To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kolejny wyrok Sądu uniewinniający dziennikarzy naszego portalu od bezpodstawnych oskarżeń Bartłomieja Babuśki aktualizacja   -   24/4/2012
Sąd: inTARnet.pl napisał prawdę o Babuśce
W poniedziałek Sąd Rejonowy w Tarnowie wydał wyrok w sprawie oskarżenia prywatnego (oskarżycielem był szef klubu tarnowskich radnych PO Bartłomiej Babuśka) wytoczonego przeciw dziennikarzom portalu inTARnet.pl Piotrowi Dziży i Mirosławowi Poświatowskiemu za artykuły z roku 2010 i 2011, dotyczące prawdziwości oświadczeń majątkowych radnego. Teksty te miały - zdaniem oskarżyciela - zniesławiać go w opinii publicznej. Sąd Rejonowy w Tarnowie orzekł, że oskarżenia te są bezpodstawne i uniewinnił naszych dziennikarzy. Przypomnijmy, już raz w maju 2011 r. Sąd Rejonowy umorzył postępowanie karne w tej sprawie, nie doszukując się naszej winy. Po uwzględnieniu zażalenia na to postanowienie, Sąd Okręgowy przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy, który tym razem przeprowadził drobiazgowy proces, zakończony wyrokiem uniewinniającym redaktorów portalu. To nie pierwszy korzystny dla nas wyrok. W lutym br. Sąd Rejonowy w Tarnowie uniewinnił Mirosława Poświatowskiego od oskarżenia o zniesławienie B. Babuśki za treść artykułu "Afera w o(d)słonkach ?. Tarnowski radny obiektem zainteresowania Prokuratury i CBA". Wówczas Sąd również nie dopatrzył się w zachowaniach dziennikarza inTARnetu żadnego przestępstwa.

Ogloszenie
>

W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia SR Jacek Sorota podkreślił, że dziennikarze inTARnet.pl "zachowali szczególną staranność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych". Sędzia wskazywał, że P.Dziża i M.Poświatowski "sprawdzili zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości i podali ich źródło" a także "umożliwili odniesienie się [Bartłomiejowi Babuśce - przyp. red] do uzyskanych przez siebie informacji, lecz ten ich zbył ogólnikowymi stwierdzeniami a w końcu zasłonił się czasem wolnym i nie umówił się z pytającym na konkretny termin udzielenia odpowiedzi." W dalszej części uzasadnienia sędzia konkludował, że dziennikarze naszego portalu mieli prawo podzielić się publicznie wątpliwościami co do prawdziwości oświadczeń majątkowych radnego i na podstawie dołączonych do artykułów źródeł umożliwili dokonanie samodzielnej oceny czytelnikom. - Ocenę oskarżonych co do uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa [przez Bartłomieja Babuśkę - przyp. red.] podzieliła Prokuratura, która wszczęła śledztwo w sprawie - zaznaczył na koniec sędzia J.Sorota.

Posłuchaj obszernego fragmentu odczytanego w poniedziałek wyroku - aktu oskarżenia naszych dziennikarzy złożonego w sądzie przez B.Babuśkę i krótkiego uzasadnienia wyroku uniewinniającego [ok. 4 minuty 30 sekund] :W trakcie odczytywania wyroku, oskarżyciela na sali rozpraw reprezentował aplikant adwokacki, który nie był w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie, czy Bartłomiej Babuśka będzie korzystał z prawa do apelacji od tego wyroku w Sądzie Okręgowym. (r)

Od redakcji
Uniewinniający nas wyrok Sądu Rejonowego w Tarnowie nie zaskoczył nas, bo tylko takiego się spodziewaliśmy. Sprawił nam jednak oczywiście sporo satysfakcji.
Działania podejmowane wobec nas przez pana radnego Babuśkę, obecnie prezesa kolejnej prywatyzowanej spółki publicznej (Małopolskie Centrum Biotechniki) a także reprezentującego go w tym i innych procesach nam wytoczonych, innego radnego Platformy Obywatelskiej Macieja Morawskiego, odbieramy jednoznacznie jako szykanę i próbę zamknięcia ust niepokornym dziennikarzom, którzy wyjawiają niewygodne fakty, które panowie radni chcieliby schować przed opinią publiczną.

Drobiazgowy proces, w którym przesłuchanych zostało siedmioro świadków, dowiódł ponad wszelką wątpliwość nie tylko tego, że pisaliśmy prawdę w roku 2010 i 2011, ale także tego, że najważniejsze z naszych pytań, które zawarliśmy w artykułach wtedy pisanych, wciąż pozostają aktualne a zaistnienie i funkcjonowanie tych pytań w opinii publicznej jest wyłączną winą pana B.Babuśki i jego najbliższego otoczenia towarzysko-polityczno-biznesowego.
Co więcej, do "starych" pytań o zasadność dokonania/nie dokonania takich a nie innych zapisów w odpowiednich rubrykach oświadczeń majątkowych B. Babuśki, doszedł jeszcze cały szereg nowych pytań, na jakie obaj radni i ojciec B. Babuśki, który przejął po synu zarząd Spółki Solaris Invest, nie potrafili odpowiedzieć lub po prostu - w trakcie procesu - nie odpowiadali na nie.
Bartłomiej Babuśka nie umiał na przykład wytłumaczyć dlaczego, jako prezes zarządu spółki Solaris Invest, nie dokonał odpowiednich zgłoszeń do KRS (do czego był zobligowany w ciągu 7 dni od zaistnienia podlegających zgłoszeniu faktów), dotyczących zbycia przez siebie udziałów i próby umorzenia pozostałych (nieskutecznej próby, bo umowa tej spółki nigdy nie pozwalała na umorzenie udziałów).
Marek Babuśka, późniejszy prezes Solaris Invest tak konsekwentnie zasłaniał się w tych kwestiach niepamięcią, że na kilka z przygotowanych dla niego pytań odpowiedział "Nie pamiętam", zanim pytania te .... zostały mu zadane.
Z kolei pełnomocnik naszego oskarżyciela i zarazem główny udziałowiec Solaris Invest, Maciej Morawski odpowiadając na nasze pytanie czy interesował się, tym jakie dane są uwzględniane w KRS i czy w jakikolwiek sposób wpływał na zarząd w celu ich aktualizacji, stwierdził z rozbrajającą szczerością, że "świadomie nie podejmował działań w tym zakresie", tłumacząc przy tym, że po prostu szkoda mu było pieniędzy na dokonywanie odpowiednich wpisów w KRS.
M.Morawski nie potrafił też wyjaśnić przed sądem dlaczego w swoim oświadczeniu z 17.06.2009 r. (dostarczonym sądowi rejestrowemu przez zarząd spółki 10 miesięcy po fakcie) nieprawdziwie potwierdził liczbę 31 zakupionych przez niego udziałów od B.Babuśki, gdy tymczasem odpowiednia umowa sprzedaży obejmowała tylko 20 udziałów.
Z zeznań M.Morawskiego i B.Babuśki dowiedzieliśmy się, że owe brakujące 11 udziałów zostały ostatecznie zakupione przez M.Morawskiego dopiero w roku 2011. Jak się możecie Państwo domyślić, potwierdzenia tego faktu próżno jednak szukać w KRS, a nawet aktach rejestrowych spółki. Według oficjalnych danych - objętych z mocy prawa domniemaniem ich prawdziwości - właścicielem 11 udziałów Solaris Invest sp. z o.o. jest NADAL Bartłomiej Babuska.
To oczywiście tylko niektóre z bardzo ciekawych ustaleń, będących owocem tego procesu.

Nie wiemy czy także ta niefrasobliwość w podejściu do obowiązków jakie na organy spółki prawa handlowego nakłada kodeks handlowy, stanowiła przedmiot badania prokuratorów, którzy zajęli się sprawą oświadczeń majątkowych B. Babuśki zimą roku 2011.
Przypomnijmy, śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych radnego Babuśki zostało umorzone kilka miesięcy później. Nie wiemy dlaczego tarnowska prokuratura podjęła taką - w świetle choćby informacji ujawnionych podczas procesu dosyć dziwną - decyzję. Nie wiemy, ponieważ wciąż nie znamy uzasadnienia tego postanowienia. Jest ono ... tajne i takim pozostało nie tylko dla nas, jako zainteresowanych dziennikarzy, ale - w trakcie zakończonego w poniedziałek procesu - również dla sędziego, prowadzącego sprawę.
To utajnienie, i to bez względu na decyzję B. Babuśki w sprawie ewentualnej apelacji od komentowanego orzeczenia, paradoksalnie oznacza, że poniedziałkowy wyrok na pewno nie jest końcem tej sprawy, stanowiącej zresztą jedynie "odprysk" sprawy o wiele większej i wielowątkowej, której krótki opis rozpoczął nasz cykl tekstów o kontrowersyjnej działalności publiczno- biznesowej radnego Babuśki i jego kolegów ...

Piotr Dziża
Mirosław Poświatowski


P.S.
To drugi wyrok Sądu uniewinniający nas od oskarżeń Bartłomieja Babuśki, ale też w sumie piąta kolejna decyzja sądu, związana z "koterią Babuśki", korzystna dla portalu inTARnet.pl. W roku 2011 w Sądzie Rejonowym w Tarnowie zapadły jeszcze 3 postanowienia umarzające postępowanie karne wobec nas. Między innymi w sprawie wytoczonej nam - i prowadzonej teraz szczegółowo przez Sąd Rejonowy raz jeszcze - przez zarząd spółki MPK, który stanowią koledzy teraz już dwóch radnych PO (obok B.Babuśki, również M.Morawskiego): Jerzy Wiatr i Robert Grela. [zdanie usunięte z powodu wyłączenia jawności procesu - na wniosek oskarżycieli - przeciwko czemu oponuje nasz dziennikarz] Mirosław Poświatowski [fragment zdania usunięty z powodu j/w] czeka na całkowite oczyszczenie z absurdalnych oskarżeń, wytoczonych mu przez MPK pod obecnym kierownictwem. Od kilku lat nasz dziennikarz stara się opisywać nieprawidłowości w tej spółce komunalnej i - nazwijmy to eufemistycznie - uzasadnione podejrzenia o naruszenia prawa w MPK, czego konsekwentnie stara się nie dostrzegać organ właścicielski przedsiębiorstwa, czyli Prezydent Miasta, pomagający roztoczyć swoisty polityczny parasol ochronny nad zarządem spółki.
Szczęśliwego dla nas finału również i tej sprawy sądowej jesteśmy pewni.
Zobacz także :
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 40)Dodaj komentarz
(24-04-2012) stach :
gratulacje i tak trzymać !!! przeczołgajcie tego ananaska z koleżkami spod niejasnej gwiazdy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) kierowca :
Wczoraj przesiadywał w MPK w gabinecie Wiatra, a na procesie się nie pojawił. Zastanawiali się pewno jak ,,POMÓC" MPK i jej pracownikom.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) fifi :
jeśli ma odrobinę honoru to wycofa się w cień .....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) obserwator :
Prokuratura pokazała rzeczywiste oblicze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) zołc :
Brawo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) otto :
Gratulacje dziennikarze!!!!! Życzę sił i woli walki na dalszym etapie rozpier... tej mafijnej śmietanki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) zółć :
Gratulacje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) x :
9 maja jest proces przeciwko RYSZARDOWI Ż. oskarżonemu przez prokuraturę o współudział sprawczy wykorzystując swoje stanowisko w fałszowaniu dokumentów w MPK. 17 maja jest rozprawa przeciwko Robertowi K. w sprawie afery giełdowej też z oskarżenia prokuratury. Ciekawe kto jeszcze się do tego pociągu załapie. Może kasjerki- jego okresowa konkubina, czy personalna MPK?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) xy :
to czekamy na relacje

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) iza :
Brawo dziennikarze! tak trzymać i kolejne układy piętnować!!! Proponuję zacząć od urzędu miasta i ich układów!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) Bravissimo :
Brawo, Brawo, Brawo dziennikarze. Muszę jednak uwierzyć w niezależność tarnowskiej prokuratury.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) lukiduki :
Brawo! Tak trzymać panowie i nagłaśniać tę i podobne sprawy, aby społeczeństwo szerzej dowiadywało się o układach i powiązaniach w marnym tarnówku. BRAWO!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) do Bravissimo :
Tobie się w głowie popierdoliło, albo po dobrej wódzie jesteś.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) Janek :
Gratulacje dla dziennikarzy!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) JacLe :
A ja się zastanawiam na co ten gościu liczył wnosząc pozew.../?/

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-04-2012) do JacLe :
odpowiadam ci: na podziałanie jeszcze parę miesięcy w glorii "oczyszczonego" przez prokuraturę i pokrzywdzonego przez pismaków. I opłacało mu się odegrać ten teatr bez złudzeń co do końcowego wyroku bo przecież dostał fuchę w Krasnem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2012) bezradnyprawnik :
gratulacje dla dziennikarzy ze sie nie ugieli, trzeba tepic cwaniactwo, brawo

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2012) zażenowany :
Mam pytanie - czy Bartolo Babol będzie kandydował w następnych wyborach do Rady Miasta ? Bo aż się prosi żeby tego Pana odstawić na boczny tor. Wstyd dla miasta, że taka osoba zasiada w RM...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2012) bezradnyprawnik :
do zażenowany: wiesz .... kandydował bedzie pewnie ... gorzej z ludzmi i miejmy nadzieje ze przejrza na oczy .... bo to od nich zalezy na kogo glosują ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2012) MAK :
POmału zaczyna się koniec peowców jeszcze wróci sprawiedliwość Gratulacje dla REDAKTORÓW tak trzymać i ujawniać wszystkie przekręty i POwiązania

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2012) śledczy :
Jeszcze prokuratura Okręgowa i CBA nie zakończyły śledztwa w FABIOS sp.S.A., z czasu kiedy nią zarządzał i prywatyzował Babuśka, a już gość dostał pod swoje ,,kierownictwo" następną firmę do ,,UZDROWIENIA". I to jest skandal.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-04-2012) SMAFIOO :
@Stach, sąsiad mi tu podpowiada, że, jak sama nazwa wskazuje, jasno-niebieski … .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-04-2012) hetero :
gdzie się podziali ci wszyscy obrońcy Babuśki ? Tyle ich tu było (wpisów) rok temu i proroctw , że dziennikarzom jaja pourywają, zamkną do paki, że to tylko polityczna gierka . Myślę , że już niedługo lemingi kochane zamilkniecie czy zaniemówicie też w innych POważnych sprawach

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-04-2012) ... :
Jak to miło mieszkać w mieści, w radzie którego zasiadają główni bohaterowie umoczeni po uszy w tym bagnie. Oczywiście prezydent i jego cała świta nie widzi żadnego problemu i wzajemnie się komplementuje na sesjach RM.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-04-2012) do hetero :
Jesteście głupsi niż ustawa przewiduje. Poplecznicy internetu i pisory jak też solidaruchu też wypisują różne bzdety - wam wolno? Przecież BB nei przegrał. Przecież nikt nie stwierdził, że jego zeznanie majątkowe jest nieprawdziwe, tylko, że można sobie pisać bzdety na ten temat na internecie. Jesteście żenujący...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-04-2012) do poprzednika :
czyżby? Proszę posłuchać nagrania. Ciekawe co na to Prokuratura Rejonowa w Tarnowie i Przewodniczący Rady Miasta Tarnowa - bo na nich teraz spoczywają określone obowiązki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2012) do Bartusia i kolesiów :
Czas odejść zachowując pamięć jako negatywny przykład demokracji zanim się we własnym gównie nie potopicie. Dobrze wam radzę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2012) do powyżej :
pierdu pierdu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2012) do do powyżej :
ubierz sobie gumowe majtki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2012) zółc :
i pampersa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2012) zółc do powyzej :
zasługujesz zeby poslugiwac sie tym nickiem?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-04-2012) wyborca :
co ten przekręt jeszcze w radzie miasta robi? kopa w dupę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-04-2012) MAFIOSO :
Naruszenie powagi Sądu zwykle grozi dotkliwymi karami porządkowymi, w tym finansowymi. Tyko dlaczego zasada ta działa w jedną stronę, i nie dotyczy uszanowania powagi podsądnych? Ja, póki co, w dobrej wierze uważam, że sędziowie pracujący w Sądzie, jedynie sędziami są. I to niezależnie od tego, za kogo - zgodnie z ich własnym przekonaniem - sami się uważają.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-05-2012) kibic :
Mamy oto specjalistę od wszystkiego, na dziś od inseminacji ( podobno dobry specjalista): Bartłomiej Babuśka Prezes Zarządu tel. +48 017 853 42 01, email: krasne@mcb.com.pl Prezes Zarządu Dyrektor Generalny

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-05-2012) rudy :
Takie sprawy powinny odbywać się w innych miastach, poza zasięgiem mimowolnych kolegów i znajomych BB i MM, bo wiadomo, że adwokaci w małym mieście znają się z sędziami i trrochę głupio jest całkowicie bezstronnie i niezależnie oceniać postępowanie adwokata.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-05-2012) do kibica :
Komentarz usunięty

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-07-2012) kibic :
A dlaczego komentarz usunięty?. Kłamcę nie trzeba chronić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-07-2012) uy :
Prawda musi zawsze wyjsc na jaw ,szkoda tylko ze w tak rzadko.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-08-2012) brawo :
Panowie, szacunek, jest już niewielu którym przeszkadza obnoszenie się twz biznesman`ów bez żadnej żenady a którzy mają odwagę mówić jak jest, i bardzo dobrze wykonaliście swoją pracę i TO TAK NAPRAWDĘ NALEŻY DOCENIĆ, a pan Bartłomiej niech sobie dalej działa (teraz na 100% z bio... tylko czy zna pojęcie biotechniki??????!!!!!!!!!!!!) -------PANOWIE PRACUJCIE--------------------- ------

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-09-2012) sus andrzej :
Piotrze super

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl