To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Odsłonięto Tablicę Smoleńską w Tarnowie (filmy)    -   05/4/2012
Tarnów pamięta, bo Polska nie może zapomnieć !
Na fasadzie budynku przy placu Ofiar Katynia w Tarnowie, obok tablicy Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w środę wieczorem odsłonięto tablicę, upamiętniającą wszystkie 96 ofiar tragedii narodowej pod Smoleńskiem. Poświęcenia tablicy, ufundowanej przez mieszkańców Tarnowa, dokonał Biskup Wiesław Lechowicz, administrator diecezji tarnowskiej a w akcie jej odsłonięcia uczestniczyło kilkunastu członków rodzin "smoleńskich". List do uczestników uroczystości wystosował również brat śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego a specjalne podziękowania - wdowa po śp. Prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim oraz członkowie rodzin kilkunastu kolejnych ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Uroczystość na placu Ofiar Katynia poprzedziła Msza Święta w intencji Ojczyzny i zmarłych w katastrofie smoleńskiej, którą odprawiono w Bazylice Katedralnej. W uroczystej liturgii i późniejszej ceremonii odsłonięcia tablicy wzięło udział około tysiąca tarnowian.

Ogloszenie
>

Tablica została ufundowana przez obywateli Tarnowa i okolic, stanowiąc wypełnienie apelu, z jakim zwróciła się do mieszkańców miasta grupa uczestników kameralnej uroczystości odbytej w tym właśnie miejscu rok temu, dokładnie w pierwszą rocznicę Tragedii Smoleńskiej. Jest repliką pierwotnej tablicy, zainstalowanej na głazie w miejscu Katastrofy, zdemontowanej przez władze rosyjskie w przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy.

Miejsce, jakie wybrano dla tablicy w Tarnowie, ma rangę wielokrotnego symbolu - podkreślali organizatorzy we wprowadzeniu do środowej uroczystości:

"Spotykamy się w miejscu szczególnym, również dla naszej patriotycznej uroczystości. Znajdujemy się bowiem nie tylko w najważniejszym w Tarnowie miejscu pamięci narodowej, obok Grobu Nieznanego Żołnierza, ale również na placu Ofiar Katynia i w miejscu, gdzie w roku 2008, w Pierwszym Niepodległym Mieście, śp. Prezydent Lech Kaczyński inaugurował ogólnopolskie obchody 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości."

Podczas, rozpoczynającego uroczystość na placu Ofiar Katynia, Smoleńskiego Apelu Pamięci, uzupełniono jeszcze ten wątek ...

W kwietniu 2010 roku Katyń i Smoleńsk na zawsze już zostały splecione tragicznymi więzami krwi, polskiej krwi. Więzy te już po wiek wieków winny znajdować odzwierciedlenie w polskiej świadomości narodowej i kultywowaniu patriotyzmu przez przyszłe pokolenia naszych rodaków.
Pasażerowie tragicznego lotu do Smoleńska za swój patriotyzm, chęć oddania hołdu zdradziecko pomordowanym polskim bohaterom oraz zaszczyt służby Narodowi i Państwu, zapłacili najwyższą cenę. Ich ofiara jest wezwaniem dla nas wszystkich.
Tarnów pamięta, bo Polska nie może zapomnieć !


Po Apelu Pamięci, w którym przypomniano wszystkie 96 nazwisk pasażerów tragicznego lotu z 10 kwietnia, dokonano aktu odsłonięcia tablicy. W akcie tym wzięli udział przedstawiciele rodzin: śp. ks. Józefa Jońcy, śp. generała Franciszka Gągora, śp. generała Bronisława Kwiatkowskiego, śp. senatora Stanisława Zająca, śp. Wojciecha Seweryna, śp. prezesa Janusza Kurtyki oraz śp. posła Leszka Deptuły.
W imieniu "smoleńskich rodzin" podziękowania dla organizatorów i uczestników uroczystości złożył pan Jerzy Sołtys, przedstawiciel rodziny zmarłego pod Smoleńskiem senatora Zająca. W słowach, które skierował do zgromadzonych wdzięczność mieszała się jednak z goryczą :

"Uczucie wdzięczności przepełnia nasze serca (...) To Państwo będziecie tutaj w Tarnowie przechowywać pamięć [o ofiarach tragedii - przyp.red.] i razem z nami walczyć o prawdę. Bo oprócz wdzięczności jest w nas żal, że prawda o tej tragedii tak wolno się przebija, że nie do końca może do nas dotrzeć. Wyrażam tylko nadzieję, że nie będziemy musieli tak długo, jak przypadku Katynia, czekać na tę prawdę.
My jako naród, my jako Polacy, w setkach miejsc czcimy pamięć gdzie czcimy zmarłych, wołamy, żądamy od władz państwowych, aby pomogły nam dotrzeć do prawdy. To jest głos narodu, a władza jest tylko wtedy prawomocna, jeśli słucha głosu swojego suwerena. A jeśli władza jest nieudolna, to suweren może wybrać władzę inną.
I proszę, Broń Boże, nie traktować tego, jako czczej pogróżki. My po prostu chcemy prawdy i żądamy tej prawdy od tych, których podstawowym obowiązkiem jest służba społeczeństwu i służba prawdzie."Specjalny list na ręce organizatorów przesłał również brat śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Odczytał go zebranym pan Karol Krasnodębski, legenda tarnowskiej "Solidarności", były poseł na Sejm RP.
W liście Jarosława Kaczyńskiego czytamy m.in:

"Tablica ta to symbol pamięci o Prezydencie Rzeczypospolitej, Jego Małżonce i wszystkich, których straciła Polska, a zarazem dla mnie osobiście to symbol pamięci o moim ukochanym Bracie, o Marylce, o Przyjaciołach, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w tej największej od II wojny światowej tragedii, jaka dotknęła nasz kraj.
Byli to ludzie, dla których służba Rzeczypospolitej stanowiła najwyższe posłannictwo. Niech pamięć o Nich pozostanie na zawsze w naszych sercach i umysłach. Jesteśmy to winni Im i sobie samym, bo teraz to na nas ciąży ów zaszczytny obowiązek kontynuacji Ich dzieła. Niech nasza postawa będzie lekcją, którą otrzymaliśmy od Nich, lekcją dojrzałego, zaangażowanego patriotyzmu. Musimy powtarzać ją każdego dnia, wymaga to pracy i cierpliwości. Niech tym, co nami kieruje będzie też zawsze wierność wartościom, bo to im zawdzięczamy nasz narodowy byt i niezłomne trwanie. Niech pamięć o tych, którzy zginęli w podsmoleńskim lesie zawsze wskazuje nam wielkość patriotycznego przesłania, niech przypomina o obowiązku nałożonym na nas przez tych, wobec których zaciągnęliśmy dług wdzięczności. Aby marzenia o Polsce, jakiej Oni pragnęli mogły się ziścić, musimy pokazywać milionom Rodaków ile nas łączy, przekonywać wątpiących, wspierać przekonanych.
W najświetniejszych tradycjach Rzeczypospolitej ta misja- wskazywania drogi- spoczywała na ludziach takich jak Ci, którym poświęcona jest tablica, pozostających dla nas przykładem i wzorcem.
Cześć ich pamięci! "


Odsłoniętą tablicę poświęcił Ks. Biskup Wiesław Lechowicz, administrator diecezji tarnowskiej, który wcześniej w Bazylice Katedralnej przewodniczył uroczystej liturgii, odprawionej w intencji Ojczyzny i Ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem. W podniosłej liturgii wziął udział również Dziewczęcy Chór Puellae Orantes pod dyrekcja ks. Władysława Pachoty.
Z kolei o oprawę muzyczną uroczystości, zorganizowanej pod Tablicą Smoleńską przez Obywatelskie Porozumienie na rzecz Tradycji i Niepodległości, zadbał znany, pochodzący z Tarnowa, muzyk Adam Prucnal oraz Monika i Tomasz Stecowie.

Tabliczki z nazwiskami wszystkich ofiar Smoleńskiej Tragedii trzymało w rękach, podczas Mszy i uroczystości na placu na placu Ofiar Katynia, dziewięćdziesiąt sześć młodych osób z Tarnowa i Lisiej Góry, głównie uczniów i studentów. Tabliczkę z nazwiskiem prezydenta Kaczyńskiego trzymał Kacper Przygoda. To on, wówczas sześciolatek, odpalał - wspólnie z Prezydentem RP - Światło Pamięci, podczas inaugurowanych w Tarnowie ogólnopolskich obchodów 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Na tarnowską uroczystość zaproszono rodziny Śp. prezydentów Kaczyńskiego i Kaczorowskiego oraz rodziny ponad 20 innych ofiar tragedii Smoleńskiej; tych, które związane były z województwami małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim, zarówno przez miejsce urodzenia, czy zamieszkania jak i miejsce pracy (np. w roli parlamentarzysty, reprezentującego region geograficznej Małopolski).

Rodziny kilkunastu zmarłych pod Smoleńskiem, telefonicznie lub pisemnie podziękowały organizatorom za zaproszenie, żałując niemożności swojego przybycia do Tarnowa.
Pani Karolina Kaczorowska, wdowa po Śp. Prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim prosiła o przekazanie podziękowań za zaproszenie, z którego nie mogła skorzystać, bo dopiero w środę popołudniu wracała do kraju. Zapewniła jednak, że łączy się duchowo ze zgromadzonymi w Tarnowie.
Podziękowania za pamięć o ich bliskich przekazały również rodziny śp. generała Włodzimierza Potasińskiego, Zbigniewa Wassermanna, Wiesława Wody, Przemysława Gosiewskiego, Andrzeja Kremera, Grażyny Gęsickiej, Andrzeja Przewoźnika, Arkadiusza Protasiuka, Janusza Zakrzeńskiego i Piotra Nurowskiego.

Obecne w Tarnowie rodziny "smoleńskie", po zakończeniu uroczystości na placu Ofiar Katynia wzięły jeszcze udział w dorocznej Drodze Krzyżowej ulicami miasta, niosąc krzyż podczas jednej ze stacji Męki Pańskiej.

PD

Zapraszamy do obejrzenia materiału video, zarejestrowanego podczas Mszy Świętej i późniejszych uroczystości na placu Ofiar Katynia.

Zobacz/posłuchaj pierwszej części homilii wygłoszonej w Katedrze podczas uroczystej Mszy Świętej :

Pobierz wtyczkę Flash Player

Zobacz/posłuchaj drugiej części homilii oraz m.in. modlitwy Wiernych i innych fragmentów uroczystej Mszy Świętej w Katedrze :

Pobierz wtyczkę Flash Player

Zobacz/posłuchaj jeszcze jednego fragmentu liturgii :

Pobierz wtyczkę Flash Player

Zobacz/posłuchaj pierwszej części uroczystości na placu Ofiar Katynia (m.in. Smoleński Apel Pamięci, akt odsłonięcia i poświęcenia tablicy):

Pobierz wtyczkę Flash Player

Zobacz/posłuchaj drugiej części uroczystości na placu Ofiar Katynia :

Pobierz wtyczkę Flash Player

Zobacz/posłuchaj finalnej części uroczystości na placu Ofiar Katynia:

Pobierz wtyczkę Flash Player

PD, MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 63)Dodaj komentarz
(05-04-2012) miecio :
Podsycajcie te pokłady nienwiści i ksenofobii . tylko tak dalej . Niedługo bedzie zapłata , kiedy kraj spłynie krwia , to dopiero bedziecie zadowoleni. Trzeba naprewde byc ograniczonym na umyśle człowiekiem by do spraw zwyczjnych dorabiac nadprzyrodzone znaczenie .Dziwie sie Policji i UM ,że dał sie wplątac wtą awanture

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) Ewa :
a tak konkretnie to o co ci chodzi, miecio ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) Szaweł :
Najzabawniejsza była warta honorowa ubrana w mundury przedwojenne. Co niby mieli oni symbolizować? Najpewniej stan (czytaj pustostan) umysłu tych co to wymyślili.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) MojaMoja :
Mam wrażenie, że tzw. klasy profilowane mundurowe (wojskowe, policyjne, strażackie) zostały utworzone po to, by "uświetniać" wszelkiego rodzaju uroczystości - uczniowie są na wszelkiego rodzaju otwarciach, poświęceniach, pogrzebach osób zasłużonych, na marszach, wartach honorowych , mszach w różnych intencjach (kombatanckie, smoleńskie, katyńskie) i nie tylko, składaniach wieńców itp. Kiedy ta młodzież się uczy ? Czy taki cel przyświecał autorom programów dydaktyczno-wychowawczych tych klas ? Nie mam nic przeciw patriotycznemu wychowaniu, ale słucham sąsiada, którego syn chodzi do takiej właśnie klasy i stale bierze udział w takich imprezach. Również w godzinach nauki szkolnej. Dziś żałuje, inaczej to sobie wyobrażał.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) Tomasz Stelmach :
Do powyższych kabotynów lewicy, czcicieli postępu społecznego :) Wartę trzymają jak wiedzę rekonstruktorzy 16 pułku piechoty ziemi tarnowskiej / istniejącego w czasach IIRzeczpospolitej stad te historyczne mundury / i harcerze. Nie byli to żadni uczniowie klas priofilowanych wojskowych. Polecam zmianę lekarza drodzy anonimowi napinacze internetowi :) tutaj adres kontaktowy do rekonstruktorów historycznych http://batalionakbarbara.pl/gr upa-rekonstrukcji-historycznej -16-puku-piechoty-ziemi-tarnowskiej.html

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) do powyżej :
Tomaszu Stelmach wyjaśnij proszę dlaczego wartę trzymali ludzie w przedwojennych mundurach, skoro katastrofa na lotnisku w Smoleńsku miała miejsce 65 lat po zakończeniu II Wojny Światowej, a jedną z ofiar był Zwierzchnik Sił Zbrojnych - prezydent Lech A. Kaczyński którego przed wojną nie było nawet w zapowiedziach. Czy nie mogli tej warty trzymać np. rekonstruktorzy wojów Chrobrego? Byli by równie adekwatni. Z twojego wpisu widać ze nie rozumiesz znaczenia większej ilości pojęć np. znaczenia słowa kabotyn. Szaweł

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) moherowy hipis :
Znam Tomka Stelmacha i muszę z przykrością stwierdzić że mimo iż jest to zdolny pedagog to jednak nie jest w stanie wytłumaczyć koledze który produkuje się powyżej dlaczego rekonstruktorzy trzymali wartę w takich a nie innych mundurach. Po prostu Tomek nie ma praktyki w nauczaniu osób opóźnionych intelektualnie i emocjonalnie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) Tomasz Stelmach :
Drogi "powyżej" Dlatego wartę trzymali "żołnierze" w mundurach z czasów II RP a nie w zbrojach wczesnośredniowiecznych, bowiem grupa rekonstruktorów z czasów istnienia 16 pp Zmiemi tarnowskiej istnieje,- a grupy rekonstruktorów z czasów Jego Królewskiej Mości Bolesława I Chrobrego w tarnowie, - NIE MA :) a tak na poważnie ... ciagłość wzorców patriotycznych z "przedwojniem" jest tu jak najbardziej na miescu, gdyż 96 -osobowa delegacja, która leciała tym samolotem, chciała tam uczcić pamięć tego komunistycznego ludobójstwa dokonanego na żłonierzach polskich w Katyniu i to właśnie tych żłonierzy w takich właśnie mundurach jak rekonstruktorzy na zdjęciu mają. ufff :) a i jeszcze jedno, proszę sobie imaginować iż znam znaczenie semantyczne słowa "kabotyn" :) i uzyłem go specjalnie sarkastycznie własnie w powyższym kontekście. Wiem juz dlaczego tak żadko komentuję na tym /bardzo zresżta wartosciowym/ portalu. Poziom żółci lewicujących "komentatorów" jest zastanawiający i zniechęcający do jakiejkolwiek polemiki. Pozdrawaim Świątecznie wszystkich normalnych ! Alleluja :) w tym miesiącu juz sie tutaj "nakomentowałem" :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) żadko :
żadki ten Tomasz, ale z pedagogami tak to już jest

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) any :
A ja się cieszę ,że zobaczyłem na tej uroczyśtości kwiat inteligencji tarnowskiej. rodziny z małymi dziećmi , dużo młodych ludzi i dlatego mam nadzieję, że prawda już niedługo wyjdzie na jaw

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) do moherowy hipis :
Rozumiem że Tomasz Stelmach nie posiada wystarczającej praktyki żeby cię czegokolwiek nauczyć. To rzadki dzisiaj przypadek samokrytyki składanej publicznie na forum. Tym bardziej należy go doceniać. Szaweł

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) Do Szaweł :
Zginęli lecąc oddać hołd żołnierzom, którzy walczyli za Polskę, Polaków i polskie granice. Młodzi ludzie oddają im hołd, ubrani w mundury tych, do których lecieli.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) do Tomasz Stelmach :
Mówi się powszechnie ze kadra pedagogiczna schodzi na psy. Dotychczas w to nie chciałem uwierzyć, ale widzę że niechlujstwo jest immanentną cechą choćby Waszego Belferstwa. Niestety chłopcze nie zrozumiałeś mojego poprzedniego wpisu co widać po tzw. odpowiedzi. Myślę że dalsze komentowanie przez Ciebie czegokolwiek publicznie może tylko do końca obnażyć Twoją miałkość intelektualną.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) do do Szaweł :
Ale zginęli 70 lat później, a ponad to jeśli by przyjąć że przebieranka w mundury II RP miała symbolizować tych do których lecieli to powinni być ubrani w mundury oficerskie. Szaweł

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) cóż :
to żałosne, jak niektórzy próbują umniejszyć to wydarzenie i samą tragedię. Żałosne tym bardziej, że sami nie zdają sobie sprawy jak bardzo byliby śmieszni, gdyby nie to, że są żałośni i obawiam się że bez szans na wyleczenie. Panie Tomaszu, szkoda pana czasu na komentowanie głupot.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) Anna :
Piękna i bardzo mądrze przygotowana uroczystość. Ci młodzi ludzie są wspaniali. Dali nam wszystkim nadzieję, że nie wszystko stracone

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) do cóż :
Jaki głęboki i nacechowany humanizmem tekst. Szaweł

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) do Anna :
I zapewne przyszli tam z własnej i nieprzymuszonej woli, jak to mają w zwyczaju. Szaweł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) cóż :
macie władzę, macie media, macie wszystko. Jakże wam dokuczają te oddolne inicjatywy, nie realizowane pod żadne, "oficjalnie zatwierdzone" dyktando. Jak strach i niepokój. Utopilibyście nas w łyżce wody. Zdiagnozowali słynną w ZSRR "schizofrenię bezobjawową" i zamknęli w "psychuszkach". Cóż ja tu słyszę? "Ksenofobia!" "Nienawiść!" Na razie możecie tylko ujadać. Wasz skowyt nas nie dotyka, bo dawno przekroczyliście wszelkie granice; nie jesteście w stanie nas dotknąć, obrazić, bo obrazić może tylko człowiek drugiego człowieka, a wy dawno zrezygnowaliście z tego, co stanowi o humaniźmie. Wasz skowyt nas jedynie smuci, bo nie ma nic wesołego w widoku gdy drugi człowiek upada

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) do cóż :
Każdy mierzy swoja miarą. Szaweł

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) do any :
byłem, ale na "uroczyśtości" kwiatu inteligencji tarnowskiej nie zobaczyłem, co to takiego?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) MAFIOSO :
Ten współczesny „Szaweł” jednak „dotrze do Damaszku”, i w zgodzie ze swym plemiennym „humanizmem” niestrudzenie będzie robił swoje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-04-2012) cóż :
po prostu trudno mi zrozumieć co tak bawi tych, którzy szydzą z patriotycznych uroczystości, czy z upamiętnienia tragicznie zmarłych - i to najwyższych reprezentantów Polski, którzy zginęli w bezprecedensowej, w dodatku zakłamywanej katastrofie. Nie rozumiem co bawi tych, którzy w takich przedsięwzięciach nie biorą udziału, co ich skłania do szyderstw z innych Polaków pragnących oddać hołd tragicznie zmarłym Polakom. Przypomina mi to trochę radosny taniec dzieci na grobach ojców. Bez szacunku dla własnych przodków, dla tradycji, dla Ojczyzny, pójdą pod nóż i walec tych narodów, które reprezentują silniejszą kulturę, które nakażą im w co mają wierzyć, do jakiego Boga się modlić, na co przysięgać, czego się uczyć i jakim mówić językiem. Boleję nad upadkiem edukacji i wychowania, systemu który w wolnej podobno Polsce produkuje ludzi wyzbytych szacunku, kultury, przywiązania do Ojczyzny. Przypominają oni Judasza. Nie można oczekiwać szacunku od innych, jeśli nie szanuje się własnej kultury.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2012) do cóż :
A słyszałeś może kiedyś historię o złotym cielcu? Jakże to podobne do działań Dziży i innych. Szaweł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2012) Do wszystkich :
Starajcie się nie oceniać. Ojciec Pio mówił, że zostaniecie tak ocenieni jak innych oceniacie. Potrzebujecie tego? Idą święta. Oczyście swoje serca z nienawiści i przebaczcie swoim wrogom.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2012) Irenka Rysia :
O! jak dobrze, ze nie jestem "kwiatem inteligencji tarnowskiej"! Wystarczy mi w zupełności, że jestem Kwiatem... Wasza Irenka Rysia, w skrócie Irysia. Bye kochanieńcy! Pamiętajcie, złość piękności szkodzi...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2012) cóż :
Łask Bożych i spokojnych, rodzinnych świąt!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2012) do cóż :
Dziękuję i szczerze życzę tego samego Tobie,Twoim bliskim i wszystkim dla których te Święta mają znaczenie. Szaweł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2012) miecio :
do - "coż" . Ładny gulasz zrobiłes w tej swojej wypowiedzi.Dobrze ,że nie napisałes polegli . Bo o tych co piszesz i którym sie należy szacunek i wieczna pamięć to wlaśnie polegli. Jak nie rozrózniasz tych faktów to upamiętniaj kolejnymi tablicami choćby każdy róg w tym mieście , a miasto niech ponosi tego kosztyale nie wciągaj do tego innych i nie rób z tego patriotycnego zamętu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2012) Tomek :
miecio wypowiada się pod hasłem kto nie z mieciem tego zmieciem chyba już nie długo

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-04-2012) do powyżej :
Być może jest to hasło Tytus Oszołomek i Atomek.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-04-2012) jurek :
piękna uroczystość, popieram całym sercem szukanie prawdy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-04-2012) Tofik :
Do miecia, Szawła i pozostałych przyjacił, również nie podpisanych. 1. Kochani pamiętajcie, żę na naszymi Słowiańskimi emocjami bardzo łatwo jest manipulować, zwłaszcza w obliczu tak wielkiej tragedii. Ja w takich sytuacjach staram się "wyjść z siebie i stanąć obok". 2. W wychowaniu dzieci i młodzieży chodzi również o to, by jak najwcześniej zauważyli, że człowiek nie jest rurą do której z jednej strony wtłacza się najrozmajtsze dobra, a z drugiej wydala niestrawione resztki. Właśnie takie uroczystości o wiele lepiej uczą (zauważać piękno i szlachetność świata blisko siebie), niż najwspanialsze wykłady, czy wicieczki zagraniczne. Sama nieobudowana kulturą wiedza prowadzić może np. (jak u naszych zachodnich Sąsiadów) do powstawania perfekcyjnie działających obozów zagłady całych narodów. 3. Nie wiem w którym miejscu powyższej uroczystości zauważyć można choćby szczyptę "nienawiść", albo "ksenofobii". Pewnie "taki widzę świata okrąg, jaki tępymi zakreślam oczyma" (nic nie sugeruję - wiem, żę Wieszcz miał na myśli nas wszystkich). 4. Sprawę mundurów i grup rekonstrukcyjnych pomijam, jako zbyt skąplikowaną przy takim natężeniu emocji. 5. Uroczystość w całośći zorganizowana była za społeczne pieniądze i każdy może się nadal przyłączyć do podobnych inicjatyw. 6. Do wszystkich stron dyskusji. Zawsze łatwiej nam się zrozumieć, jeśli używać będziemy mniej epitetów. Niech Palec Boży Zmartwychwstałego popycha nas w odpoiwednim kierunku. Pozdrawiam.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-04-2012) MAFIOSO :
Przywołanie przez jednego z Internautów ‘historii o złotym cielcu’ nosi znamiona pokrętności i agresji. Kontekstowo imputuje podobieństwo do starotestamentowej niewierności Bogu, podczas gdy da się pogodzić odprawienie Mszy św. za tych co zginęli w katastrofie z odsłonięciem pamiątkowej Tablicy, która została poświęcona przez Ks. Biskupa Wiesława Lechowicza. Naszą, wierzących w Chrystusa, powinnością jest umieć odróżniać zewnętrzne oznaki wiary i pamięci od bałwochwalstwa i go unikać, o czym dodatkowo pouczono słowami wypowiedzianymi w końcowej części homilii podczas ww. Mszy św. (cyt.) ,…byśmy tych uroczystości, tych wspomnień, nie potraktowali płytko, ale przede wszystkim, żeby w naszym sercu pojawiło się to głębokie pragnienie prymatu Boga. Żebyśmy, właśnie, stawiali Boga na pierwszym miejscu w naszym życiu’. (…) Przyłączam się także do życzeń Internauty ‘coż’, choć, prawdę mówiąc, nie za bardzo wiem, czego (jeszcze) życzyć wszystkim tym, dla których te Święta Zmartwychwstania Pana nie mają znaczenia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-04-2012) Szaweł :
Są święta więc nie będę wchodzić w polemikę żeby niektórym nie psuć nastroju.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-04-2012) Johann :
Polacy ! Nie jestem Polakiem, moi rodzice nie byli Polakami - a dziś korzystam z Waszej gościny w Tarnowie i pomocy językowej w napisaniu kilku zdań. Byłem świadkiem tej uroczystości jako uczestnik, a zabieram głos bo chyba nie ma takiego drugiego narodu w Europie który potrafi czcić swoich - poległych na skutek ludobójstwa i tych którzy polegli w Smoleńsku w drodze na miejsce ich kaźni. Ale, żeby nie było Wam tak słodko to powiem, że nie ma też takiego drugiego narodu który przez 2 lata nie wyjaśniłby przyczyn katastrofy (nikt poważny nie wierzy w wersję, że pijany generał zmusił czynem lub słowem do lądowania - to wersja dla leśnych głupków). Wasza historia - to dzieła ludzi wielkich ale i czyny niebywałej zdrady. Walczycie na śmierć - oddając życie o wolność innych, a swoje przypilnować nie potraficie ! W dzisiejszych czasach potraficie nagłaśnić w mediach manifestacje organizacji lewcko-łajdackich, a milczeć i lżyć tych co zdecydowali się podjąć pamięć o rodakach. Budzicie zachwyt i pogardę. Życzę Wam abyście wstali z kolan ! ! !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-04-2012) Do Johann :
I kto uwierzy w to, że nie jesteś Polakiem? Gdyby ktoś tłumaczył twój tekst na polski to nie użyłby takich sformułowań jak "leśnych głupków". Co to w ogóle znaczy? Ale są święta i również nie będę wdawał się w dyskusję. Nie wiem jedynie czemu takie oszustwa mają służyć?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-04-2012) WWW :
NIEKTÓRE OSOBY CHOĆ PIASTUJĄ RÓZNE FUNKCJE NIE POWINNY SIE POKAZYWAĆ NA TAK DONISŁYCH PATRYIOTYCZNYCH UROCZYSTOŚCIACH. KAŻDY MA SWÓJ ZYCIORYS I NIE WYMAŻE WCZEŚNIEJSZYCH POSTEPOWAŃ .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-04-2012) XXX :
Dlaczego na tablicy smoleńskiej wisiała szarfa czerwono-biała???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-04-2012) YYY :
Bo uroczystość organizował Piotr Dziża i "kwiat inteligencji Tarnowa"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2012) do XXX i YYY :
ułozenie kolorów na szarfie było prawidłowe. wam znowu brakuje amunicji do strzelania w organizatora to sobie wymyśliliście problem. stare ubeckie metody

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2012) do XXX i YYY :
Jak było to wiele obecnych tam osób widziało. Może lepiej przyznać się do zwykłego ludzkiego błędu, a nie przywoływać "stare ubeckie metody". Mokrego Dyngusa!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2012) do do XXX i YYY :
A jakie to są te "stare ubeckie metody"? Skoro tak twierdzisz widać jesteś ekspertem od ich stosowania. A swoją droga nie lepiej było oglądnąć filmy zamieszczone na tym portalu zamiast bronić przegranej sprawy?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2012) ZZZ :
‘Wpadki’ natury weksylologicznej można zredukować do dwóch kategorii: przypadkowe i celowe. Komentowaną powyżej zakwalifikowałbym do przypadkowego niedopatrzenia (lub wręcz hohlika sprawionego powiewem wiatru). Wskazują na to nie kryte poglądy organizatorów przedsięwzięcia, a po małej części również prawidłowo zawieszona flaga widoczna po lewej stronie Tablicy. Natomiast do celowych ‘wpadek’, właściwie w skali całego kraju (jako że zdarzyły się w stolicy), należy zaliczyć np. nieprawidłowe wieszanie flag na latarniach z okazji przejęcia przez Polskę prezydencji w UE, któremu to procederowi ‘patronował’ Urząd miasta stołecznego Warszawy oraz podobna ‘wpadka’ związana z urzędem prezydenta RP. Na celowość tamtych ‘wpadek’ w oczywisty sposób wskazują mentalne sympatie osób piastujących oba te Urzędy i ich stosunek do polskości, ucieleśniane wówczas (w przypadku początku prezydencji w UE) w pokrętnym uzasadnianiu urzędasowych wytycznych, połączonym z drwiącym interpretowaniem zapisów ustawowych. MAFIOSO.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2012) błędu nie ma :
Jak byłem w wojsku to nam powtarzano że flagi wieszane pionowo lub po skosie wiesza się tak żeby białe było po lewej a czerwone po prawej

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2012) do powyżej :
Mówimy o szarfie .... .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2012) do MAFIOSO :
Szarfa została powieszona źle i nie ma co tego tłumaczyć. To że jakieś tumany też nie potrafią właściwie posługiwać się barwami narodowymi nie może usprawiedliwiać braków organizatorów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2012) rację ma wojskowy :
jeśli szarfa zawieszona została poziomo to zawieszona została źle ale jeśli po przekątnej z lewej do prawej bliżej pionu to zawieszona była dobrze i nie ma już o czym gadać. problem zastępczy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2012) tarnowianin :
przekątna nie jest pionem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2012) rację ma wojskowy :
poziomem nie jest na pewno też

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2012) Szaweł :
Jak nieuk zawiesi źle szarfę to nie ma o czym mówić bo to "problem zastępczy" gdyż nieuk jest "naszym" nieukiem. Jak się to ma do nazwy "porozumienia" które zorganizowało te uroczystość, a którego główny sygnatariusz delikatnie mówiąc nie wie podstawowych rzeczy? Już widzę i słyszę ten wrzask oburzonych gdyby organizatorzy nie byli najbardziej "prawi i sprawiedliwi" na świecie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2012) MAFIOSO :
W sprawie barw Rzeczpospolitej Polskiej Ustawa mówi o dwóch poziomych, równoległych pasach, z których GÓRNY jest koloru BIAŁEGO, a dolny koloru czerwonego. Myślę, że nie popełniam błędu uważając, że owo ‘GÓRNY jest koloru BIAŁEGO’ dotyczy także ukosa, gdyż jest to jakby zasada podstawowa. Pion, to jedyny przypadek, gdzie nie można powiedzieć, który pas jest górny, więc ustawodawca ten przypadek ujął w odrębnym artykule (Art. 4, pkt 2). Prawidłowo zawieszone biało-czerwone szarfy widzimy powyżej na piersiach osób w mundurach żołnierskich. Oglądając zarówno w płaszczyźnie z przodu, jak i z tyłu (w tym przypadku osoby) widzimy zachowanie zasady ‘górny jest biały’, co uwidacznia także oba przypadki ukosów (przekątne: z lewy górny do prawy dolny z przodu oraz z lewy dolny do prawy górny z tyłu). Naturalnie, że wzniecono tu temat zastępczy, jednakże warto w sprawach istotnych być adwokatem diabła, dostrzec i uznać uchybienie, a nie zaprzeczać, bowiem takie małostkowe zaprzeczanie może ‘medialnie’ znacząco ujmować zasadności idei głównej (tu: umieszczenie Tablicy), którą popieram w całej rozciągłości.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-04-2012) do MAFIOSO :
Brawo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-04-2012) Szarfa jest zle powieszona :
Szarfa na tablicy jest źle umieszczona. Wpiszcie sobie w grafice google odsłonięcie tablicy i macie zdjęcia z odsłonięcia tablic. Wszędzie jest biały u góry, a czerwony z prawej. Macie tutaj najlepszy dowód: http://www.si.podkarpa ckie.pl/Pliki/2010/c3_max.jpg

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-04-2012) Szarfa jest zle powieszona :
W linku robi sie przerwa automatycznie między podkarpa ckie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-04-2012) Jeden z organizatorów :
Nasz błąd z przewieszeniem szarfy jest faktem, chociaż nie był zamierzony. Sprawcą nie jest wiatr. Prawdopodobnie zasugerowaliśmy się wcześniej zawieszoną z okna na II piętrze 10 metrową wstęgą i rozważanym początkowo luźnym, pionowym opadaniem szarfy, która przesłaniać miała tylko fragmencik lewego boku tablicy i w większej części pod tablicą opadałaby już pionowo a potem po delikatnym odsłonięciu zwisłaby już całkowicie i na całej długości całkowicie pionowo wzdłuż jej lewego boku. Proszę zwrócić uwagę, że przepasanie tablicy było chwilowe. W pierwotnym planie nie przewidywaliśmy również, że przy odsłonięciu odpadnie cała szarfa. Fakt jest faktem - nikt z nas nie zwrócił uwagi na ostateczne uchybienie. Nie zwrócił nam też na to uwagi nikt z obecnych podczas uroczystości. Jeśli jednak kogoś uraziliśmy przepraszamy. Raz jeszcze podkreślam, że błąd nie był zamierzony i postaramy się uniknąć jego powtórzenia w przyszłości. Bardzo nas cieszy zwrócenie uwagi na ten problem i wrażliwość internautów dotykająca kwestii symboli narodowych i godnego ich zastosowania. Nie oceniamy intencji zgłaszających problem i nie są one istotne, bo dyskusja na taki akurat temat jest warta każdej dyskusji, nawet takiej, w której dzieli się włos na czworo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-04-2012) XXX :
Brawo organizatorzy, każdy popełnia błędy. Myślę, że to co napisał "jeden z organizatorów" kończy sprawę szarfy i nie umniejsza wagi zorganizowanej uroczystości. Dziękujemy za wytłumaczenie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-04-2012) Szaweł :
Już się wydawało że może być normalnie, ale ostatnie zdanie napisane najprawdopodobniej przez Dziżę (Jeden z organizatorów) przekreśliło cały ten tekst. Cóż takiego w/g mnie napisał ? Ano ni mniej ni więcej tylko w wolnej interpretacji "cieszcie się gawiedzi że was niby przeprosiłem, ale i tak mam was w odbycie." Jakież to typowe dla wyznawcy idei określanej przez pewnego "duce" mianem IV RP.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-04-2012) Ewa do Szaweł :
a według mnie ostatnie zdanie należy czytać tak jak je napisano i najlepiej w połąaczeniu z poprzednim(i) : niezależnie od tego jakie kto ma intencje dobrze że się na ten temat dyskutuje. Ja tam akurat w dobre intencje Szawła bym nie wierzyła szczególnie po ostatnim wpisie jak zwykle niezwykle uprzejmym z jego strony i pełnym kultury, ale organizator prosi aby na to nie patrzeć bo dobrze że się z szacunkiem rozmawia o barwach narodowych

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-04-2012) do Ewa :
Każdy czyta tak jak umie. Szaweł

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-04-2012) racja Szawle :
twój sposób "czytania" bardzo czytelnie ujawnia twoje intencje

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-04-2012) do powyżej :
Myślę że Ty, niestety niezależnie od intencji, nie jesteś w stanie zrozumieć tego co czytasz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2012) do szawła/ powyżej/ miecio/ Irenka Rysia / YYY :
Ile trzeba mieć w sobie pokładów fobii, złej woli albo jak daleko ulec odmóżdżającej propagandzie o "demonach patriotyzmu" żeby zamiast docenić bezinteresowną szlachetność organizatorów uroczystości wylewać tyle pogardy dla tych, którzy mają "czelność" pamiętać, stawiać pytania i domagać się całej prawdy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl