To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Małopolski szlak martyrologii Romów    -   11/4/2012
Wystawa w Zatorze
Regionalny Ośrodek Kultury Doliny Karpia w Zatorze organizuje “Spotkanie z kulturą romską” w ramach festiwalu Małopolska Wielu Kultur. „Spotkanie…” zainauguruje w czwartek 12 kwietnia wykład Adama Bartosza na temat zagłady Romów w czasie II wojny. Otwarta zostanie również wystawa przygotowana przez tarnowskie muzeum zatytułowana Małopolski Szlak Martyrologii Romów.

Ogloszenie
>

Zagłada Romów (Cyganów) to nadal mało znany wątek historii tego narodu, który Niemcy skazali, podobnie jak Żydów na całkowita zagładę. Tarnowskie muzeum sporo projektów poświęca wydobyciu na światło dzienne tego okresu historii Romów, powiązanej z historia naszego narodu i kraju. Temu służy m.in. organizowany corocznie [od 1996 r] Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów, liczne wystawy, wykłady i publikacje. Przypomnijmy, że ostatni [czwarty] numer naukowego pisma romologicznego Studia Romologica, wydawanego przez muzeum tarnowskie, poświęcony jest właśnie martyrologii Romów. W 2010 r. został zaś opisany Małopolski Szlak Martyrologii Romów, łączący miejsca, które znajdują się na szlaku Taboru Pamięci, oraz inne miejsca, gdzie wątek romskiej martyrologii został upamiętniony. Na tym szlaku w roku ubiegłym został odsłonięty pomnik pomordowanych Romów, zaprojektowany przez romska artystkę Małgorzatę Mirgę-Tas. Stanął on na skraju lasu, przy drodze prowadzącej z Żabna do Borzecina. Jest to pierwszy w Polsce pomnik figuralny poświęcony pamięci Romów. Przypomnijmy też, że w nieodległej Szczurowej, która jest corocznym celem taborowej pielgrzymki, znajduje się pierwszy na świecie pomnik poświęcony upamiętnieniu romskiej martyrologii. Tam to w lipcu 1943 r. Niemcy wymordowali niemal całą romska osadę – 93 osoby, z dziećmi i starcami włącznie.

W dniu inauguracji zatorskich „Spotkań…” zostanie otwarta wystawa przygotowana przez tarnowskie muzeum zatytułowana Małopolski Szlak Martyrologii Romów, dokumentująca miejsca zagłady Romów, które zostały w jakikolwiek sposób upamiętnione. Muzeum posiada w rejestrze jeszcze wiele innych miejsc egzekucji i pochówków Romów. Będą one w kolejnych latach upamiętnione odpowiednimi znakami.

Zapraszamy na stronę festiwalu: www.malopolskawielukultur.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl