. Można szukać oszczędności - zacznijmy tam gdzie są one nieszkodliwe (np. zlikwidujmy powiaty). Studia w Polsce już teraz wiele kosztują, a uboższa część społeczeństwa nie może sobie pozwolić na wynajęcie mieszkania dla swojego dziecka w większym ośrodku akademickim nie mówiąc już o utrzymaniu w takim Krakowie czy w Warszawie. Czy na prawdę chcemy aby nasza młodzież uciekała za granicę? Bo co ich tu będzie trzymać? Brak szans na własne mieszkanie a do tego bagaż w postaci długu za płatny drugi kierunek? Jakie perspektywy będzie miał człowiek, który teraz musi korzystać z kredytu studenckiego by móc utrzymać się w większym mieście, ile jeszcze będzie musiał dopłacać? Jaki poziom będą miały szkoły, które nastawione będą głównie na zysk?! Jakież to innowacje wymyśli polski naukowiec, kiedy zamiast oddać się nauce i pracy badawczej będzie musiał wyjechać do Anglii na zmywak by odrobić kredyt jaki to łaskawie da mu Państwo by mógł studiować więcej niż jeden kierunek. Podpiszmy tą petycję!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-11-2009) podatnik :
W Japonii wszystkie studia sa platne, malo tego - uczelnie panstwowe sa drozsze od prywatnych. Tam maja dobrze rozwiniety system stypendialny i kredytowy. U nas tez by tak moglo byc - wtedy nie byloby takich sytuacji ze na studia idzie kazda miernota, ktora w normalnym kraju nawet zawodowki by nie skonczyla (to skandal ze do zdania matury wystarczy 30% punktow - co ciekawe zeby zostac kierowca trzeba miec tych punktow grubo ponad 90% - ciekawe dlaczego panstwo wyzej ceni sobie kierowce niz maturzyste?!?). Kazdy kto jest dobrym uczniem/studentem otrzymalby stypendium na pokrycie kosztow studiow np. w formie bonu edukacyjnego, ktorym placilby czesne. Osoby slabe moglyby ubiegac sie tak jak obecnie o kredyt. Efektem takiego rozwiazania byloby zmniejszenie liczby pseudostudentow, ktorzy pozniej zasilaja rzesze bezrobotnych lub pracuja w supelnie innym niz \"wyuczony\" na studiach zawod. A i w koncu jakosc edukacji wyzszej bylaby na prawde wysoka, a przeciez wlasnie dzieki temu tzn. dobrej edukacji bogaca sie narody, a nie od liczby licencjatow, inzynierow czy magistrow na km2.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-11-2009) Studentka :
Do \"podatnik-a\": Sądzisz, że szkolnictwo w Polsce jest niskie? Przecież każdy o tym wie, że Polska ma bardzo wysoki poziom, zupełnie nieadekwatny do późniejszej pracy i zarobków. Patrząc na kraje zachodnie, gdzie Polacy są bardzo cenieni, i porównując ich poziom z naszym, można łatwo stwierdzić, że my w większości uczymy się dla siebie, nie dla wyższych zarobków, a nie jak oni, że ukończą byle jaką szkołę, a i tak będą żyć ponad stan! Dlatego też nie trzeba szukać przykładów w odległej Japonii, skoro tak blisko nas istnieje taka różnica. We wszystkim.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-11-2009) Piotr :
PObolszewia właśnie kradnie moje składki emerytalne z OFE, żeby załatać dziurę budżetową. Studia przy tym to mały pryszcz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-11-2009) psycholog :
I ma rację studia powinny być płatne. Wybrzydzacie na komunę gdzie studia były bezpłane z akademikami i niskimi opłatami i to palanty się Wam nie podobało to macie teraz demokrację która jest tylko dla wybrańców a ty marny knocie do łopaty.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-11-2009) Magda :
Uważam, że Rząd tym razem ma rację. Dlaczego? Bo 3/4 tych "studentow" zaraz po studiach wyjeżdza za granice i państwo , ktore im dalo bezpłatne wykształcenie nic z tego nie ma. To skandal. Ja musiałam płacić za swoje studia podyplomowe, państwo nic mi do tego nie dołożyło. Nie widzę powodu, żebyśmy z podatków utrzymywali "specjalistów" wyjeżdżających z kraju.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-11-2009) M.P. :
Studia mają być płatne. Większość powiedziała Magda. Jestem po dwóch kierunkach politechnicznych, zapłaciłem sporo, ale teraz mam bardzo dobrze płatną pracę i po roku zwróciło mi się wszystko, co wydałem na studia. A jak studenci są śmierdzącymi leniami, to już ich problem. Popieram PO. I nie mam zamiaru płacić za studia przyszłemu doktorkowi, który i tak będzie brał łapówki albo ucieknie do Szwecji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-11-2009) le :
wniosek:przywróćmy poprzedni ustrój,będzie więcej przywilejów! - alternatywą w obecnej rzeczywistości jest powołanie fundacji z listami fundatorów tych co namawiają rząd do finansowania tego rodzaju studiów.Proponuję otworzyć bezpłatne restauracje,puby,bo człowiek" nie głodny" lepiej myśli ,będzie więcej wynalazków,patentów,itp-zastan ówmy się bo może POSTĘP NIE ZALEŻY OD PRZYWILEJÓW I WYGODY lecz OPERATYWNOŚCI, WYSIŁKU - np w zdobyciu dodatkowych środków na dodatkowe wykształcenie.Mając do wyboru bezpłatne studiowanie a walkę o miejsce pracy,pozycję zawodową i całą tą harówkę to lepiej wybrać-podpis pod petycją.Czy nie zwycięża mimo wszystko Homo sovieticus?!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-11-2009) Podatnik :
Do studentki. Polska ma super poziom nauki?!? Pamietasz kiedy Polak dostal ostatnia naukowa nagrode Nobla? To byla Maria Curie-Sklodowska na poczatku XX wieku! Taki mamy super poziom! Dzis media publikuja wyniki swiatowego rankingu najlepszych uniwersytetow na swiecie - z naszych zalapaly sie jedynie dwa: Jagielonski i Warszawski - do czwartej setki ... na 500 sklasyfikowanych. Po prostu awangarda! Do Jakuba Kwasnego. Od kiedy to darmowosc studiow przekladaja sie na jakos dzialalnosci Badawczo-Rozwojowej kraju? Moglbym sie zalozyc ze zaleznosc istnieje w przypadku wysokosci nakladow na taka dzialalnosc - i u nas ona faktycznie jest niska. Moze zamiast dotowac kolejne fanaberie studentow (niech zdobeda wyksztalcenie na jednym kierunku ale za to porzadnie, a nie na kilku po lebkach - a jak ktos jest dobry, to niech sobie sfinansuje drugi kierunek stypendium albo kredytem jesli jest slabszy) dolozyc wiecej srodkow na Badania i Rozwoj.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-11-2009) Zywy :
Studia w Polsce to nie sa studia. Bo jak inaczej wytlumaczyc, ze inz po 5 letnich studiach w Polsce wykonuje ta sama prace co technik za granica po 3 letnich studiach, a ekonomista pracuje jak zwykla sekretarka?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-11-2009) Zywy :
.. co technik po 3 letniej wyzszej szkole zawodowej...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-11-2009) do podatnik :
Żeby móc studiować drugi kierunek to nie można być słabym studentem. Trzeba mieć odpowiednią średnią ocen i uczelnia musi wyrazić zgodę na studiowanie drugiego kierunku. Pisze Pan że drugi kierunek student(ka) może sobie sfinansować ze stypendium albo z kredytu, tylko nie bierze Pan pod uwagę że niezamożny a zdolny student(ka) pieniądze z kredytu czy ze stypendium musi przeznaczyć na akademik, jedzenie, zeszyty, książki, ksero, bilety autobusowe. Więc jeśli wejdą opłaty za drugi kierunek to nie będą studiować na nim zdolni studenci, tylko Ci których rodzice mają gruby portfel.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl