To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Stowarzyszenie poprowadzi punkt opieki nad osobami nietrzeźwymi    -   03/4/2012
Zamiast Izby Wytrzeźwień
Kontrowersje dotyczące likwidacji Izby Wytrzeźwień były już przez nas szeroko opisywane. Obecnie tarnowski magistrat informuje, iż zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, zmiany w opiece nad osobami nietrzeźwymi, wchodzą w życie od kwietnia. W myśl porozumienia, opieką nad osobami nietrzeźwymi zajmie się Stowarzyszenie „Ponad Barierami”. Podmiot ten został wyłoniony w drodze otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego Gminy Miasta Tarnowa w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Ogloszenie

Jak czytamy w otrzymanym komunikacie, stowarzyszenie ma doświadczenie w zakresie pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Jego prezes, psycholog kliniczny Maciej Noga podkreśla rolę terapii w procesie wychodzenia z choroby alkoholowej. -W prowadzonym przeze mnie punkcie duży nacisk kładziony będzie właśnie na pomoc, zarówno choremu jak i jego bliskim, w tym zakresie – mówi.

Przypomnijmy, w grudniu ub. roku miasto podpisało list intencyjny z tarnowską policją, w sprawie przyjmowania do wytrzeźwienia w areszcie osób, które pod wpływem alkoholu popełniły przestępstwa na terenie miasta, natomiast osoby wymagające opieki, znajdą ją w placówce, którą poprowadzi stowarzyszenie „Ponad Barierami”. W wydzielonych pomieszczeniach budynku przy ul. Tuchowskiej będzie mieć do dyspozycji sześć łóżek dla chorych. Pobyt w punkcie opieki nad osobami nietrzeźwymi będzie bezpłatny.

Nowe zasady postępowania z osobami nietrzeźwymi zatrzymanymi na terenie Tarnowa zaczynają obowiązywać od 1 kwietnia. Jak informowaliśmy, zmiana dotychczasowego systemu jest konieczna. Poprzedni model, funkcjonujący od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku jest już przeżytkiem i wymaga dostosowania do obowiązujących standardów postępowania wobec osób z chorobą alkoholową i wyzwań współczesności. Przemawiają za tym również względy ekonomiczne. Na prowadzenie punktu opieki nad osobami nietrzeźwymi została w budżecie na 2012 rok zabezpieczona kwota w wysokości 540.000 zł. Dla porównania, koszt działalności Izby Wytrzeźwień w 2011 roku wyniósł około 1,4 miliona złotych. Tzw. „ściągalność” opłat za pobyt w Izbie wynosiła zaledwie dwadzieścia kilka procent – czytamy w komunikacie magistratu.

Z redakcyjnej strony że o wątpliwościach związanych z postępowaniem z osobami nietrzeźwymi po likwidacji izby wytrzeźwień pisaliśmy w artykułach: „Izba wytrzeźwień do likwidacji” (14 grudnia 2010), „W oparach kłamstw?” (18 stycznia 2012), „Co po Izbie Wytrzeźwień?” (1 lutego) oraz „W sprawie Izby Wytrzeźwień” (1 marca).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(04-04-2012) cos smiesznego :
może niech urzednicy powiedza jaki bedzie caloroczny koszt trasportu na inne izby oddalone o 100 km od naszego miasta oraz ile bedzie musialo miasto zaplacic za podpisanie umowy z tymi placowkami ?? oraz kto bedzie placil za badania lekarskie takich odwozonych osob ktore nadluzyly alkoholu i nie zgodzily sie na zostaie w tak owym stowarzyszeniu ?? a i jeszcze czemu budynek jak funkcjonowala izba nie nadawal sie do niczego a jego remont mial kosztowac a teraz okazuje sie ze moze prowadzic to stowarzyszenie w tym samym budynku ?? moze jeszce ktos mi powie jak bedzie zabezpieczone miasto jak na kilka godzin nie bedzie patrolu bo pojechal odwiesc pijanego ?? kto bedzie bral odpowiedzialnosc za taka pijana osobe jak sie ja zostawi bez srodkow pienieznych na powrot z Krakowa czy Rzeszowa ?? a i jaka funkcje opiekuncze prowadzi stowarzyszenie skoro osoby zgadzajace sie na "chwilowe trzezwienie " moga wyjsc kiedy tylko im sie to spodoba tym samamym dalej stwarzajac zagrozenie dla siebie i innych bo taki pacjent moze po przywiezieniu ze za pol godziny wychodzi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-04-2012) hehe :
Ciekawe jakie mają doświadczenie skoro od roku dopiero funkcjonują (sprawdziłem w KRS)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2012) obywatel :
Dlaczego nie podano ze 540 tys. zł obejmuje okres 9 miesięcy, a dla porównania podano rekome koszty roczne Izby? Co z osobami które nie wyrażą zgody na pobyt w punkcie? Jakie oszczedności wynikają ze zmniejszenia ilosci "obsługiwanych" osób o ok 60-80% w tym samym miejscu? Czy już docierają do UM informacje o coraz większej ilości "pacjentów" w szpitalu, co objawia się nie tylko wszechobecnym smrodzie ale i coraz głośniejszym zachowaniem na izbie przyjęć? Czy oszczednością jest stworzenie w tym samym miejscu jedynie filii domu dla bezdomnych na zaledwie kilka miejsc dla osób nietrzeźwych? Jak dotąd jedynie, jak w przypadku TZDM i innych, pozbyto sie pracowników. Jak dotąd kazdy sygnał o nieprawidłowościach w zarządzaniu (gdzie są odpowiedzialni urzędnicy???) kończy się likwidacją i zastapieniem byle czym i byle jak. W ten sposób powoli zlikwiduje się w mieście wszystko, nazywając to "innowacyjnością" i "nowoczesnymi rozwiązaniami".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl