To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Krasnoludki są w Teatrze?    -   31/1/2012
Piórem Krystyny Drozd
”Czy to bajka, czy nie bajka / Myślcie sobie jak tam chcecie / A ja przecież wam powiadam / Krasnoludki są na świecie”. Nie potrzeba szukać ich po świecie, mieszkają tuż, tuż, u „Solskiego”, przy Mickiewicza 4. Opatulone nie tyle radością z odnalezienia znajomych drzew sanguszkowskiego parku, co ciekawością obcego, falklandzkiego pejzażu z wieżowcem i przycupniętym czteropiętrowcem oraz górującą nad nimi wieżą ciśnień, zwaną Banią. Też promieniami figlarnego, jesiennego słońca. Przyjazna im przestrzeń małej sceny z dużym, białym stołem, ogromniastym telefonem, radiem, odkurzaczem.

Ogloszenie

Bajka jest prosta i leciuteńko grana: jej bohaterowie – bojaźliwa Śmieszka i roztropny Pocieszek ze snu prawie stuletniego zbudzeni, dziwią się, pytają, do księgi mądrości zaglądają; smucą się, śmieją, pochrapują, psocą a nawet i złoszczą się…. Z czasem obco brzmiące nazwy, głośno buczące przedmioty stają się rozpoznawalne i niezwykle przydatne w odczarowywaniu magicznej rzeczywistości.

A widz maluszkowaty ?
Krok w krok, z buzią otwartą , to roześmianą, to zatroskaną, podąża za krasnalami, Kotem rezydentem oraz Wróżką. Prześmieszny splot zdarzeń co i rusz uzewnętrznia jego uczucia i myśli, zespala je.
Rozsmakowany w jakże naturalnej bliskości bawi się, śpiewa, tańczy, pomaga, niepostrzeżenie uczy się….

„Powrót krasnoludków” na tarnowskiej scenie jest czymś więcej niż sentymentalnym nawiązaniem do urokliwego świata skrzatów Marii Konopnickiej. To spotkanie radości, ciekawości i ciepła, wyczarowane zamysłem Ziny Zagner i aktorów miejskiego teatru. Zamysłem na dopełnienie, a może uzupełnienie potrzeb uczuciowych, które - niezależnie od wieku - obecne są w nas przez całe życie.
Na pytanie, nie moje zresztą - „Krasnoludki są w Teatrze ?” słychać zdecydowane – „Są!” Bajkę oglądałam, więc nie dziwię się i równie stanowczo dopowiadam: dziecięce upodobania nie znoszące najmniejszego sprzeciwu, są wystarczającą rekomendacją spektaklu. Ot, co !

Miło mi donieść, że bajkę tę będą mogły poznać zamiejscowe maluchy już 15 lutego br. Zostanie ona bowiem zagrana w Nowohuckim Centrum Kultury podczas Festiwalu Teatrów Dla Dzieci.

Krystyna Drozd

„Powrót krasnoludków” Zina Zagner. Reżyseria i scenografia Zina Zagner, muzyka Małgorzata Chowaniec. Grają:Matylda Baczyńska, Jerzy Pal, Monika Wenta-Hudziak, Kamil Urban.
Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Premiera 10 grudnia 2011.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl