To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kolejna społeczna akcja uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej    -   09/11/2009
Niepełnosprawni porządkowali cmentarz wojskowy
Przed Świętem Niepodległości i z racji listopadowego wspomnienia zmarłych, niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odwiedzili cmentarz wojskowy w Chyszowie. Młodzież upośledzona umysłowo uporządkowała nekropolię, a na grobach zapaliła znicze.

Ogloszenie

Cmentarz wojskowy w dzielnicy Chyszów nosi numer 200 i powstał w 1915 r. Pochowano na nim ponad 1,6 tys. żołnierzy różnych narodowości. Spoczywają tam Polacy, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Włosi, Austriacy, Węgrzy i Serbowie. Terapeuci wraz z niepełnosprawną młodzieżą przeprowadzili specjalne zajęcia dla swoich podopiecznych. Osoby o obniżonym stopniu rozwoju intelektualnego samodzielnie oczyściły alejki, groby, a następnie zapaliły znicze.
Cmentarz jest położony blisko warsztatu, obok trasy kolejowej Tarnów-Szczucin. Powstał w 1915 r. początkowo jako cmentarz komunalny, drugi po cmentarzu na Zabłociu. Jednak teren był podmokły i mieszkańcy nie chcieli grzebać tam swoich krewnych. Cmentarz pozostał jedynie nekropolią wojskową. Jest podzielony na cztery kwatery wyznaczone ścieżkami i żywopłotami. Nagrobki znajdują się w kwaterze północno-zachodniej.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie przy u. Hodowlanej 6 już czwarty rok prowadzi Stowarzyszenie "Ich Lepsze Jutro". Do placówki – największej tego typu w mieście - uczęszcza 36 dorosłych osób upośledzonych umysłowo. Celem Warsztatu jest nabycie umiejętności niezbędnych do podjęcia aktywności zawodowej i samodzielnego życia. Nowoczesne metody terapeutyczne przynoszą efekty w postaci trwałego zatrudnienia osób z niepełną sprawnością intelektualną.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl