To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Słowo o „Żołnierzach Wyklętych”    -   21/1/2012
Zecerowi w odpowiedzi
Po przeczytaniu felietonu „Zecera” zatytułowanego „Żołnierze Wyklęci”, a szczególnie fragmentu dotyczącego odnalezionego na terenie cmentarza w Krzyżu miejsca pochówku Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy, jako osoba zajmująca się tą sprawą, uznałem, że powinienem co nieco dopowiedzieć i wyjaśnić. Dlatego korzystając z uprzejmości redakcji portalu, pozwoliłem sobie zapoznać czytelników, oczywiście w maksymalnym skrócie, z kilkoma faktami dotyczącymi przedmiotowej sprawy.

Ogloszenie

Ta historia zaczęła się pierwszego marca 2011 roku. Wtedy z okazji obchodzonego po raz pierwszy Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł odwiedził w Woli Rzędzińskiej Marię Bober – siostrę zamordowanego przez komunistów Mieczysława Cielochy. Później wszystko potoczyło się błyskawicznie. Najpierw były decyzje wójta, żeby zbadać sprawę dokładnie, uhonorować pomordowanych i w miarę możliwości odnaleźć ich mogiłę, a potem o wszystkim zawiadomiliśmy media. Gazety, lokalne radia i stacje telewizyjne nie tylko się nie zająknęły, (jak pisze Zecer) lecz rzetelnie informowały, oczywiście przede wszystkim o historii zamachu na Lwa Sobolewa, ale także o losach żołnierzy oddziału Cielochy.

Jesienią zeszłego roku zabrał nas (mnie i Piotrka Pawlinę) na przejażdżkę szlakami wolańskich partyzantów Jan Kuta – emerytowany nauczyciel i badacz dziejów konspiracji na tamtym terenie - który zaproponował poszukiwania mogiły Cielochy i jego żołnierzy na terenie cmentarza komunalnego w Krzyżu. Kwerenda w archiwum zaprowadziła mnie – jak się zresztą spodziewałem - pod samo ogrodzenie cmentarza. Na pustym miejscu między grobami, pod starym drzewem nie było kompletnie niczego, nawet śladu jakiegokolwiek kopczyka. Jeszcze przed Wszystkimi Świętymi zdążyliśmy zawiadomić rodziny i razem z wójtem wbiliśmy na mogile brzozowy – partyzancki krzyż. Tak się jakoś złożyło, że krzyż wyciosał pracownik UG Tarnów Sergiusz Renkas, wnuk polskich zesłańców z Kazachstanu. Dla mnie jest w tym coś znamiennego. Do krzyża przymocowaliśmy tabliczkę, którą wykonał zakład pogrzebowy z ulicy Bernardyńskiej. Właściciel zakładu, gdy usłyszał dla kogo jest przeznaczona, na wstępie stanowczo zaznaczył – „Grosza za to nie wezmę!”

Jeśli zaś chodzi o powtórny pogrzeb z honorami wojskowymi (o który dopomina się Zecer) pewnie takowego nie będzie, a to z tej przyczyny, że ten pierwszy odprawił już w obecności rodzin, w Dzień Zaduszny ubiegłego roku ks. dr Tadeusz Wolak z Jodłówki – Wałek, rodzinnej miejscowości zamordowanego Stanisława Kiełbasy. Oczywiście, jak słusznie zauważył autor felietonu, pozostała jeszcze sprawa nagrobka i uhonorowania naszych bohaterów. Niestety, ta mogiła jest już poza wszelką jurysdykcją Gminy Tarnów, dlatego jak na razie trzeba było zakończyć pracę na zawiadomieniu krakowskiego IPN-u i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Nagrobkiem z urzędu najpewniej zajmie się już wojewoda, a na pomniki, nazwy szkół i ulic trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Dzieje Mieczysława Cielochy i jego oddziału to jedna z tysięcy historii „Żołnierzy Wyklętych” i ofiar stalinowskich represji. Łączy je wiele, ale przede wszystkim to, że podążanie ich tropem jest niezwykle trudne, o czym zdążyłem się przekonać osobiście. Decyduje o tym nie tylko upływ czasu, lecz najczęściej brak rzetelnych źródeł. Dlatego, nawet pomimo najszczerszych chęci, w tych sprawach niczego nie należy robić za szybko, bo w pewnych okolicznościach może się to okazać po prostu zbyt pochopne.

Adam Ryba
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 9)Dodaj komentarz
(21-01-2012) stop :
Kierowcy, 28 stycznia będziemy organizować protest przeciwko wysokim cenom paliw w Polsce. Dnia 28 stycznia chcemy zablokować Autostradę A4 na odcinku Opole - Wrocław oraz autostradową obwodnicę Wrocławia. Protest będzie polegał na poruszaniu się autostradą prędkością 40 km/h. Chcemy to zrobić medialnie i ostrzec rząd, że jeżeli nie zainteresuje się problemem to zablokujemy autostrady podczas Euro 2012. Zbiórka kierowców 28 stycznia 2012 godz. 12:00 na obwodnicy Brzegu (koło zajazdu Rybiorz - stacji Bliska) Do akcji dołączyli się: Warszawa: 23.01.2012r o godzina 15.45. Ruszamy z pod parkingu na ulicy Smolnej w Warszawie. Trasa będzie przebiegać ulicami przy ważniejszych urzedach: Belwederska, Smolna, Wiejska itp. kontakt: 511-185-044 Tomasz Rudzki Kraków: Blokowana będzie droga krajowa nr 7 Zbiórka 28.01 godz 12:00 Stacja BP przy ul. 29 listopada (przy wylocie w stronę Warszawy) Organizator Dariusz Piwowarczyk 509-893-858 Nowy Sącz: Blokowanie Gorzków od Białego Klasztoru do Reala Zbiórka - 28.01 godz 12:00 Nowy Sącz JOJO na wprost MC DONALD Bielsko Biała: Blokowana będzie droga szybkiego ruchu. Zbiórka -28.01 godz 12:00 Bielsko Biała Parking Auchan, obok przystanku autobusowego Organizator - Sylwester Gorząd 514-951-115 Busko Zdrój: Blokowana będzie droga krajowa nr 73 Zbiórka - Busko Zdrój 28.01.2012 godz 12:00 Stacja BP przy wylocie na Kielce Organizator - Albert 506-692-843 Tarnów: Blokowana będzie Droga Krajowa numer 4 na odcinku Tarnów -Wojnicz . Protest będzie polegał na poruszaniu się drogą z prędkością 30 km/h. Zbiórka kierowców 28 stycznia 2012 godz. 12:00 przy Galerii Tarnovia Organizator protestu w Tarnowie --- portal ---radlow.cba.pl Radom: Blokowana będzie droga Radom - Tarczyn Zbiórka kierowców 28.01 godz 12:00 przed kościołem we Wsoli (pomiędzy Wielogórą a Jedlińskiem) Jeżeli zechcesz zorganizować tego dnia protest w swoim mieście daj znać: tel 886-33-07-33 lub yasiu@forumbrzeg.pl >>>>>SKOPIUJ I WKLEJ NA KILKU DOWOLNYCH FORACH!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2012) Tomasz :
Wieczna cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2012) do Tomasz :
Jakim żołnierzom? Toć to byli rzezimieszkowie najdelikatniej rzecz ujmując.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2012) ACTA :
Komentarz usunięty przez ACTA

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2012) Adam Ryba :
Sierżant Józef Franczak, rotmistrz Witold Pilecki, kapitan Zdzisław Broński, Adam Boryczko, pułkownik Łukasz Ciepliński, - oto zaledwie kilka spośród wielu tysięcy bohaterów. Żaden z nich nie był rzezimieszkiem. Pana/panią "do Tomasz" odsyłam do bogatej literaturuy na ten temat i mam nadzieję, że już nigdy wiecej nie powie i nie napisze niczego co wyglądałoby jak żywcem wyjęte z peerelowskiej propagandowej broszurki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2012) do powyżej :
Józef Kuraś i jego kamraci to też aniołeczki? Panie Ryba doskonale pan wie że rotmistrza Pileckiego zgubiła niesubordynacja, a konkretnie niewykonanie rozkazu gen. Andersa nakazującego mu powrót do Londynu. Możemy się przerzucać nazwiskami i stopniami (często nadawanymi sobie przez samych zainteresowanych) ale dobrze Pan wie(no chyba że nie) że ludzie żyjący w ciągłym stresie się degenerują ( niech Pan łaskawie odwiedzi oddziały psychiatrii i leczenie stresu bojowego w szpitalach wojskowych) i z czasem zostają rzezimieszkami niestety. Ja wiem że znowu chce Pan zapunktować u swojego szefa też wybitnego historyka, ale jak mówił inny "SZEF" prawda nas wyzwoli.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2012) Partyzant od Kurasia :
To przykre, że po tym świecie chodzą ludzie, którzy walczący ch o niepodleglą Polskę wysylaliby do psychiatryka. Czy może oni sami powinni tam wylądować?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2012) do Partyzanta od Kurasia :
Widać żeś od Kurasia bo litery jeszcze jakoś poskładasz ale sensu nie zrozumiesz. Aktualnie w oddziałach psychiatrycznych i leczenia stresu bojowego leczą się tzw. misjonarze czyli żołnierze którzy byli w Iraku i Afganistanie. A swoją drogą u Kurasia partyzantów nie było, a kto był to wszyscy rozsądni wiedzą!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2012) Aecjusz :
Jak to czytam, co pan panie Adamie Ryba pisze, to ręce opadają. Zajmuje się pan "tą sprawą" czy próbuje pan to spacyfikować? Dlaczego to trzeba poczekać z nagrobkiem, czy uroczystym pogrzebem, czy wreszcie z oddaniem czci pomordowanynym przez nadanie ich imienia ulicy czy szkole. Na litość Boga ! Czekamy już kilkadziesiąt lat ! To mało ? I na co i na kogo mamy czekać? Aż przyjdzie ktoś bardziej odażny i za nas coś zrobi. Za komuny było modne takie powiedzenie "weźmy się i zróbcie". Stara moda widać nie przemija

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl