To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Umowa na zakup 30 mln akcji jeszcze w tym miesiącu, przejęcie przed końcem roku    -   05/10/2010
Azoty przejmują ZAK
Na poniedziałkowym posiedzeniu Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Zakładów Azotowych w Tarnowie – Mościcach S.A. jednogłośnie wyraziło zgodę na objęcie w drodze subskrypcji prywatnej trzydziestu milionów nowych akcji serii B ZAK S.A. (dawniej Zakłady Azotowe w Kędzierzynie) po cenie emisji równej wartości nominalnej akcji, tj. 5 złotych za akcję, o łącznej wartości 150 mln zł, zgodnie z lipcową ofertą ZAK. Umowa jest już wynegocjowana, zostanie podpisana jeszcze w październiku, a bezprecedensowa na polskim rynku chemicznym fuzja nastąpi do końca roku. - Dzięki niej powstanie duży organizm biznesowy, który będzie w stanie konkurować głównie na rynku nawozowym. Jego przychody wyniosą około 3 miliardów rocznie i będzie to największa grupa kapitałowa, jeśli chodzi o Wielką Syntezę Chemiczną - powiedział nam dziś rzecznik Azotów, Robert Lichwała (na zdjęciu). Zarząd Azotów nie rezygnuje też ciągle z pomysłu zakupu gdańskich Fosforów.

Posłuchaj, co o głównych przesłankach transakcji i korzyściach z niej wynikających dla przedsiębiorstwa, mówi rzecznik prasowy Azotów Tarnów, Robert Lichwała :

Ogloszenie

Ważną z przesłanek finalizowanej obecnie transakcji jest bieżąca sytuacja ZAK wywołana okresem dekoniunktury rynkowej oraz problemami z płynnością finansową tej spółki.
W wyniku wynegocjowanej już umowy, kapitał zakładowy ZAK-u ma zostać podwyższony o kwotę 150 milionów zł, tj. z kwoty ok. 135 mln zł do kwoty ok. 285 mln zł. Azoty obejmą pakiet 30 milionów akcji na okaziciela o wartości nominalnej 5 zł, serii B i staną się w ten sposób właścicielem 53 % pakietu akcji ZAK.
"Wejście ZAK-u do Grupy Kapitałowej Azotów Tarnów pozwoli na znaczny wzrost skali działania i efektywności w zakresie produkcji, rentowności sprzedaży i dystrybucji nawozów mineralnych.
Konsolidacja pozwoli także Azotom Tarnów wyeliminować brak wystarczających zdolności produkcyjnych amoniaku i kwasu azotowego"
- czytamy w komunikacie tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Pieniądze na realizację projektu zakupu akcji ZAK mają pochodzić z emisji akcji (wtórna oferta) lub obligacji z opcją zamiany na akcje. Do czasu pozyskania tych środków z rynku kapitałowego Azoty posiłkować się będą krótkoterminowym kredytem.
Transakcja - jak zapewniał dziś rzecznik Robert Lichwała - nie zagrozi realizowanym i planowanym inwestycjom Zakładów, również tym, które przewidywał projekt emisyjny sprzed 2 lat.
Posłuchaj, co na ten temat mówi rzecznik Robert Lichwała :Poza konsolidacją spółek - matek powinna też nastąpić konsolidacja spółek - córek. ZAK przeszedł przed laty podobny do Tarnowa proces wyodrębniania ze swojej struktury, zależnych wciąż od niego podmiotów.
Nie ma obecnie planów istotnej redukcji zatrudnienia, związanych z fuzją. Rzecznik prasowy Zakładów Azotowych nie ukrywa jednak, że zarządowi firmy przyjdzie się w przyszłości zmierzyć z tą kwestią. - Jeśli chodzi o administrację, jest o czym pomyśleć. Na razie jednak liczymy na kontynuację procesu dobrowolnych odejść pracowniczych. Podobny do realizowanego w Tarnowie program trwa bowiem także w Kędzierzynie - mówił dziś Robert Lichwała.

To być może nie ostatni w tym roku zakup innej firmy, dokonywany przez tarnowskie Azoty. Dziś mija termin (przedłużony) na złożenie przez zarząd Azotów wiążącej oferty nabycia pakietu udziałów GZFN Fosfory. Komunikatu w tej sprawie można się spodziewać w najbliższych dniach. Rzecznik spółki informował dziś, że co prawda priorytetem dla zarządu był zakup ZAK, ale Azoty nadal nie rezygnują z chęci nabycia gdańskiej firmy.
- Transakcja taka wpisywałaby się w biznes nawozowy, wzmacniany obecnie przez zakup akcji Kędzierzyna, ułatwiłaby nam też logistykę sprzedaży, otwierając możliwości magazynowe na północy kraju - informował Robert Lichwała. (pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 11)Dodaj komentarz
(29-10-2010) Sieciech :
Wziął dziad dziada i myśli że parada

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-11-2010) Gawronski-rafzen :
http://rafzen.wordpress.com/20 10/11/03/jak-tajne-sluzby-fabr ykuja-politykow-w-polsce-na-przykladzie-tarnowa/

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-11-2010) kD :
Dziad dziada to jednak przesadzone stwierdzenie. I myślę, że połączenie akurat sporo im da. Skorzystają na tym, taki połączony koncern będzie silniejszy i będzie miał lepsza pozycję na rynku. A że to był krok w dobrym kierunku to było widac od razu, bo i akcje tarnowa poszły do góry na giełdzie, a Zak ma odblokowane kredyty. wiec dobrze zeby sie połączyły, może ludzie własnie przestaną o nich tak mowić, że sa dziadami.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-11-2010) Rysiek :
ja mysle ze razem maja szanse zawalczyc o rynek i stac sie duzym koncernem nwozowym. nie bylo im latwo innym firmom tez bo byl kryzys ale wychodzi na to, ze jakos sie obronily i teraz tylko czekac pozytywnych efektow polaczenia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-11-2010) Te Rysiek :
Zakup przez Azoty z Tarnowa Azotów z Kędzierzyna to: 1. realizacja interesów min. Grada, który pochwali się dochodami dla Skarbu Państwa z tzw.prywatyzacji, 2. oddanie Skarbowi Państwa przez Azoty z Tarnowa pieniędzy uzyskanych z uprzedniej sprzedaży akcji. Pamietajmy. że sprzedaż ta powiodła się tylko dzieki naciskom min. Grada na fundusze inwestycyjne, 3. Bezradność obecnego zarządu Azotów z Tarnowa wobec rozwoju produkcji w Tarnowie. Po prostu nie mają pomysłu w co inwestować. A inwestycje w Tarnowie byłyby jakims przyczynkiem do zatrzymania deGRADacji tego miasta.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-11-2010) 44_latek :
A kto będzie zarządzał ZAK w imieniu ZAT ? Znacie wszechstronnego , uniwersalnego fachowca ? Tak , tak - tego samego ! Za co się nie weźmie - to spieprzy!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2011) 1 :
1

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2011) 2 :
3

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2011) 2 :
2

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2011) tak :
test test test

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2011) test :
test

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl