To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wkrótce III Festiwal Teatralny w Ciężkowicach    -   30/11/2009
Festiwal „Co To Będzie”
W dniach 5-6 grudnia w Ciężkowicach odbędzie się Festiwal Teatralny „Co To Będzie?”. Już po raz trzeci spotkają się ze sobą grupy teatralne prowadzone przez animatorów Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY w ramach programu Świat Teatru. Autorami wszystkich spektakli, scenografii oraz kostiumów są sami uczestnicy zajęć teatralnych z 5 gmin powiatu tarnowskiego. W sobotę zaprezentują się wszystkie grupy które oceniać i omawiać spektakle będzie profesjonalne Jury. W niedzielę, mikołajkową niespodzianką będzie występ Teatru „Tuptusie” z Tarnowa (godz. 15:00), zostaną wręczone nagrody, zaś swój spektakl pt. „3/4” zaprezentuje grupa z Ciężkowic, czyli gospodarze Festiwalu (godz. 17:00). Występy odbywać się będą w Sali Teatralnej przy Parafii w Ciężkowicach. Organizatorem spotkania jest Centrum Animacji Społecznej HORYZNTY, a program realizowany jest w partnerstwie z gminami: Ciężkowice, Pleśna, Tarnów, Zakliczyn i Żabno.

Ogloszenie

O programie Świat Teatru:
Świat Teatru to autorski projekt Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY. Dotyczy edukacji artystycznej dzieci i młodzieży z terenów wiejskich województwa małopolskiego. Realizowany jest w partnerstwie w domami kultury. W mijającym roku są to instytucje z gmin: Ciężkowice, Pleśna, Tarnów, Zakliczyn i Żabno. Roczne działania obejmują:
-cykl warsztatów teatralnych – dwa razy w tygodniu po dwie godziny, w miejscu wybranym przez dyrekcję ośrodka kultury;
-prezentację spektaklu premierowego;
-Festiwal Teatralny „Co To Będzie?”;
-artystyczne wymiany doświadczeń.

O warsztatach:
”Naszym założeniem od samego początku była praca nieco innymi metodami, niż te stosowane w szkolnych kołach teatralnych prowadzonych w ramach zajęć pozalekcyjnych. Pracujemy przede wszystkim metodami animacji, dramy oraz pedagogiki zabawy. Staramy się w naszych grupach kreować sytuacje, które będą sprzyjać realizacji wspólnie sprecyzowanej misji: „chcemy poprzez teatr powiedzieć coś o sobie”.
Na naszych warsztatach stawiamy na aktywność twórczą uczestników. Dzieci same tworzą scenariusz spektaklu, my pomagamy im go spisać, dyskretnie dbamy o jakość słowa. Jeśli jest potrzeba, to negocjujemy cele działań, prowokujemy rozmowy o wartościach. To pozwala uczestnikom zajęć w sposób teatralny opowiedzieć o własnych problemach, własnych obawach, własnym sposobie patrzenia na świat dorosłych lub przedstawić go w krzywym zwierciadle. Dbamy o to, by mieli oni możliwość odczuwania satysfakcji płynącej z ich własnych osiągnięć. Dzieci i młodzież zobowiązane są do tego, aby samodzielnie, z naszą pomocą, przemyśleć i przygotować kostiumy oraz scenografię. W ten sposób staramy się pokazać, że czasami da się zrobić „coś z niczego”. Rozwijamy wyobraźnię i uczymy odpowiedzialności.”
- piszą realizatorzy przedsięwzięcia.

O Festiwalu:
Festiwal ma formułę „wędrującą”, zamiarem organizatorów jest, aby każdego roku odbywał się on gdzie indziej, w innej gminie. To pozwala kolejnym grupom czuć się „gospodarzami” Festiwalu. Pierwszy odbywał się w Żabnie, ubiegłoroczny w Pleśnej. W tym roku impreza odbędzie się w Ciężkowicach.
Poszczególne grupy oglądają nawzajem swoje spektakle, a do komisji oceniającej zapraszani są profesjonaliści. Dotychczas zasiadali w niej: Iwona Kapa, instruktor dramy i opiekun znanej w całej Polsce grupy teatralnej „Tuptusie” z Tarnowa, Przemysław Sejmicki – aktor Tarnowskiego Teatru, mentor programu, zasłużony animator kultury, nauczyciel akademicki (UJ) Wiesław Rogalski oraz przedstawiciele domów kultury.
Po obejrzeniu kilku przedstawień wszystkie grupy uczestniczą w ich omówieniu. Każdy z jurorów komentuje wszystkie obejrzane przedstawienia starając się wydobyć to, co było w nich najlepsze, najciekawsze, godne zauważenia. Czasami jest to treść, czasami forma, innym razem scenografia czy kostiumy. Zrezygnowano tu z tradycyjnej formy konkursu i przyznawania miejsc. Animatorzy doszli do wniosku, że tylko w takiej formule możliwe jest prawdziwe „spotkanie”. Ważniejsze jest to, że dzieci i młodzież mogą się nawzajem od siebie czegoś nauczyć, wziąć udział w dyskusji z profesjonalistami, posłuchać konstruktywnej krytyki podpartej konkretnymi argumentami.
-Dla nas, animatorów oraz dla uczestników naszych zajęć Festiwal jest zawsze świętem. Nie rywalizacją i gonitwą, ale okazją do rozmowy, spotkania, uśmiechu. Jest też nauką pokory. Kierując się ideą animacji traktujemy więc teatr nie tylko jako dziedzinę sztuki, ale jako cząstkę życia. Głęboko zakorzeniony i ważny element kultury. Widowisko. Spotkanie. Fenomen święta. Metaforę ludzkiego życia. Obraz międzyludzkich relacji - stwierdza animator „Horyzontów” Grzegorz Gawlik.
Ważne jest to, że jurorzy unikają porównywania grup ze sobą. Poprzez indywidualne traktowanie każdego spektaklu możliwe jest zaistnienie różnorodnych form teatralnych: bajka, baśń, dramat, komedia, kabaret.
Każdy uczestnik otrzymuje certyfikat, który jest podsumowaniem rocznego udziału w programie, grupy nagradzane są dyplomami, upominkami i statuetkami. Nagrodą specjalną jest wspólna wizyta w zawodowym teatrze.
W tym roku po raz pierwszy Festiwal będzie miał formę dwudniową połączoną wspólnym noclegiem. Uczestnicy gościć się będą w gospodarstwie „Agroturystyka u Kazika”. Będzie to okazja do jeszcze większej integracji artystów.

O partnerstwie:
Program Świat Teatru oparty jest o szeroko rozumiane partnerstwo. Wspólne nazwanie potrzeb i poszukiwanie rozwiązań możliwe jest dzięki animacyjnym metodom działań. Poprzez te metody tworzone są sytuacje komunikacji kulturowej. Każda edycja programu Świat Teatru jest wspólnym sukcesem dzieci i młodzieży, ich rodziców, ośrodków kultury, szkół, lokalnych przedsiębiorców oraz Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY.
Młodzi ludzie w różnych gminach wiedzą, że gdzieś tam, kilkadziesiąt kilometrów dalej, w tym samym czasie również odbywają się zajęcia teatralne, którym przyświeca taka sama misja.
-Tym porozumieniem dotykamy nie tylko sztuki, lecz też wspólnotowości, życia w społeczności, komunikacji międzyludzkiej, odpowiedzialności, samodzielności i samorządności. Wychowania. Jest to możliwe dzięki sytuacji spotkania i partnerstwa - stwierdza Grzegorz Gawlik.

Program Festiwalu Teatralnego „Co To Będzie?” Ciężkowice 2009

Sobota, 5 grudnia, Sala Teatralna przy Parafii
9.00 Otwarcie Festiwalu;
Występy festiwalowe:
9.10 Łęg Tarnowski;
10.00 Zakliczyn;
11.00 Tarnowiec;
12.00 Ciężkowice;
13.00 Janowice;
16.00 Omówienie spektakli przez Jury;

Niedziela, 6 grudnia
15.00 Rozpoczęcie Gali Finałowej: Mikołajkowa niespodzianka: występ Teatru Tuptusie z Tarnowa;
16.00 Odczytanie protokołu Jury i wręczenie nagród;
17.00 Występ grupy teatralnej z Ciężkowic: spektakl pt. „3/4”
17.30 Zakończenie Festiwalu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl