To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   W słynnej tarnowskiej firmie rozpoczynają się zwolnienia grupowe aktualizacja   -   25/4/2012
Upadek POLDIM-u
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, rozpoczęły się procedury związane ze zwolnieniami grupowymi w – do niedawna – jednej ze sztandarowych firm naszego regionu – POLDIM. Z grubo ponad 500 pracowników, pracę stracić ma blisko trzy czwarte z nich – i to w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Przypomnijmy, że 13 kwietnia Zarząd spółki złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. AKTUALIZACJA: komunikat zarządu spółki Trakcja-Tiltra S.A.

Ogloszenie

Przypomnijmy, że od 2010 roku POLDIM S.A. był częścią litewsko-polskiej Tiltra Group. Teraz firma bankrutuje ze względu na bardzo złą sytuację ekonomiczną i brak możliwości realizacji kontraktów. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną może być niedoszacowanie kosztów podczas walki o kontrakty na duże inwestycje. Niewykluczone, że w całej Polsce z podobnych przyczyn – np. poprzez składanie w przetargach ofert, których realizacja z ekonomicznego punktu widzenia stała się niemożliwa ze względu na rosnące lub zaniżone w ofercie koszty – wkrótce po Euro 2012 padać będą kolejne firmy, a w skali kraju wielu podwykonawców już „zwinęło interes” z uwagi na wielomiesięczne zatory płatnicze. (Jak na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” podał Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK – w przypadku autostrad suma nie zapłaconych faktur obecnie sięga kwoty 2,8 mld zł.) Po Euro 2012 kolejnymi inwestycjami realizowanymi przez różnych wykonawców (np. autostradami) – jeszcze intensywniej zajmować się zapewne będą różne organy kontrolne, z prokuraturą i sądami włącznie.

Ale powróćmy do POLDIM-u. W tym przypadku, umowy kredytowe wypowiedziało kilka banków i Zarządowi spółki, mimo starań, nie udało się zawrzeć z nimi porozumienia. Nie wiemy natomiast, czy cała grupa, a więc strona litewska, była w ogóle zainteresowana ratowaniem firmy, mającej wciąż dobrą markę i wizerunek.
W następstwie złożonego 13 kwietnia wniosku o ogłoszenie upadłości, w spółce rozpoczynają się procedury związane ze zwolnieniami grupowymi. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że z grubo ponad 500 pracowników, pracę w najbliższych miesiącach miałoby stracić przeszło 400 osób – i to ze wszystkich grup zawodowych na zbliżonym poziomie. Aktualnie próbujemy uzyskać ze strony spółki bardziej szczegółowe wiadomości na ten temat i na temat ewentualnych pakietów osłonowych czy np. szkoleń dla zwalnianych pracowników – poinformujemy o tym niezwłocznie po otrzymaniu takich wiadomości. Kierownictwo spółki odesłało nas do wynajętej przez Tiltra Group agencji PR, do której wysłaliśmy drogą elektroniczną nasze pytania. Do tematu z pewnością będziemy powracać.

Nie ulega jednak wątpliwości, że upadek POLDIM-u jest złą wiadomością nie tylko dla zwalnianych pracowników i ich rodzin. To bowiem także kolejny sygnał o postępującej degradacji Tarnowa i naszego regionu. A to źle wróży na przyszłość, prognozując dalsze osuwanie się do poziomu Polski powiatowej (w złym tego słowa znaczeniu), gdzie wymarzonym i największym pracodawcą w regionie jest ten czy ów urząd, utrzymywany z pieniędzy podatników sektor publiczny, czy spółka skarbu państwa...

Aktualizacja
Zgodnie z zapowiedzią, po kilku próbach skontaktowania się z Zarządem Poldimu i po przeprowadzonej, krótkiej rozmowie telefonicznej z dyrektorem ds. personalnych, ostatecznie dotyczące Poldimu pytania wystosowaliśmy do agencji PR reprezentującej spółkę Trakcja-Tiltra. W charakterze odpowiedzi otrzymaliśmy komunikat Zarządu Tiltry z dnia 13 kwietnia b.r., który w niewielkim stopniu stanowić może odpowiedź na zadane pytania – np. te dotyczące samego źródła kłopotów Poldimu, które doprowadziły do upadłości, czy te dotyczące ewentualnych pakietów osłonowych dla zwalnianych pracowników, co jest rzeczą powszechnie w takich wypadkach stosowaną – pozostają zatem pytaniami „otwartymi”. Podobnie otwartym pozostaje pytanie, czy wobec skali zwolnień jakieś działania będzie mógł podjąć tarnowski magistrat – o ile ktokolwiek w ogóle zwracał się do władz miasta w tej sprawie.
Treść pytań oraz komunikat Zarządu Tiltry zamieszczamy w całości.

Pytania:
1. Czy złożony 13 kwietnia przez Zarząd Poldimu wniosek o ogłoszenie upadłości oznacza ostateczny koniec firmy, czy też może macierzysta grupa ma wobec niej, lub majątku jeszcze jakieś plany - jeżeli tak, to jakie?
2. Jaka była przyczyna utraty wiarygodności kredytowej Poldim, co zaskutkowało wypowiedzeniem umów przez banki i wnioskiem o ogłoszenie upadłości? Czy miało to związek z niedoszacowaniem kosztów przy przetargach? Czy miało to związek z przyjęciem do realizacji zbyt dużej liczby zbyt dużych kontraktów? Czy ewentualne niedoszacowanie kosztów związane było z celowym działaniem, w którym głównym czynnikiem była chęć zdobycia kolejnego kontraktu, czy też niedoszacowanie owo wynikało ze zmiennych warunków ekonomicznych lub innych czynników, które znacząco podniosły koszty inwestycji?
3. Czy Tiltra Group podjęła jakiekolwiek działania naprawcze lub inne, mogące uratować Poldim i czy wsparła Poldim np w negocjacjach z bankami? Czy w ogóle rozważano wsparcie Poldimu umożliwiające realizację kontraktów?
4. Czy przewidziano jakiekolwiek pakiety osłonowe dla pracowników zwalnianych w ramach zwolnień grupowych (w tym np pomoc w znalezieniu zatrudnienia, zmiana kwalifikacji itp.)?

Komunikat Zarządu Trakcja - Tiltra S.A. Z 13 kwietnia b.r.
Zarząd spółki Trakcja - Tiltra S.A. w dniu 13 kwietnia 2012, powziął wiadomość o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu przez spółkę Poldim S.A.. Przyczyną ogłoszenia upadłości jest brak możliwości wypełnienia warunków banków – wierzycieli w zakresie restrukturyzacji zadłużenia, a w rezultacie utrata płynności finansowej Poldimu.
Restrukturyzacja zadłużenia spółek z grupy Poldim była jednym z priorytetów zarządu Trakcja-Tiltra w ostatnim czasie. Negocjacje w sprawie pozyskania nowego finansowania, a także przywrócenia finansowania przez banki trwały od grudnia 2011r. Zarząd spółki Trakcja-Tiltra doprowadził m.in. do porozumienia, które skutkowało zaprzestaniem egzekucji długów Poldimu na okres porozumienia z bankami.
Mimo starań stron, nie udało się jednak finalnie wypracować zasad, które Poldim byłby w stanie spełnić, a które byłyby akceptowalne dla wierzycieli.
-Wyrażam wielkie uznanie dla zaangażowania wszystkich stron biorących udział w negocjacjach dotyczących warunków restrukturyzacji zadłużenia firmy Poldim. Ze względu jednak na różnice w podejściu do problemu nie udało się wypracować kompromisu akceptowalnego dla wszystkich podmiotów – powiedział Maciej Radziwiłł, Prezes Trakcji – Tiltry. Dodał on również, że „mimo zgody większości banków na ponad 50 proc. redukcję zadłużenia, największą trudność w tym procesie stanowiło pogodzenie zapotrzebowanie na kapitał obrotowy dla Poldimu w szczycie sezonu budowlanego, przy jednoczesnym żądaniu przez część banków natychmiastowej spłaty zadłużenia.”

Sytuacja spółki Trakcja-Tiltra mimo upadłości Poldimu jest stabilna. W 2011 roku grupa Trakcja-Tiltra osiągnęła przychody na poziomie 2,143 mld zł, co stanowi wzrost o 336 procent w stosunku do roku ubiegłego. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 129,434 mln zł i był wyższy o 193 procent w porównaniu do okresu porównywalnego w zeszłym roku.
Ponadto, spółka dokonała ponad 200-milionowej redukcji zadłużenia w ostatnich miesiącach dzięki sprzedaży 41 proc. akcji Eco-Wind Construction realizującej projekty farm wiatrowych, odebrała od litewskiej spółki  obligacje o wartości ponad 140 mln zł, a także sprzedała ponad 2/3 inwestycji w projekcie developerskim na warszawskim Bemowie.
Po upadłości Poldimu, którego zadłużenie przekraczało 120 mln zł, wskaźnik zadłużenia netto całej grupy Trakcja – Tiltra w stosunku do zysków EBITDA, należy do najniższych w branży.
-Mimo trudności w wejściu na rynek budownictwa drogowego, spółka nie zamierza rezygnować z tych planów – podkreśla Maciej Radziwiłł.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 8)Dodaj komentarz
(25-04-2012) 40 plus :
Może znajda pracę w teatrze , prawie aquaparku,przejściu podziemnym, że nie powiem na skwerku lub plantach bo brzmi to dwuznacznie...... a nie o to mi chodzi... Tarnów zmarnował 6 lat na inwestycje w bezsensowne projekty... nie dając szansy na projekty.... później stymulujące rozwój gospodarczy , bo jedna niedokończona strefa gospodarcza to aż tyle co nic... Teraz z zadłużonego miasta bez perspektyw chyłkiem usunie się na z góry " wyhodowane miejsce" gospodarz Ricardo a za nim jego skarbek.... odklejeni od rzeczywistości XXI wieku... czyli gospodarki opartej na wiedzy a nie walcu, łopacie, koparce .... bez urazy... Na szczęście jak sądzę młode pokolenie , które gdzieś już czeka.... , rozliczy te działania i wierzę jeszcze damy radę ... :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-04-2012) otto :
Skandal! Jaka odpowiedzialność spoczywa na prezesach i dyrektorach tej firmy? Obawiam się, ze ci panowie nie będą zwolnieni. Jak można tak beznadziejnie zarządzać firmą wiodącą na rynku, aby najpierw zadłużyć ją na ponad 100mln a potem ogłosić upadłość??? Prokuratura powinna treraz sprawdzić komu zależało na upadku Poldimu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-04-2012) ja :
Skoro ktoś starcil, to na pewno ktoś na tym zarobił krocie, a czy ktoś pomyslał, że te "działania" na firmie POLDIM i doprowadzenie jej do upadłości być może było z góry zamierzone??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-04-2012) pracownik :
kilku żądnych wielkiej kasy "kolegów" zaplanowało i z premedytacją doprowadziło do tej upadłośći. niech nikt nie wierzy w wypowiedzi władz poldimu ,bo to oni i tylko oni to spowodowali!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-04-2012) mieszkaniec :
Swoją drogą ciekawe jak bankrut został "budowniczym" autostrady.... jak to jest w tym kraju, że ktoś wybiera i powierza firmie leżącej na łopatkach ogromne pieniądze. Czyżby Poldim uprawiał przed dłuższy czas kreatywną księgowość?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2012) hmm :
a co z pieniędzmi należącymi do pracowników? Może by ktoś mnie oświecił, bo różne rzeczy się słyszy na mieście

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-04-2012) Lek med :
Tak się kończy ojcobójstwo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-04-2012) nazi :
Poprzedni prezes rozkręcił firmę a obecne szefostwo ją zgnoiło. I najgorsze, że będą próbować rządzić dalej. Stracą tylko pracownicy i region tarnowski. Kiepską przyszłość też widzę dla wielu małych firm żyjących z POLDIMU.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl