To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowianie nie wybrali aż 6 rad osiedlowych    -   17/4/2012
Rady Osiedli wybrane
Tylko 10 rad osiedlowych będzie funkcjonowało w Tarnowie przez najbliższe cztery lata. To efekt wyborów, dokonanych przez mieszkańców naszego miasta w minioną niedzielę. Aż w 6 dzielnicach frekwencja nie przekroczyła wymaganych 3 procent lub nie zgłosiła się odpowiednia liczba kandydatów na radnych. W niektórych przypadkach Rada Osiedla została wybrana „o włos”...

Ogloszenie
>

Z powodu bardzo niskiej frekwencji nie udało się wybrać rad osiedl: nr 1 - „Starówka”, nr 2 - „Strusina”, nr 3 - „Piaskówka”, nr 6 - „Gumniska – Zabłocie” i nr 16 - „Zielone”. Rady osiedla nr 4 „Grabówka” nie wybierano, ponieważ nie zgłosiła się wystarczająca do przeprowadzenia wyborów liczba kandydatów na radnych. W opisanych przypadkach o realizowanych w na danych osiedlach przedsięwzięciach, inwestycjach, magistrat będzie decydował samodzielnie – ewentualnie z udziałem radnych miejskich.
10 wybranych rad osiedlowych to wynik jeszcze słabszy niż przed czterema laty. Trudno dociekać, czy o słabej frekwencji zadecydowała kiepska pogoda, słaba akcja informacyjna ze strony tarnowskiego magistratu, czy też może np. przekonanie, że radni osiedlowi w obecnych warunkach, rzeczywiście nie mają nic do powiedzenia (także w sensie dosłownym, bo za poprzednich prezydentów radni osiedlowi mogli bez problemów zabierać głos podczas obrad Rady Miasta Tarnowa). A może to ogólne zniechęcenie do jakichkolwiek organów władzy samorządowej, nawet takich, jakim jest ciało doradcze w postaci rad osiedlowych?
Słaba frekwencja oznacza też, że urzędnicy tarnowskiego magistratu będą mieli mniej kłopotów niż dotychczas i w mniejszym stopniu będą nachodzeni przez niektórych radnych czy zasypywani pismami, na które teoretycznie powinni odpowiadać.
Natomiast nie wykluczone, że za pół roku odbędą się wybory uzupełniające w tych okręgach wyborczych, w których nie udało się wybrać rady osiedla.

W tych wyborach znamienny był również fakt, iż w wielu wypadkach trudno było zebrać więcej niż 15 kandydatów (tyle osób liczy każda rada) na osiedlowych radnych. Mało komu chciało się ubiegać o zabierającą czas i nerwy funkcję, z której nie ma żadnych profitów, mało komu chciało się zebrać te wymagane 20 podpisów pod własną kandydaturą i mało komu chciało się chociażby wykonać i porozwieszać we własnym bloku ulotki informujące o samym fakcie wyborów.

Pisząc o frekwencji, warto zwrócić uwagę na dość znaczące różnice – o ile na niektórych osiedlach z ledwością przekraczała ona 3 procent – chlubny wyjątek od tej reguły stanowiła Rada Osiedla Nr 10 „Klikowa”, gdzie frekwencja wyborcza wynosiła 14,51%, czyli 290 wyborców.
Średnia frekwencja dla całego miasta wyniosła natomiast 3,27 % - co oznacza że swój głos oddało zaledwie 2.675 tarnowian.
Bezapelacyjnym liderem został wieloletni przewodniczący Rady Osiedla nr 12 „Jasna”, a przy tym radny Rady Miasta Tarnowa Jan Niedojadło, który otrzymał 232 głosy. Poza nim do pułapu 200 głosów nie udało się przedrzeć nikomu – i to pomimo faktu, iż mogliśmy głosować nawet na 15 osób.
Z drugiej strony rzecz biorąc – niektórzy z kandydatów na radnych osiedlowych, zostali radnymi osiedlowymi uzyskując zaledwie kilkanaście głosów – a więc mniej, niż musieli zebrać, aby w wyborach w ogóle wziąć udział. Oznacza to, że nie zagłosowała na nich lub nie poszła do wyborów część nawet tych osób, które danego kandydata rekomendowały.
W sumie trudno nie uciec się do konkluzji – że nawet w takich, najbliższych nam sprawach, nie widzimy potrzeby ani sensu wybierania swoich reprezentantów. Podobnie jak w przypadku cząstkowych walnych zebrań TSM – pozostaje (nie zawsze uzasadnione) narzekanie pod blokiem, że „nic się nie dzieje”...

Poniżej prezentujemy, tytułem przykładu, po trzech kandydatów na radnych z każdego z okręgów wyborczych, którzy uzyskali największą liczbę głosów. Pełna lista znajduje się na stronach oficjalnego portalu miejskiego www.tarnow.pl.

Rada Osiedla Nr 5 „Rzędzin”. Frekwencja wyborcza 6,36 % tj. 127 wyborców
1. Więckowski Tadeusz – 61 głosów
2. Białas-Grodzińska Małgorzata – 52 głosy
3. Misiaszek Danuta – 52 głosy
….............

Rada Osiedla Nr 7 „Krakowska”. Frekwencja wyborcza 3,44% tj. 87 wyborców
1. Lech Krzysztof – 37
2. Gajewski Edward – 35
3. Szymura Karolina - 34

Rada Osiedla Nr 8 „Mościce”. Frekwencja wyborcza 3,66% tj. 307 wyborców
1. Rafiński Jacek – 144
2. Głowacka Halina – 136
3. Maciejczyk Stanisław - 111

Rada Osiedla Nr 9 „Chyszów”. Frekwencja wyborcza 4,68 % tj. 72 wyborców
1. Gacoń Janusz – 42
2. Kleszcz Danuta – 42
3. Chrzanowska Barbara – 37.

Rada Osiedla Nr 10 „Klikowa”. Frekwencja wyborcza 14,51 % tj. 290 wyborców
1. Onak Jan – 154
2. Wałaszek Zbigniew – 137
3. Wilczyński Antoni Andrzej – 136

Rada Osiedla Nr 11 „Krzyż”. Frekwencja wyborcza 5,55 % tj. 251 wyborców
1. Radoń Jan – 157
2. Barwacz Grażyna – 150
3. Cetnar Janusz – 119

Rada Osiedla Nr 12 „Jasna”. Frekwencja wyborcza 3,02% tj. 329 wyborców
1. Niedojadło Jan – 232
2. Poświatowski Mirosław – 123
3. Falęcka Anna Maria - 116

Rada Osiedla Nr 13 „Westerplatte”. Frekwencja wyborcza 3,87 % tj. 191 wyborców
1. Naleziński Jerzy – 70
2. Ogorzelec Józef – 67
3. Rzepecki Tadeusz – 67

Rada Osiedla Nr 14 „Legionów H. Dąbrowskiego”. Frekwencja wyborcza 4,45 % tj. 96 wyborców
1. Nowak Krzysztof Józef – 59
2. Babula Wiesław – 35
3. Ogar Maria - 33

Rada Osiedla Nr 15 „Koszyce”. Frekwencja wyborcza 6,32% tj. 126 wyborców
1. Mazur Tadeusz Jan - 100
2. Kluza Maria - 61
3. Chorzępa Tadeusz - 41
…..................

Red
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(18-04-2012) uwaga :
Rady osiedli tak naprawdę są potrzebne kilku osobom w osiedlu, reszta mieszkańców ich nie zauważa. Mieszkańcy nie chcą głosować to nie muszą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-04-2012) Ewa :
Nareszcie na "12" ujawnił się spirytus movens sukcesów wyborczych pacynki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-04-2012) Ciekawski :
Poświatowski radnym. Ale jaja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-04-2012) HARA :
CIENIUTKO TYLKO TYLE 123 GŁOSY,"taka osobistość" i takie poniżenie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-04-2012) u la la :
blisko 2/3 wyborców oddało głos na Niedojadło, ponad 1/3 na Poświatowskiego

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl