To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jan Głuszak „Dagarama”    -   05/1/2012
Z trudu Słońca
Fundacja Galerii Foksal i Galeria Miejska BWA zapraszają do Instytutu Awangardy w Warszawie na wystawę Jana Głuszaka „Dagaramy” - „Z trudu słońca”, będącej epilogiem projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”. Wystawa w szklanym pawilonie Instytutu Awangardy, na szczycie bloku przy al. Solidarności w przekrojowy sposób ukazuje zainteresowania architekturą przyszłości ś.p. J. Głuszaka. Składa się na nią kilkadziesiąt prac wypożyczonych z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz od osób prywatnych. Otwarcie nastąpi 10 stycznia o godz. 18:00. Natomiast dzień później, 11 stycznia, również o godz. 18:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Pańska 3) odbędzie się wykład Emilii Kiecko „Latający Domek Jednorodzinny” poświęcony twórczości „Dagaramy”.

Ogloszenie

Urodzony w Tarnowie Jan Głuszak Dagarama (1937 – 2000) był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej architektury futurologicznej – ostatniego płodnego nurtu modernizmu. Od początku lat 60. tworzył fantastyczne wizje architektoniczne i urbanistyczne. Projektował gmachy o kilkukilometrowej wysokości, miasta pływające na oceanie, czy - w późniejszym okresie - architekturę nomadyczną. Dedykował je, między innymi, miastu Nowy Jork, Moskwie, Tokio oraz Humanopolis – idealnemu miastu według własnej koncepcji. Konsekwentnie rozwijał swoje teorie urbanistyczne w traktacie architektoniczno-filozoficznym zatytułowanym De Labore Solis (Z trudu słońca). Tworzył tylko przez dwadzieścia lat, nękany chorobą psychiczną, przez którą musiał przerwać studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. 

Wystawa Z trudu słońca jest epilogiem trwającego niemal dwa lata projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności - „Tysiącletnia opowieść o Tarnowie dobiega końca.”
Kuratorzy: Ewa Łączyńska-Widz, Dawid Radziszewski

Dodajmy, że „Dagaramie” poświęcona była również m.in. jedna z audycji z cyklu „Uwaga, Człowiek” Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni, powstała przy naszym udziale i przed paru laty zamieszczona na naszym portalu.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl