To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   M. Wojtkiewicz: jesteśmy przeciwni prywatyzowaniu oświaty    -   30/1/2012
Poselski apel w sprawie edukacji
„Kiedyś, gdy wspierany przez ówczesną Akcję Wyborczą „Solidarność” rząd Jerzego Buzka wprowadzał w kraju cztery wielkie reformy, padło takie sformułowanie, że z nich wszystkich reforma oświaty jest... najważniejsza. Zgadzałem się z tym wówczas i zdania nie zmieniam do dziś. Od tego, jak kształcić będziemy dzieci, jakie warunki do rozwijania talentów im stworzymy, zależy przecież przyszłość Polski” - czytamy w apelu posła M. Wojtkiewicza. Poseł niepokoi się tym, że samorządy próbują prywatyzować szkoły i przedszkola. Pełną treść apelu zamieszczamy poniżej.

Ogloszenie
>

”Przekazanie samorządom zadań związanych z oświatą było trafnym posunięciem. Wypiękniały szkoły i przedszkola, rodzice uzyskali większy wpływ na ich działalność, ogólnie zmiany na lepsze widać było na każdym kroku. Publiczna edukacja zdawała egzamin...

Niestety, z niepokojem obserwuję, że niektóre samorządy próbują „uwolnić się” od obowiązków, które zostały na nie nałożone i chcą za wszelką cenę sprywatyzować szkoły oraz przedszkola. O ile za zasadne można uznać zmienianie ich statusów na niepubliczne w sytuacjach, gdy przejmują je stowarzyszenia założone przez rodziców, to już zupełnym nieporozumieniem jest przekazywanie ich osobom fizycznym lub prawnym. W praktyce bowiem wybudowane najczęściej przy olbrzymim zaangażowaniu mieszkańców obiekty przejmą we władanie prywatni przedsiębiorcy, którzy przede wszystkim będą myśleć jak zrobić dla siebie jak najlepszy biznes, a dobro dziecka zejdzie na drugi plan.

Niezrozumiałe dla mnie jest postępowanie wójta gminy Tarnów Grzegorza Kozioła, który w ogóle nie podjął rozmów z rodzicami, ale od razu zdecydował, że szkoły i przedszkola przekaże w prywatne ręce – mimo ostrych sprzeciwów lokalnych społeczności. W związku z tym jednoznacznie oświadczam, że Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwne wszelkim formom prywatyzowania oświaty. Naszym zdaniem, placówki oświatowe można przekształcać tylko wtedy, gdy jest na takie działanie środowiskowa akceptacja i przemawiają za tym obiektywne argumenty. A brak jest jakichkolwiek przesłanek, by np. likwidować publiczną szkołę podstawową i przedszkole w Koszycach Małych. Tam osiedla się coraz więcej młodych małżeństw, rodzi więcej dzieci, zaś nauczyciele i rodzice mają pomysł na to, aby zespół szkoły podstawowej i przedszkola zarabiał na siebie. Jest też duże zadowolenie z pracy kadry pedagogicznej oraz funkcjonowania obu placówek w dotychczasowej formie.

Apeluję do radnych gminy Tarnów, aby przemyśleli sprawę i dobrze się zastanowili, zanim zagłosują za rozwiązaniami niechcianymi i niekorzystnymi dla sporej części mieszkańców Koszyc Małych, Tarnowca i Zawady. To oni Was wybrali, ufając, że będziecie odzwierciedlać ich oczekiwania na forum gminnej rady. Pamiętajcie też, że krzywdząc dzieci, obciążycie swoje sumienia, a Wasza kadencja zapisze się niezbyt chlubnie w historii tej gminy.”

Michał Wojtkiewicz
Poseł na Sejm RP

W sprawie niniejszego apelu zwróciliśmy się do władz gminy Tarnów z prośbą o ustosunkowanie się do niego. Do tematu będziemy więc wracali, prezentując różne stanowiska.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(30-01-2012) john :
za to jest straż gminna

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2012) irysek :
tragedia!!! co się dzieje w polskiej oświacie..nie tylko w Tarnowie, ale w całej Polsce!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-01-2012) ddd :
w sprawie Tarnowa (likwidacja 4 przedszkoli i szkoły) nie wypowiadał się tak ostro czyżby bał sie Ścigały?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-01-2012) maciek :
Mam wrażenie, że Wojtkiewicz współpracuje ze Scigałą tak jak współpracuje z Platformą Obywatelską. Wszak jest ojcem układu wladzy w starostwie - Starosta przyznajacy sie do PIS, a wicestarosta Banmach z PO. Ciekawa niby koalicja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-01-2012) Maciek :
Przepraszam wicestarosta Banach

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-01-2012) Tak ? :
Co zdziwieni ? wybraliście sobie Platforme to ich macie, likwidacje szkół, przedszkoli zakładów pracy, cięcia róznego rodzaju, podwyższenie lat pracy do emerytury. Teraz płaczcie ale nad własna głupotą !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-01-2012) Marcel :
Prywatyzować albo społeczne. Popieram to z dwóch powodów: 1) Karta Nauczyciela to coś niesprawiedliwego, 2) dziwny poziom kształcenia w państwowych (nie rozwija talentów, bałagan). Nie popierałem prywatyzacji, ale jak widzę jak Państwo kieruje służbą zdrowia i innymi to popieram. Ale warto by się zastanowić czy nie oddawać TYLKO w 100% POLSKIE ręce.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-01-2012) do Marcel :
To nie państwo kieruje służbą zdrowia. To kierują konkretni ludzie. To tym ludziom należy się dobrać do d.... w przypadku gdy kierują źle, a tych co ich na tych stanowiskach postawili też rozliczyć i to karnie, a nie jak dotychczas "politycznie". Następni będą kierować uczciwie, albo się kierowania nie podejmą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-01-2012) nie dla likwidacji szól :
Łamią przepisy przy przekształceniach tak jak w sp19 w Tarnowie tam też społeczeństwo się sprzeciwia i co z tego. A prezydent rok temu mówił że nic nie zrobi jak nie będzie zgody splecznosci i co kłamał bo wybory szły. Pamiętajcie w Polsce zrobią tak jak w Stanach będa szkoły dla bogatych i dla plebsu i wtedy będzie się działo na ulicach

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-02-2012) mieszkaniec :
Kozioł jesteś do wymiany za twoje oszustwa ludzi gdzie likwidujesz najlepsze szkoły by oddać to swoim poplecznikom

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl