To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Ogólnopolskie uroczystości jubileuszu 25-lecia Beatyfikacji Karoliny Kózkówny    -   02/6/2012
Świąteczny weekend z Bł. Karoliną
10 czerwca 2012 roku mija 25 rocznica beatyfikacji przez Jana Pawła II na tarnowskich Błoniach Karoliny Kózkówny. Z tej okazji Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej wespół z diecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży i kustoszem sanktuarium w Zabawie organizują trzydniowe ogólnopolskie obchody tej rocznicy, która jest również rocznicą historycznej wizyty Papieża Polaka w Tarnowie. - Modlitwa, praca i radość – te trzy słowa doskonale odzwierciedlają życie bł. Karoliny. Program uroczystości jubileuszu jej beatyfikacji wpisuje się w zbiór tych wartości - deklarują organizatorzy weekendowego święta, które rozpocznie wspólne ... kibicowanie polskiej reprezentacji w inauguracyjnym meczu EURO 2012. Organizatorzy serdecznie zapraszają młodzież w każdym wieku !

Ogloszenie

Karolina zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc się przed odebraniem jej godności, 18 listopada 1914 roku.
W rodzinnej Wał Rudzie oraz jej okolicach powszechnie panowało przekonanie o tym, że Karolina zmarła jako osoba święta. Pierwszym tego wyrazem był udział około 3 000 osób w pogrzebie, podczas gdy cała wieś Wał-Ruda wraz z okolicznymi miejscowościami liczyły kilkaset mieszkańców. Wkrótce rozpoczął się długotrwały proces beatyfikacyjny. Dopiero po kilkudziesięciu latach, 10 czerwca 1987 roku, papież – Polak – Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną.

Od roku 1987 kult Błogosławionej dynamicznie się rozwijał. Karolina Kózka jest patronką Ruchu Czystych Serc i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz głównym patronem nowopowstałej Diecezji Rzeszowskiej. Błogosławiona patronuje nie tylko wspólnotom młodzieżowym, ale dzięki przykładowi swojego życia również rolnikom, ludowcom i samorządowcom. Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu Błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych, Miasteczko Modlitewne.

Jak zapewniają organizatorzy, ogólnopolskie uroczystości jubileuszu 25-lecia Beatyfikacji Karoliny Kózkówny są bogate w rozmaite treści. Zaplanowane zostały one na 3 dni, od 8 do 10 czerwca 2012 roku i odbywać się będą równolegle w dwóch miejscach – w Tarnowie i w Zabawie. Organizatorzy spodziewają się udziału około 4 tysięcy osób z całego kraju. W planie uroczystości znajdują się elementy religijne jak np. Msze Święte czy całonocne czuwanie modlitewne, jak również wydarzenia typowo rozrywkowe: koncerty zespołów i wspólne kibicowanie polskim piłkarzom podczas meczu otwarcia Euro 2012. Swoją obecnością program uświetnią: J.E. Bp Andrzej Jeż – nowy ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, J.E. Abp. Józef Kowalczyk – Prymas Polski, oraz J.E. Kard. Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski.

Program uroczystości jubileuszowych prezentuje się następująco :

Mecz otwarcia Euro 2012: Polska – Grecja (wspólne oglądanie transmisji)
Punkt otwierający uroczystości jubileuszowe jest dość nietypowy. Stanowi go bowiem wspólne kibicowanie polskiej reprezentacji w piłce nożnej podczas rozpoczynającego się w tym dniu turnieju Euro 2012. - Chcemy pokazać, że nasza patronka oprócz modlitwy i pracy potrafiła również dobrze się bawić - deklarują organizatorzy.
Młodzież z różnych zakątków Polski przyjedzie z flagami narodowymi, trąbami i bębnami, aby przy wsparciu bł. Karoliny pomóc Naszym Orłom pokonać Greków.

Recital Marii Bober o bł. Karolinie
Recital jest zupełnie nowym projektem muzycznym, który powstał specjalnie na uroczystość Jubileuszu 25-lecia Beatyfikacji Karoliny. Utwory oraz ich aranżacja, swym stylem muzycznym nawiązują do twórczości Marka Grechuty. Przedsięwzięcie muzyczne zostanie uwiecznione na specjalnej płycie jubileuszowej, która będzie dystrybuowana w środowiskach kościelnych, na terenie całej Polski. Początek koncertu o godz. 21:15 (po Apelu Jasnogórskim). Recital powtórzony zostanie dzień później, w sobotę o godzinie 20:00 w kościele Bł. Karoliny w Tarnowie.

Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego
Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia obchodów będzie Uroczysta Msza Święta sprawowana o północy pod przewodnictwem nowo mianowanego biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Po Mszy Świętej rozpocznie się całonocne czuwanie z bł. Karoliną.

Poetyckie zamyślenie szlakiem męczeństwa: montaż słowno-muzyczny w wykonaniu zespołu „Pod Gruszą”.
Zamierzeniem tej części programu jest przeprowadzenie montażu słowno – muzycznego, który zostanie przygotowany przez wspomniany już „Zespół Pod Gruszą”. Atutem tego spotkania będą w pełni autorskie słowa rozważań Drogi Krzyżowej oraz muzyka skomponowana specjalnie na tę okoliczność.

Nocne czuwanie
Całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w Sanktuarium Błogosławionej w Zabawie będzie wprowadzeniem młodzieży do głównych uroczystości, które będą trwały całą sobotę. W sposób szczególny w czuwanie włączy się Ruch Czystych Serc. Modlitwa ta będzie przygotowaniem dla osób, które pragną godnie przeżyć Jubileusz. Czuwanie zakończą o godzinie 7:00 rano w sobotę Godzinki o świętym życiu i śmierci Bł. Karoliny.

Katecheza pod Gruszą i Droga Krzyżowa
Jedną z najbardziej znanych informacji o bł. Karolinie jest ta związana z gruszą w rodzinnej dla błogosławionej Wał Rudzie. Karolina, idąc za przykładem swojej matki, już jako kilkunastoletnia dziewczyna zajmowała się prowadzeniem katechezy dla dzieci z okolicy. Jubileuszowa katecheza pod Gruszą zostanie poprowadzona przez ks. Artura Ważnego - wieloletniego Duszpasterza Młodzieży, a obecnie proboszcza parafii w Tarnowie- Mościcach. Zasadniczym jej celem jest wprowadzenie nas w przeżywanie Drogi Krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Początek katechezy i późniejszej Drogi Krzyżowej śladem męczeństwa Karoliny w Wał Rudzie o godzinie 9:00.

Eucharystia pod przewodnictwem Prymasa Polski
W sobotę o godzinie 12:00 w Zabawie odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem Prymasa Polski- J.E. Ks. Abpa Józefa Kowalczyka. Msza Święta będzie dziękczynieniem za dar beatyfikacji. Uczestniczyć w niej będą również wszyscy neoprezbiterzy Diecezji Tarnowskiej. PO Mszy świętej zaplanowano Prezentację Szwadronu Jazdy Konnej im . V Pułku Jazdy Konnej i tańce lednickie, o godzinie 15:00 - Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a po niej katechezę Ojca Świętego Jana Pawła II o bł. Karolinie

Prezentacja dzieł związanych z bł. Karoliną
Prezentacja dzieł związanych z patronką sanktuarium to blok pięciominutowych świadectw reprezentantów środowisk działalności i krzewienia kultu błogosławionej. Uczestnicy opowiadać będą o tym, w jaki sposób Karolina motywuje i inspiruje do działania. Wprowadzeniem do wygłaszanych świadectw będzie krótkie wystąpienie ks. Krzysztofa Czecha - zastępcy Asystenta Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz proboszcza parafii w Piwnicznej Zdroju. Zaprezentują się także: Ruch Czystych Serc, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, szkolne koła Caritas, Miasteczko Modlitewne, Wzrastanie, pomnik Przejście oraz „Zespół pod Gruszą”. Początek prezentacji w sobotę około godziny 15:30.

Wieczorny koncert uwielbienia - koncert New Life`m
Sobotni wieczór rozpocznie się około godziny 18:30 uwielbieniem, które poprowadzi Młodzieżowa Schola Diecezjalna. Spotkanie uświetni koncert zespołu New Life`m (g. 20:00) - jednego z najpopularniejszych wykonawców muzyki chrześcijańskiej. Będzie to również zapowiedź przyszłorocznej Strefy Chwały, która odbędzie się w Starym Sączu na placu papieskim. Sobotnią część obchodów zakończy nocne spotkanie przy ognisku.

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem J.E. Ks. Kard. Stanisława Dziwisza
Centralnymi wydarzeniem uroczystości będzie niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem J.E.Ks. Kard. Stanisława Dziwisza. Wspólna Uczta Pańska będzie dziękczynieniem za wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Tarnowie oraz beatyfikację Karoliny Kózkówny. Tym razem do kościoła pw. Bł. Karoliny w Tarnowie zapraszana jest nie tylko młodzież.

Do jubileuszowych obchodów beatyfikacji Karoliny oraz wizyty w Tarnowie Ojca Świętego nasza redakcja wracać będzie w najbliższych dniach wiele razy.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 8)Dodaj komentarz
(06-06-2012) wiesiu :
ta i nie zapomnijcie grubych portfeli drodzy pielgrzymi. kasiora musi sie zgadzac po tej imprezie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-06-2012) do:wiesiu :
Czy ciebie ktoś poucza co masz czynić na socjalistycznej majówce? Nie., więc i ty nie pouczaj innych. Poza tym nikt z kieszeni czy portfela pieniedzy nie wyciąga, chcesz to dajesz, niechcesz nie dajesz i w czym problem? a to że niektórym księżom czy proboszczom przewróciło sie w główkach (broń Boże nie od nauki czy wiary) to już inna sprawa. mamy nowego Biskupa Ordynariusz, w nim Wielka Nadzieja że Kościół tarnowski odzyska dawny blask z czasów Bpa Ablewicza. a służalczość wobec PO umrze jak Judasz. Tak nowemu Biskupowi i Nam Dopomóż Bóg.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-06-2012) Parafiani z Moscic :
A czy kustosz sanktuarium będzie opowiadał dzieciom i młodzieży o próbie gwałtu na dziewczynce tak jak opowiada dzieciom pierwszo-komunijnym? A my Rodzice nie wiemy jak córkom to później normalnie wytłumaczyć. Pozdrawiam Kustosza!!!!!!! A gdzie ochrona dzieci przed złym???? Bo na pewno nie w Zabawie! Więc myślę, że to poważniejszy problem Kościoła niż kasa, której i tak im zawsze mało!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-06-2012) rrrrrr :
maja te klechy nasrane we łbach hehhhehee

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-06-2012) gggggg :
tatuś nie potrafi im wyjaśnić różnicy pomiędzy defloracją wojenną a dyskotekową.... biedne te córeczki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-06-2012) do gggg :
kretynie szczególnie gdy dziewczynka ma 8 lat

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-06-2012) KArol :
Bardzo podoba mi się pomysł wspólnego oglądania meczu Polska - Grecja wraz ze świętą. Jak Zabawa to zabawa. A do tego NEW LIFE i podręczniki Nowej Ery na Nowy Rok szkolny. Same nowości. No i ta informacja, że w pogrzebie uczestniczyło 3.000 ludzi, choć mieszkało ich znacznie mniej w Zabawie i wniosek, że już wtedy był to wyraz VOX POPULI i VOX DEI. Przecież nie żadna manifestacja polityczna... to byłoby za proste.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-06-2012) KArol :
Nie dziwię się, że promieniowanie świętym ma potem taki skutek, że sobie św. Karolina ze św. Faustyną nie mogą poradzić ze wstawiennictwem św. Hildegardy z Bingen i katolicka Polska remisuje z mitologiczną Grecją, a od protestanckich Niemiec dostaje równo kopa na boisku, w dyplomacji i w gospodarce. O wstawiennictwie JP II nie ma co nawet wspominać, bo pewnie ciągle oddaje walkowerem łaski Starszym Braciom...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl