To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W obronie demokracji i wolności słowa    -   18/1/2012
W obronie TV Trwam
Wolność słowa w Polsce coraz bardziej staje się tylko pustym frazesem – w wielu przypadkach należy ją dziś rozumieć jako „wolność dla wybranych”, czyli dla tych, których poglądy zgadzają się z „linią partii”. Również na odcinku mediów wkraczamy śmiało w okres nowego „PRL” - oto znów, pomimo złożonego przez ojca Tadeusza Rydzyka odwołania, Fundacja Lux Veritatis nie otrzyma koncesji dla Telewizji Trwam na nadawanie programu na multipleksie cyfrowym. Tak zdecydowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zapoznając się z przyczynami tej kompromitującej i skandalicznej decyzji, już na pierwszy rzut oka widać, że jej rzeczywiste powody nie były merytoryczne, ale polityczne, ideologiczne. Co ciekawe – przeciwko działaniom KRRiT zaprotestowała jednomyślnie nie tylko Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, ale nawet słynąca z poprawności politycznej Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która domaga się wyjaśnień.

Ogloszenie
>

Argumentem KRRiT było to, jakoby Fundacja Lux Veritatis nie gwarantowała powodzenia finansowego tego przedsięwzięcia. Bo TV Trwam funkcjonuje ponoć dzięki składkom. Tymczasem według doniesień medialnych, nie określono jasnych kryteriów, które miałyby decydować o owym „powodzeniu finansowym” - co więcej, wśród podmiotów którym przyznano koncesję, znalazły się i takie, które w minionych latach przynosiły straty lub minimalne zyski (wobec liczonych w milionach zysków Fundacji); koncesje przyznano także podmiotom, które dopiero pojawiają się na rynku. Jak oceniano więc z ich strony „gwarancje finansowe przedsięwzięcia”? W dodatku TV Trwam jest jedynym tego rodzaju, katolickim nadawcą, posiadającym rzeszę odbiorców i wieloletnie doświadczenie

Decyzja KRRiT, decyzja o czytelnym charakterze politycznym, wpisuje się w ciąg rozmaitych prób zamachów na niewygodne dla obecnej władzy Radio Maryja, czy właśnie Telewizję Trwam. Coś takiego w demokratycznym państwie prawa nie byłoby możliwe. W jakim więc państwie żyjemy?
Swoją drogą, warto byłoby zastanowić się nad sensem funkcjonowania politycznej, nadzorczej „jaczejki”, jaką jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, skompromitowana swoimi decyzjami i reakcjami, lub brakiem reakcji, gdy była taka potrzeba; Rada skompromitowana w co najmniej takim samym stopniu jak tzw. „media publiczne”, pełniące rzekomo „misję”, opłacaną z przymusowego abonamentu.
Warto byłoby zastanowić się także nad samą ideą „koncesjonowania i reglamentacji”, która, będąc obecną w tylu dziedzinach życia, jest dziś zaprzeczeniem wolności słowa, wolności gospodarczej, stanowiąc nic innego, jak tylko potencjalne, korupcjogenne w dodatku narzędzie do dyscyplinowania środowisk, także biznesowych, gdyby te „podskakiwały” władzy, ośmielając się mieć inne niż ona zdanie, czy wspierając „nieprzychylne” władzy przedsięwzięcia. I wydaje się że także na tym odcinku, pod rządami Platformy Obywatelskiej zaprowadzany jest obecnie wszelakimi sposobami zamordyzm rodem z PRL, z tupetem i bezczelnością na jakie nie pozwalały sobie nawet rządy SDL.

Nie jestem fanem ani Radia Maryja, ani Telewizji Trwam, choć doceniam, że dla ogromnej rzeszy odbiorców jest to bardzo potrzebny, pożyteczny i jedyny taki, katolicki nadawca społeczny. Co więcej - w przeszłości parokrotnie zdarzało mi się krytykować publicznie ojca Tadeusza Rydzyka. Na tym polega wolność słowa, o czym wydaje się zapominać na przykład pan Krzysztof Luft z KRRiT. A może też ludzie tworzący ten organ, z różnych względów nie zdołali sobie tej wiedzy czym jest wolność słowa, przyswoić? Jest bowiem coś szalenie niebezpiecznego w tym, gdy jakieś medium, z pomocą organów państwa próbuje się sekować czy niszczyć pod różnymi pretekstami, tylko dlatego, że nie podoba się władzy. To degeneruje państwo. Warto też pamiętać, że każdy kij ma dwa końce, i stworzone i wypraktykowane mechanizmy, rodem z arsenału państw totalitarnych, mogą w przyszłości uderzyć w tych, którzy dziś sprawują władze, bez żenady po te środki sięgając. W tym kontekście nie ma żadnego znaczenia, czy ktoś ma takie, czy inne poglądy, sympatie i antypatie. Chodzi o wolność słowa.
I gdyby na przykład „Gazeta Wyborcza” posiadała jednak własną telewizję, i gdyby coś podobnego spotkało także ją – wówczas, w imię wolności słowa, i w obronie „Wyborczej” telewizji, stanąłbym również i ja – o ile tylko, rzecz jasna, telewizja ta w sposób jasny deklarowałaby, że reprezentuje interesy żydowskie w Polsce, tak jak Radio Maryja czy Telewizja Trwam jasno i wyraźnie deklarują się jako „polskie” i „katolickie”.

Jest też takie powiedzenie: pokaż mi swoich wrogów, a powiem ci kim jesteś. Biorąc pod uwagę fakt, jakie środowiska „koncern medialny ojca Rydzyka” nieustannie atakują, z tym większą troską każdy prawy Polak powinien choć na chwilę schować do kieszeni swoje urazy, antypatie i przesądy – i stanąć w obronie TV Trwam.
Można to uczynić śląc stosowny list na adres: Jan Dworak, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa. Można też zrobić listę z podpisami, taką jak ta zamieszczona w „Naszym Dzienniku”, z tytułem „My, niżej podpisani, żądamy od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznania Telewizji Trwam należnego miejsca na tzw. multipleksie. Żądamy zaprzestania dyskryminacji katolickich mediów.”
I jeszcze jedno: jeżeli już ktoś z Państwa zdecyduje się wysłać list, to niechaj nie zawiera on żadnych pogróżek. W sprawie jednego takiego listu, KRRiT oświadczyła, że złożyła zawiadomienie do prokuratury. Ponieważ żyjemy w epoce recydywy PRL, nie chciałbym, aby organy wymiaru sprawiedliwości uznały, że czyjeś „pogróżki” zostały „zainspirowane” przez mój artykuł, oskarżając mnie z tego tytułu o „współudział”, „sprawstwo kierownicze”, „mowę nienawiści” czy inne „podżeganie”. Jako „podżegaczowi”, żadnej koncesji mi nie odbiorą, nie mam jej i (na razie) nie potrzebuję, ale może zakazaliby mi pisać, tak jak chcą zakazać mówić ostatnim polskim, niezależnym, katolickim mediom...

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 8)Dodaj komentarz
(19-01-2012) Cikawy :
Co to za Fundacja Lux Veritas ? Chyba M .Poświatowski coś nowego założył ? Jak się pisze o czymyś to przynajmniej trzeba znać nazwę tej szemranej fundacji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2012) MP :
dziękuję za zwrócenie uwagi na "skasowanie" dwóch liter w nazwie fundacji Lux Veritatis. Już poprawiłem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2012) mm :
a po co dodatkowe śmieci na muxie ? - niech nadają z hot birda a nie wciskają babciom dekoderów w zawyżonych cenach i robią ludziom wodę z mózgu , ich deklaracje polskie i katolickie jakoś nie pokrywają się z opiniami większości Polaków i katolików .Prosta sprawa , tu chodzi o jedynie dotarcie do większej ilości datko-dawców , bo chyba nikt im nie zabrania nadawania z satelity czy poprzez kablówki , a sygnału naziemnego i tak nie mieli

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2012) fot :
Niech ksiądz zajmuje się sprawami duszy, wiary - a nie polityką Niech ksiądz daje przykład, że sam wierzy w to co głosi - skoro ubóstwo jest największą cnotą to po co ten przepych, luksusowy samochód Niech potępi alkohol, przemoc w rodzinie, molestowane i katowane dzieci po co ta telewizja, ogłupianie starszych ludzi, manipulowanie ich postępowaniem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2012) fere :
Potępienie alkoholu - USTAWA z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przemoc w rodzinie - USTAWA z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Molestowanie - USTAWA z dnia 03 grudnia 2010 r. o wdrażaniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania. TYLKO przez POLITYKĘ można zmienić USTAWY. Dlatego księża mają wręcz obowiązek zajmowania się polityką, forsowania przepisów zgodnych z dekalogiem, aby nie mielić językiem bezsensownie jak FOT.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2012) MAFIOSO :
Środowiska, które „koncern medialny ojca Rydzyka nieustannie atakują”, podobnie jak nacialstwo gazety, która, sumie „rzecz jasna”, wiadomo czyje reprezentuje interesy, doskonale wiedzą jak potężną bronią w podporządkowywaniu narodów i ostatecznie w dojeniu ich ze wszystkiego co ma jakąkolwiek wartość, są media (dominacja w mediach > przejmowanie władzy > stanowienie prawa > dysponowanie finansami państwa > zniewolenie ‘umysłów’). Jeśli w Polsce „cyfrówka” przypadnie wyłącznie koligatom międzynarodówki medialnej, to szczególnie z tego powodu marzenia o TRWANIU naszej narodowej, słowiańskiej „plemienności” i państwowości, czy ewolucji również medialnych form krzewienia Wiary (nie wspominając o Jej TRWANIU), powoli możemy sobie wsadzać w buty.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-01-2012) FREE MAN :
Nie rozumiem jednej rzeczy-czy ktos odbiera koncesje na nadawanie programow wogole?-nie.Wiec o co ten caly problem i to na skale polityczna.Przeciez ponoc o.Rydzyk nie ma kasy na zaplacenie kary jaka ma zaplacic po wyroku sadu i to tylko ponoc 4500 PLN a na jakas cyfrowke to ma te miliony ???Malo tego czy TV Trwam i RM malo kasy dostalo i ulgi przez ostatnie lata dzialalnosci.Czy inne stacje i fundacje maja takie same przywileje-nie sadze

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-01-2012) obywatel Tarnowa :
Do fere-to jak ksieza sie zajmuja polityka to widzimy od ponad 20 lat jak doja panstwowa kase dzieki wielu kosciolkowcow dzialajacych od lat w szeregach rzadow.Najbogatsza instytucja w Polsce i nadal majo maja i kasy i dostepu do tzw.wlasnych opini.Przepisy zgodne z dekalogiem czyli mamy w tyl.ku Konstytucje RP ma byc dekalog i basta-hej czlowieku nie zyjesz sam w tym kraju.Konstytucja zabrania dyskryminacji wiec ......dekalog to mozna do ....schowac

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl