To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Święto ludzi, którzy ratują życie innym    -   30/11/2009
Święto PCK
Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża dla Powiatu Grodzkiego w Tarnowie obchodzi jubileusz 90-lecia. W piątek, 27 listopada w Sali Lustrzanej odznaczono zasłużonych działaczy – honorowych dawców krwi. Prezydent Ryszard Ścigała wręczył trzy „Dukaty Tarnowskie” osobom, które przyczyniają się do propagowania idei bezinteresownej pomocy dla innych.

Ogloszenie
>

Honorowe krwiodawstwo jest jedną z najbardziej szczytnych idei, jakie kiedykolwiek podjął człowiek. Honorowy krwiodawca oddaje część siebie, aby ratować innych, to jeden z najbardziej wyjątkowych przejawów humanitaryzmu. -Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania bez krwi i krwiodawców – mówi Prezydent.

Honorowe dawstwo jest jedną z najważniejszych dziedzin działalności tarnowskiego PCK. W bieżącym roku, do końca października na terenie miasta w 2 punktach (szpitale) oddano ok. 2500 litrów krwi, co jest wynikiem dobrym, nieco wyższym w stosunku do wyników z lat poprzednich. W Tarnowie jest ok. 1000 czynnych honorowych dawców krwi PCK (osób, które oddają krew regularnie), jest również bardzo wielu wolontariuszy, szczególnie wśród młodzieży.
Na terenie miasta działa 15 klubów honorowych dawców krwi PCK. Są to 4 kluby zakładowe, pozostałe to kluby młodzieżowe, istniejące w szkołach ponadgimnazjalnych Tarnowa oraz w szkołach wyższych (w PWSZ Tarnów i Wyższym Seminarium Duchowne w Tarnowie).

Honorowym dawcą krwi może być osoba, która:
-ukończyła 18 lat i ma mniej niż 65 lat (chyba, że lekarz wyrazi na to zgodę)
-waży nie mniej niż 45kg
-jest zdrowa w chwili oddawania krwi
-nie była w ciągu 6 miesięcy poprzedzających oddawanie krwi leczona krwią lub jej składnikami
-w ciągu 6 miesięcy poprzedzających oddawanie krwi nie miała wykonywanego tatuażu, przekucia uszu lub innych części ciała
Honorowym Dawcą Krwi zostaje każda osoba, która chociaż raz oddała honorowo krew.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl