To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Studenci wręczają władzom Sejmu zamrażarkę!    -   18/11/2009
Trwa akcja „przywracamy ulgi dla studentów”
Studenci zrzeszeni w inicjatywie obywatelskiej „Przywracamy ulgi dla studentów i uczniów” wręczą władzom Sejmu starą, zepsutą zamrażarkę. Studenci zarzucają władzom Sejmu, że „zamroziły” już na 150 dni obywatelski projekt ustawy przywracającej ulgi dla studentów i uczniów. Obywatelski projekt utknął w Sejmie, żadna z właściwych komisji od 150 dni nie rozpoczęła nad nim pracy.

Ogloszenie

Studenci zebrali ponad 130 tysięcy podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej 49. procentową zniżkę na przejazdy komunikacją PKP i PKS dla studentów i uczniów. Ponad 3 tys. podpisów zostało zebranych w Tarnowie. 19 czerwca 2009 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. -Do dnia dzisiejszego minęło już ponad 150 dni i żadna z właściwych komisji nie zajęła się naszym obywatelskim projektem. To lekceważenie grupy ponad 130 tysięcy młodych obywateli, którzy podpisali projekt ustawy – twierdzi Grzegorz Kądzielawski koordynator regionalny akcji. -Absurdem jest, że jako obywatele mieliśmy 90 dni na zebranie wymaganych 100 tysięcy podpisów, aby projekt trafił pod obrady Sejmu, a teraz władze Sejmu mogą 150 dni nie zajmować się obywatelskim projektem. Nasz projekt zakładał, że ulgi mogły zostać przywrócone od 1 września 2009 roku, to był realny termin, lecz niestety dziś jest 17 listopada, a jeszcze komisja finansów publicznych nawet nie zajęła się projektem.
Studenci chcą wręczyć władzom Sejmu starą, zepsutą zamrażarkę. -„Sejmowa zamrażarka” fantastycznie mrozi obywatelskie projekty. To musi być bardzo droga, wysokiej klasy zamrażarka, dlatego przynosimy starą, zepsutą zamrażarkę, aby więcej nie zamrażała obywatelskich projektów – tłumaczy Grzegorz Kądzielawski. -Będziemy namawiali władze Sejmu, aby korzystały z naszej zamrażarki, to będzie z pożytkiem dla obywatelskich akcji, które według nas rozwijają społeczeństwo obywatelskie – przekonuje Kądzielawski.

Główne założenie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o ulgowych przejazdach w transporcie zbiorowym to przywrócenie 49 proc. ulgi dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją publiczną (w szczególności kolejową). Obywatelski komitet „Przywracamy ulgi dla studentów”, który powstał 1 października 2008 roku, zebrał ponad 130 tysięcy podpisów poparcia. Inicjatywa uzyskała poparcie między innymi Niezależnego Zrzeszenia Studentów, wielu samorządów uczelnianych, organizacji studenckich i młodzieżowych.
W Tarnowie zbiórkę podpisów prowadziła Młodzieżowa Rada Miejska, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, Stowarzyszenie Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY, Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Miasta Tarnowa LELIWA oraz Klub Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość i Stowarzyszenie Młodzi Demokraci.
W 2001 roku, w momencie obniżenia poziomu ulgi, rząd Leszka Millera zakładał, że budżet państwa zaoszczędzi na obniżeniu zniżek około 250 milionów złotych. Kwota ta stanowi około 0,1 proc. wydatków budżetu państwa na 2010 rok.

Brak działania odpowiednich organów Sejmu nie zniechęca jednak studentów. Kolejną akcją, którą podjęła grupa osób skupionych wokół akcji przywrócenia ulg, jest próba zablokowania wprowadzenia odpłatności za drugi kierunek studiów. Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o szkolnictwie wyższym. Jednym z założeń jest wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów dziennych na uczelniach publicznych. -Nie zgadzamy się z tym projektem, będziemy protestowali. Rozpoczęliśmy zbieranie 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy potwierdzającej bezpłatność studiów na dzisiejszych zasadach. To jest wyraz sprzeciwu wobec planów rządu Premiera Tuska. Podpisy zbierane są w kilkudziesięciu miastach w Polsce w tym również w Tarnowie – mówi Grzegorz Kądzielawski.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl