To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Radny J. Łabnno o „zaopatrzeniu w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe”    -   11/4/2012
O biomasie i geotermii
Niedawno Rada Miejska w Tarnowie przyjęła „Założenia do planu zaopatrzenia Gminy Miasta Tarnowa w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe w latach 2012 – 2030”. Radny Jacek Łabno dziwi się, że opiniujący ów dokument Zarząd Województwa Małopolskiego bezkrytycznie zaakceptował „zupełny brak współpracy z innymi gminami”. Radny w cytowanym już wcześniej przez nas piśmie poruszającym różne problemy, zwraca uwagę na kompletnie nie opracowaną możliwość współpracy z gminą Wierzchosławice w zakresie geotermii, czy na nie docenioną możliwość wykorzystania biomasy z regionu tarnowskiego do produkcji ciepła i energii elektrycznej w MPEC.

Ogloszenie
>

A oto fragment pisma radnego Jacka Łabno adresowanego do Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepieli dotyczący tego zagadnienia:
”(...) Na zakończenie chcę podzielić się refleksją nad przyjętym niedawno przez Radę Miejską w Tarnowie „Założeniami do planu zaopatrzenia Gminy Miasta Tarnowa w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe w latach 2012 – 2030”. Przyjmowanie uchwały w powyższej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja, która uwypukliła niewątpliwe wady opracowania.
Zgodnie z wymogami ustawy projekt założeń był opiniowany wcześniej przez Zarząd Województwa Małopolskiego w zakresie koordynacji współpracy z innymi gminami. Bardzo zdziwiło mnie bezkrytyczne zaopiniowanie wspomnianych założeń we wskazanym obszarze przez Pana Marszałka i Jego kolegów. Okazuje się, że zaakceptowano w rzeczywistości zupełny brak współpracy z innymi gminami naszego Miasta Tarnowa lub zadowoliła Pana Marszałka namiastkowa, nic nie powodująca informacja o możliwości współpracy z Gminą Wierzchosławice w zakresie geotermii. Jestem przekonany, że współpraca Tarnowa z innymi gminami jest możliwa i to w wielu obszarach i może być istotnym źródłem rozwoju Regionu Tarnowskiego.

Niedocenionym dotychczas jak widać z deklaracji współpracy jest wykorzystanie biomasy z Regionu Tarnowskiego do produkcji ciepła i energii elektrycznej w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.
Wokół Tarnowa jest jeszcze dużo terenów nie użytkowanych rolniczo, na których właściciele mogą produkować rośliny energetyczne, później spalane w kotłach na biomasę w MPEC. Pieniądze ze sprzedaży drewna wrócą do Tarnowa na skutek realizacji zakupów różnych towarów. Wywoła to obopólną korzyść. Do tego zadania potrzebna jest wzajemna współpraca i odpowiednio zaplanowane długofalowe działanie inwestycyjne – wspomagane przez Zarząd Województwa Małopolskiego.
Ulokowanie produkcji tanich zestawów solarnych np. w Zakładach Mechanicznych i rozprowadzanych w terenach gmin sąsiednich przy dotacjach tych gmin jest kolejnym przykładem współpracy Tarnowa z sąsiadami.
Można do realizacji tych celów rozważyć powołanie Związku Międzygminnego.

Panie Marszałku
Podałem w wielkim skrócie przykładowo tylko dwa obszary współpracy Naszego Miasta z sąsiednimi gminami w zakresie realizacji założeń do planu zaopatrzenia w nośniki energetyczne, ale jest ich znacznie więcej.
Jeszcze raz dziwię się, że Pan Marszałek nie zwrócił uwagi na możliwość powyższej współpracy, bez której mieszkańcy Tarnowa i okolicznych gmin będą mogli dokonać znacznie mniej niż to możliwe.
I w tym przypadku proszę Pana Marszałka o pomoc i większą aktywność dla dobra Tarnowa i całego Regionu Tarnowskiego.
Z wyrazami szacunku
Jacek Łabno
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(11-04-2012) Węgiel drogi :
Węgiel nie ma przyszłości, bo polskie kopalnie są nierentowne. Obecnie sprowadza się węgiel z nawet z Australii. Tarnów ma dobre położenie jeżeli chodzi o źródła geotermalne, warto to wykorzystać. Tyle, że ten temat zniknie. Bo pisałem o tym nie raz na forach tarnowskich z 10 lat temu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-04-2012) Dendrolog :
To Dendrolog zna się też na biomasie i geotermii.Fiu fiu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-04-2012) Do powyzej :
Przynajmniej poruszył ważny temat.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-04-2012) cc :
z ziemią, z budowy autostrad to się totalnie zbłaźnił, ale teraz jest dużo lepiej - zmienił asystenta ? jeśli tak to zmiana na lepsze - gratuluję :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-04-2012) do cc :
Zbłaźnił nie zbłaźnił, ważne, że daje tematy do dyskusji. Lepiej już czasami powiedzieć coś głupiego niż nic. Zawsze to jakiś temat, niech radni i ludzie dyskutują.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl