To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Ogólnopolski Dzień Transplantacji    -   26/1/2012
Ratując życie...
26 stycznia to Ogólnopolski Dzień Transplantacji – upamiętnia on pierwszy udany przeszczep narządu w Polsce. To dzień, w którym 46 lat temu Polska dołączyła do krajów, które z sukcesami zaczęły ratować życie wykorzystując transplantację organów. Właśnie 26. stycznia 1966 roku przeszczepiono w naszym kraju pierwszą nerkę od zmarłego pacjenta. W Polsce w 2011 roku dokonano 1411 transplantacji, na przeszczep oczekuje 1939 osób. Tarnów włącza się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji – informuje tarnowski magistrat.

Ogloszenie
>

W Tarnowie corocznie od 2003 roku życia, z inicjatywy tarnowskiego Stowarzyszenia „Kropla” organizowana jest kampania edukacyjna na rzecz promowania dawstwa szpiku kostnego oraz prowadzone są badania osób, wyrażających chęć pozostania honorowym dawcą szpiku. W latach 2004 – 2011 pozyskano i przebadano 1811 osób chętnych do zostania dawcą szpiku kostnego, a wśród nich ponad 1000 tarnowian. Gmina Miasta Tarnowa sukcesywnie wspierała działania Stowarzyszenia, przekazując na ten cel środki finansowe w łącznej kwocie 154 000 zł. Wśród osób zdeklarowanych do pozostania dawcą szpiku, są już 2 osoby, które oddały szpik kostny potrzebującym chorym.

Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. Leczenie to umożliwia powrót do zdrowia około 1-1,5 tysiącom osób w skali roku. Poważne i nieodwracalne uszkodzenia narządów mogą występować od urodzenia, np. w wyniku wad genetycznych, a także na skutek silnego urazu czy wyniszczającej choroby. W wielu przypadkach jedyną skuteczną formą terapii jest przeszczep określonego narządu, będący dla wielu chorych jedyną szansą na życie.

Upowszechnianiem idei medycyny transplantacyjnej w naszym kraju oraz prowadzeniem licznych działań na rzecz połączenia środowiska medycznego, stowarzyszeń pacjentów  i  wszystkich, którym bliska  jest idea promocji przeszczepiania  szpiku i narządów, od wielu lat zajmuje się Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, z której inicjatywy w 2009 roku powstał program Partnerstwo dla Transplantacji. Głównym celem programu jest zwiększenie aktywności w zakresie pobierania narządów od osób zmarłych.
Obchodzony corocznie Ogólnopolski Dzień Transplantacji sprzyja rozważeniu pozostania świadomym dawcą organu za życia lub po śmierci. Według polskiego prawa każda osoba zmarła może być potencjalnym dawcą tkanek i narządów do przeszczepienia, jeżeli za życia nie zgłosiła sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. (Informacje na stronie www.poltransplant.org.pl). Każda osoba pragnąca świadomie za życia wyrazić chęć niesienia pomocy chorym potrzebującym przeszczepów powinna podpisać tzw. „oświadczenie woli”, w którym wyrazi zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów. Oświadczenie takie stanowi dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl