To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Postrzyżyny” w kinie Millennium    -   19/11/2009
Millennium Classic w grudniu
Reżyseria: Jiri Menzel. Scenariusz: Jiri Menzel i Bohumil Hrabal. Czegóż trzeba więcej? 8 grudnia (wyjątkowo we wtorek !) o godz. 20:00 w mościkim kinie, w ramach cyklu „Millennium Classic” zaprezentowany zostanie film „Postrzyżyny” z 1980 roku. Są filmy, które oglądamy wielokrotnie. Powracamy do nich pomimo tego, ze znamy każdą scenę. Niewiele z tych scen może nas zaskoczyć, a jednak obcowanie za każdym razem generuje radość. Oglądamy te filmy jako młodzi ludzie, później, 20 lat dalej, dostrzegamy, że nic a nic się nie starzeją. Ta ponadczasowość i uniwersalizm są wpisane w "Postrzyżyny" - jeden z najpiękniejszych filmów w dziejach kina - pisał w recenzji Przemysław Lewandowski.

Ogloszenie

"Postrzyżyny" to opowieść o kobiecie, której włosy, obok zabytkowej studni były najpiękniejszą ozdobą pewnego miasteczka; kobiecie niepokornej i nieobliczalnej. Pani Piwowarowa (bo rzecz się dzieje w browarze w Nymburku) nie jest dobrą żoną. Francik - mąż i zarządca browaru nie ma wątpliwości, iż żona i jego brat Pepin żyją w większych niż on przestrzeniach i stąd ich pokrewność dusz. Wraz z pomocnikiem Doktorem, w imię zdrowia rodzinnego i społecznego muszą ujarzmić boginię browaru.

Fabuła filmu Menzela Postrzyżyny oparta jest na opublikowanej w latach siedemdziesiątych powieści Bohumila Hrabala. Autor opowiada o swoich rodzicach, o początku nowej epoki, gdy magia technologii objawiała się przez pojawienie się motocykli, samochodów, elektryczności, krótkich spódnic i krótkich włosów u kobiet. W adaptacji filmowej Menzel zmienia kolejność zdarzeń. Hrabal używa figury swojej matki jako narratora, reżyser zmienia sposób opowiadania historii poprzez narrację w trzeciej osobie. Menzel także pomija pewne elementy okrucieństwa, np. obcięcie przez Maryśkę ogona psu ze względu na nadejście nowych czasów, w których wszystko wydaje się krótsze – od długości podróży do długości spódnicy.
I znów krytyka nie kryła zadowolenia: „Styl filmu wyznacza znakomicie odtworzona atmosfera epoki, owego przechodzenia od monarchii austro-węgierskiej do okresu dziecinnego zachwytu nad nowymi wynalazkami technicznymi – „patentowanymi nawlekaczami igieł”, „wzmacniaczami mięśni” czy „wszystkoleczącymi elektroprądami”, którymi obdarowuje się małżeńska para...” - pisała Gazeta Wyborcza (2004-11-29, Jacek Szczerba).
Cena biletu 10 zł.

UWAGA KONKURS! Mamy dwa bezpłatne podwójne zaproszenia na ten film. Można je otrzymać po nadesłaniu do nas - drogą elektroniczną na adres redakcja@intarnet.pl - listu zawierającego w tytule hasła POSTRZYŻYNY. W mailu prosimy podać dane kontaktowe osoby zgłaszającej (w tym koniecznie nr telefonu !). Konkurs rozstrzygnięty zostanie w dniu projekcji, o godz. 12:00. Zwycięzców o wygranej i sposobie jej odebrania niezwłocznie poinformujemy zwrotnie, drogą elektroniczną lub telefonicznie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl