To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   GOK w Borzęcinie zaprasza na spektakl Teatru Nie Teraz    -   13/4/2012
„Ballada o Wołyniu” w Borzęcinie
Wójt Gminy Borzęcin oraz Gminny Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają w niedzielę 15 kwietnia br. o godz. 17:30 do Domu Ludowego w Borzęcinie na spektakl pt. „Ballada o Wołyniu”, ukazujący dramat ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na polskiej ludności podczas II wojny światowej. Spektakl wykorzystuje fabularne wątki legendarnej powieści Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” (pierwsze wydanie w Instytucie Literackim w Paryżu w 1973 r.).

Ogloszenie

W inscenizacji obecne są również stare pieśni – polskie i ukraińskie. Oś dramatyczna spektaklu to równolegle prowadzone losy trzech młodych kobiet, szykujących się na własne gody, które okażą się jednak nie czasem wesela, ale czasem śmierci. Zderzenie udokumentowanych relacji świadków ludobójstwa z metafora teatralną, gdzie śmierć odbija się krwawą pożogą w oczach młodych kobiet, daje widzowi szansę na dotarcie do prawdy.

Ludobójcza zagłada Polaków na Kresach Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej dokonana przez nacjonalistów ukraińskich wciąż jest tematem w wielu środowiskach zakazanym. Zbrodniarze z UPA, którzy w okresie II wojny światowej dokonali eksterminacji polskiej ludności na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, nigdy nie zostali ukarani, chociaż część z nich przecież jeszcze żyje. Ba, są traktowani jako bohaterowie narodowi. Wypełnione głęboką treścią przedstawienie pokazuje, że nie wszyscy Ukraińcy popierali eksterminację Polaków. Jedna z kobiet, właśnie Ukrainka, jako dziewczynka uratowała swoją najlepszą przyjaciółkę, Polkę. "Ballada o Wołyniu", prócz roli stricte artystycznej, wypełnia także ważną misję społeczną, edukacyjną, historyczną i moralną.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl