To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Smutny skutek likwidacji Izby Wytrzeźwień    -   19/4/2012
Pijani odbierają chorym łóżka
Stało się to, przed czym wielokrotnie przestrzegaliśmy. Jak podało RDN Małopolska, Szpitalny Oddział Ratunkowy w Tarnowie oblężony jest przez pijanych – brakuje łóżek dla naprawdę chorych, a personel Szpitala ma kłopoty z zapanowaniem nad agresywnymi nietrzeźwymi. Problemy z tym związane ma pogotowie, policja i straż miejska. To skutek decyzji władz miasta o likwidacji Izby Wytrzeźwień.

Ogloszenie

Przypomnijmy, że wielokrotnie pisaliśmy, iż korzyści „majątkowe” związane z likwidacja Izby Wytrzeźwień mogą okazać się iluzoryczne i likwidacja ta przyniesie więcej szkody, niż pożytku, obciążając szpital i przynosząc zagrożenie dla pacjentów. Pisaliśmy, że ośrodki miejskie, które zlikwidowały takie placówki, teraz rozważają ich przywrócenie. Pisaliśmy, że jedyną „korzyścią” może stać się „zamiatanie pod dywan” nieprawidłowości w zarządzaniu Izbą. Wygląda na to, ż nasze obawy się potwierdziły.
I o ile kolejka na SOR wydłuża się, bo jak powiedział Radiu RDN Małopolska szef Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim Św. Łukasza Norbert Januszek, „personel musi zajmować się agresywnymi nietrzeźwymi”, o tyle w pozostałym po zlikwidowanej 31 marca „Izbie” „punkcie opieki nad nietrzeźwymi” (6 łóżek) – jest prawie pusto. Tymczasem podczas świąt na szpitalnym oddziale codziennie gościło kilkanaście pijanych osób. Jednak jak podało RDN, ”Wiesław Izworski z tarnowskiego magistratu twierdzi, że do szpitala przywożone są także nietrzeźwe osoby spoza miasta, a w tej sytuacji likwidacja tarnowskiej Izby Wytrzeźwień nie ma znaczenia”.

Rzecz w tym, że aby osoba nietrzeźwa mogła pozostać w prowadzonym przez organizację pozarządową „punkcie opieki nad nietrzeźwymi” - musi wyrazić na to zgodę. W praktyce, gdy wiadomo, że osoba doprowadzana na Izbę z reguły, delikatnie mówiąc – nigdy nie wyrażała z tego powodu entuzjazmu – trudno się takiej sytuacji dziwić. I tak właśnie wygląda „innowacyjne” rozwiązanie problemu w wydaniu tarnowskiego magistratu. ”Utrzymywanie obecnie całej grupy lekarzy (największe koszty), kilku pracowników oraz całego budynku dla 2-3 osób szukających miejsca do spania jest absurdalne, a nazywanie tego "nowym modelem, unikatowym, nowoczesnym”, jest wyrazem poziomu myślenia urzędników miejskich” - pisze Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej zlikwidowanej Izby. I zwraca uwagę, że w jednym z artykułów w „TEMI” padła wypowiedź, iż możliwe jest jednak wprowadzenie odpłatności w przypadku, gdy z „punktu...” będą korzystać zbyt często osoby szukające darmowego noclegu. ”Przecież to są jedynie bezdomni alkoholicy, więc skąd ściągnie się na to pieniądze?” - czytamy w liście. Ponadto trudno uznać za „nowy model” sytuację, w której funkcjonuje „fikcja” „terapii” czy rozmów z wieloletnimi alkoholikami, bezdomnymi bez perspektywy (a tylko tacy wyrażają zgodę na spanie w punkcie) – tym bardziej, że takie rozmowy i zabiegi o współpracę z terapeutami pracownicy Izby zabiegali wcześniej zawsze.
”Mówi się już również o ewentualnym "planie B", jednak jak zawsze jego założenia pozostają tajemnicą. Może będzie to uruchomienie jednak całego budynku (a podobno się nie nadawał do używania!). (…) A może (pani Danuta Nosek, pan Izworski, pani Magdalena Osiak, wiceprezydent Dorota Skrzyniarz) - wyszliby do pacjentów SOR, ludzi zgłaszających się po pomoc i wytłumaczyli, dlaczego muszą czekać w śmierdzących alkoholem poczekalniach, dlaczego cierpiąc muszą patrzeć i słuchać doprowadzanych pijanych, podczas gdy lekarze, zarząd stowarzyszenia oraz terapeuci „zajmują się” dziennie 1-3 alkoholikami, dla których za ogromne pieniądze stworzono filię domu dla bezdomnych?” Dalej związkowcy piszą o „innowacyjnych” planach dowożenia nietrzeźwych do Krakowa lub Rzeszowa. Zapewne potrzebną do nagłych wypadków karetką, bo samochody policyjne nie są przystosowane do udzielania pomocy w trakcie kilkugodzinnej podróży...

Związkowcy piszą też o rzekomych oszczędnościach z tytułu likwidacji Izby, zauważając, iż w przypadku Izby podaje się koszt roczny, z wieloma pozycjami które można było obciąć jako zbędne, podczas gdy obecny „koszt opieki” podaje się za trzy kwartały. Co więcej – ich zdaniem, funkcjonujący teraz „punkt opieki”, wykonując 10-20 procent dotychczasowych zadań, pochłania ok. 60-70 procent dotychczasowych wydatków.
Z listu dowiadujemy się też, że jedną z intencji przyświecającej koncepcji likwidacji Izby Wytrzeźwień, było pozbycie się zwracającej uwagę na nieprawidłowości załogi. Byli pracownicy są zaniepokojeni, że likwidatorem została główna księgowa Izby, „również odpowiedzialna za cały szereg udowodnionych nieprawidłowości w zarządzaniu, potwierdzonych trzema kontrolami PIP oraz wyrokiem Sądu Rejonowego z 2010 roku, jak i wyrokiem Sądu Pracy w marcu 2012” (niektóre z tego rodzaju dokumentów miałem sposobność obejrzeć). ”Na mocy tego ostatniego wyroku zmuszono zarządzających do wypłaty kilkudziesięciu tysięcy złotych oszukiwanym przez lata pracownikom. Mimo zgłaszanych uwag, nawet skierowany do Izby pełnomocnik Prezydenta nigdy  nie zwrócił na to uwagi” - piszą związkowcy, przypominając o udokumentowanych nieprawidłowościach również ze strony kierownictwa Izby.
”Reasumując, podobnie jak w przypadku np. TZDM, nie podjęto najmniejszych prób naprawy skompromitowanego sposobu zarządzania, być może dlatego, że wyszłyby na jaw postawy odpowiedzialnych urzędników, pozwalających na nieprawidłowości, sposoby przeprowadzania kontroli i ich wyniki, wreszcie stosunek do zwykłych pracowników jednostek budżetowych.” - czytamy w liście...

Na marginesie: jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, kilka dni temu Sąd Rejonowy zmienił decyzję pani prokurator i prowadzone będzie dochodzenie prokuratorskie w sprawie o utrudnianie legalnej działalności związkowej, co z kolei – jak zauważają związkowcy - „wiąże się z ogromnymi nieprawidłowościami w zarządzaniu”.

Niniejszy tekst przesłaliśmy na ręce magistratu, z prośbą o ewentualne ustosunkowanie się. Podobnie uczyniliśmy w przypadku jednego z kilku artykułów na ten temat – zatytułowanego „W oparach kłamstw?” z 18 stycznia b.r. Nie otrzymaliśmy jednak wówczas żadnej odpowiedzi.

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 16)Dodaj komentarz
(19-04-2012) Ewa :
Sam pan radny dzielnicy był łaskaw spłodzić ten tekst. Czy pan radny jako urodzony demokrata walczący o prawa człowieka zawsze i wszędzie nie sądzi że pozbawianie wolności człowieka tylko za to że wypił (legalnie w Polsce) alkohol (legalny w Polsce) i nie zakłócającego porządku publicznego jest samo w sobie łamaniem elementarnego prawa człowieka do wolności? Jeśli wszystkie "dzieci" pana radnego są tak udane jak ten artykuł to tylko współczuć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-04-2012) do Ewa :
jeśli ktoś wypije i nie zakłóca porządku publicznego to nie trafia na izbę wytrzeźwień troche konsekwencji w tym co pani pisze pani Ewo a co z tymi którzy wypija i zakłócają porządek w szpitalu ? I przez nich ktoś kto potrzebuje pomocy otrzymuje ja za późno ? Niech pani napisze jakie ma pani rozwiązania w tej sytuacji ? ? I czy nie jest bardziej racjonalnym odizolowac takiej osoby która pod wplywem alkoholu na kilka godzin aby odzyskala jasność umysłu i nie była zagrożeniem dla siebie i dla innych ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-04-2012) walnięty :
Pijani? W takim mieście? To niemożliwe! Przecież tu pis ma najlepsze wyniki w Polsce. To bzdury!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-04-2012) do do Ewa :
Jeśli się ktoś zachowuje w sposób wyczerpujący definicję wykroczenia lub przestępstwa to utrzymujemy z naszych podatków Policję Państwową, która jest powołana do zajmowania się takimi przypadkami. Jeśli tak się nie zachowuje to po co się czepiać takiego człowieka? Natomiast nie od dziś wiadomo że nie jest prawdą iż tzw. organa nie "zawijają" ludzi tylko za to że są wypici, chociaż zachowują się spokojnie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-04-2012) rrrrrrrrrrrrr :
kasa na czarne pedalsko pedofilskie towarzystwo jest a nie ma na izbe hehehhehe fajne ,wiecej religi w szkołach ,dac im wiecej kasy !!!to bedziecie zdychać pod szpitalem !!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-04-2012) maro :
Ojciec mi opowiadał, a był w młodości niezłym rozrabiaką, że jak w latach 50-60 tych ktoś nawalony jak wór rozrabiał czy w ogóle zakłócał spokój to zgarniała go milicja dostawał parę razy pałą, wrzucano go do aresztu na tzw. dechy, a rano dostał raz jeszcze pała i do domu i to było zdrowe, nabroiłeś kara była od razu bez zbędnego budżetu. Obecnie policja powinna być bardziej bezwzględna dla pijaków i żuli, oczywiście tych co dają się innym we znaki. W Polsce o ile wiem alkohol jest legalna używką a skoro legalną to zdarza się że ktoś przedawkuje, jeśli nie sprawia kłopotów to jego sprawa że idzie i się zatacza, jego ryzyko, że wpadnie pod samochód czy zamarznie po drodze. Po co w ogóle zajmować się pijakami, po co ich leczyć skoro przeciętny niepijący, żeby sie dostać do specjalisty musi miesiącami czekać. Humanizm humanizmem, ale wg mnie nie ma litości dla degeneratów, dofinansujmy raczej obiady w szkolnych stołówkach a nie zajmujmy się alkoholikami!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-04-2012) Frix :
Przecież pani dyrektor ze szpitala to działaczka PIS i taka miłosierna dla wszystkich. Nie radzi sobie ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-04-2012) Bzyks :
nie radzi, to sobie magistrat. Burdel to najłagodniejsze określenie na nieudolność władz miasta, arogancję i złą wolę. I nie wyczerpujące wszystkich "znamion"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-04-2012) do RRRRRRRR :
dokładnie tak jest jak piszesz. A jaka jest w polsce kara za pedofilię ? przeniesienie do innej parafii. Byle drania nie znali

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-04-2012) Dżet :
Co ciekawe, to normalnie na tomografie czeka się kilka miesięcy. Nie dotyczy to pijaczków. Wystarczy, ze ma zadrapanie na głowie i lekarze od razu kierują bez kolejki na badanie tomografem. Podobno takie maja zalecenie. Słyszałem, ze jest rekordzista, który takie badanie miał w ciągu roku 70 razy!!! Może którys dziennikarz by to sprawdził? Jezeli tak jest, to nie jest to dbałość o człowieka tylko głupota.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-04-2012) Jacek :
to się napij... będziesz łóżka chorym odbierał ;-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2012) Pani :
Ale popatrzcie, przeciez w większości wymyslily to Panie!!! "specjalistka" od służby zdrowia, i "nauczycielki"!!! Zawody które powinny wiedzieć czym grozi taka bezsensowna decyzja. Ale to są tylko "specjalistki" a nie ludzie żyjący w naszym normalnym świecie. Wstyd, że jestem kobietą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-04-2012) do powyżej :
To się przerób na Grodzkiego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) obserwatorek :
Na Tuchowskiej istnieje punkt, w którym jego pracownicy mogą się spokojnie wyspać i dostają za to jeszcze pieniądze, a pijani jeśli nie w szptalu to spokojnie śpią sobie na nowych ławeczkach, przy świeżo wyremontowanej ulicy Krakowskiej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-04-2012) jvuknlrqty :
skvuajoubsofu, idvhsrnqtn

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-04-2012) bkdxalxdzy :
mhjvtjoubsofu, nqibyjsiop

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl