To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wkrótce kolejny seans z cyklu Czwarty Ekstra Film    -   13/11/2009
„Kobieta w Berlinie” w „Marzeniu”
Przypominamy: w czwartek, 19 listopada o 18:15 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do kina „Marzenie” na comiesięczne spotkanie z Czwartym Ekstra Filmem. Tym razem jednorazowa będzie to projekcja kontrowersyjnego obrazu Maxa Färberböcka „Kobieta w Berlinie” z muzyką Zbigniewa Preisnera. Bilety w cenie 12 zł.

Ogloszenie

Cykl Czwarty Ekstra Film nie boi się poruszania kwestii trudnych i niewygodnych. W tym miesiącu, w wielokrotnie eksplorowanej scenerii końca II wojny światowej, pojawi się filmowy portret kobiet, o których sytuacji niewiele mówiło się podejmując kwestię ofiar wojny. Film Färberböcka odwraca powszechny schemat postrzegania Niemców jako oprawców, stawiając ich w roli ofiar.
Obraz kapitulującego Berlina, przedstawiony jest z punktu widzenia kobiety, świadka gwałtów żołnierzy radzieckich na mieszkankach Berlina między kwietniem a czerwcem 1945 r. Wtedy to upojeni smakiem zwycięstwa żołnierze Armii Czerwonej po wkroczeniu do stolicy Niemiec penetrowali piwnice i schrony w poszukiwaniu kobiet nie oszczędzając żadnej z nich. Bohaterka filmu (w jej roli Nina Hoss) po tym, jak po raz pierwszy pada ofiarą gwałtu, postanawia szukać schronienia u wysokiego rangą dowódcy rosyjskiego, aby uwolnić się od strachu i ocalić życie. Major Rybkin okazuje się wrażliwym człowiekiem, a jego opieka gwarantuje bohaterce i jej sąsiadom bezpieczeństwo. Z czasem między nią a majorem zaczyna rodzić się więź, a gdy ich kontakty nabierają intymnego charakteru, Rybkin zostaje odwołany na zaplecze frontu, prawdopodobnie w wyniku interwencji towarzyszki broni majora, zazdrosnej o jego relację z Niemką. Film Färberböcka, powstał na podstawie pamiętnika anonimowej autorki, przerażającego świadectwa wydarzeń tamtego okresu. Książka ta, wydana pod koniec lat 50. w Szwajcarii, spotkała się z ostrą reakcją i oskarżeniami pod adresem autorki o nieposzanowanie pamięci ofiar wojny. Pamiętnik wydano ponownie dopiero w 2003 roku, a autorkę zidentyfikowano jako Martę Hillers, niemiecką dziennikarkę. Wówczas przez kilkanaście tygodni utrzymywał się na niemieckiej liście bestsellerów..

Podejmując próbę ekranizacji losów bohaterki reżyser nie tyle chce spojrzeć z innej perspektywy na pozycję Niemców w czasie II wojny światowej, lecz stara się zaakcentować szczególnie jedno zagadnienie - że to kobiety musiały stawić czoło Rosjanom i to one musiały płacić cenę przegranej wojny w chwili wkroczenia Armii Radzieckiej do Berlina.

”Niemcy też byli ofiarami wojny, to fakt. Jednak nie dlatego zrealizowałem ten film. Chciałem opowiedzieć o czymś innym: przetrwaniu kobiet, ryzyku, które podejmowały, o ich odwadze, a także o moralnej cenie, którą musiały zapłacić za to, że wiązały się z radzieckimi żołnierzami. Przez lata był to temat tabu. Na ten temat milczały one same, ich mężowie. To nie jest film o polityce. Zawsze, gdy poruszam tematy związane z polityką w swoich filmach, to robię to przez pryzmat człowieka, jego indywidualnego losu. Polityka to okoliczności, na głównym planie pozostaje człowiek i jego indywidualna historia. Te kobiety były ofiarami. Ale ważniejsze jest to, jak przetrwały, jak starały się przejąć kontrolę, by nie stać się popychadłami. Wiele z nich musiało się prostytuować, aby, paradoksalnie, zachować godność” - pisze reżyser.
Na podstawie recenzji Konrada J. Zarębskiego Kino 5-2009 oraz wywiadu z Maxem Färberböckiem dla portalu onet.pl – nadesłane przez TCK.
Przypominamy również o zwyczajowo towarzyszącym projekcjom w ramach cyklu konkursie - patrz dział Promocje i konkursy
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl