To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rozpoczynają się „Galicjaner Sztetl”    -   12/6/2012
Dni Pamięci Żydów Galicyjskich
W dniach od 14 do 26 czerwca 2012 r. realizowane będą w 70. rocznicę tzw. „pierwszej akcji” Dni Pamięci Żydów Galicyjskich GALICJANER SZTETL. Zgodnie z zapowiedzią, poniżej prezentujemy program wydarzenia, organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Ogloszenie

14 CZERWCA (czwartek)
godz. 12.00 Uroczystość modlitewna w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze
godz. 21.00 Spektakl pod Bimą: Hanna Krall – „Zdążyć przed Panem Bogiem”, Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

15 CZERWCA (piątek)
godz. 21.00 Spektakl pod Bimą: Hanna Krall – „Zdążyć przed Panem Bogiem”, Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

17 CZERWCA (niedziela)
godz. 21.00 Koncert pod Bimą: Lloyca Czakis – Argentyna

24 CZERWCA (niedziela)
godz. 19.00 Koncert w Synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej: Simcha Keller – Łódź

26 CZERWCA (wtorek)
godz. 21.00 Koncert pod Bimą: Yaakov Lemmer – Nowy Jork

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
Wystawa fotografii Agnieszki Traczewskiej – „Dzieci Eretz Israel”, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, ul. Krakowska 10 (VI-VIII.2012)

17 czerwca (niedziela)
godz. 12.15 Uroczystości modlitewne na cmentarzu żydowskim w Brzostku, cmentarzu katolickim w Brzostku, miejscu straceń Żydów w Podzamczu (Kołaczyce) – uroczystość odnowienia zbiorowej mogiły.

Dni organizowane są pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa – Ryszarda Ścigały.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(13-06-2012) Monika :
od kiedy Brzostek jest dzielnicą Gminy Miasta Tarnowa ? Chyba że chodzi o Gminę Wyznaniową Żydowską , której prezydentem jest Ryszard Ścigała ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-06-2012) ZX :
Synagoga w Dąbrowie i koncert, to zasługa burmistrza Dąbrowy Stanisława Początka. Dziwne, że pod sukcesy burmistrza Dąbrowy, podszywa się Tarnów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2012) HARA :
To wstyd a nie sukces obchodzić jakąkolwiek rocznice związaną z żydami, zapomnieliście że żydzi byli wrzodami na ciele polaków. To tak jakbym cieszył się że zalęgły mi się w kożuchu insekty.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2012) Tylko pamięć :
Każdą tragedię trzeba należycie potraktować aby to, co stało się kiedyś nie powtórzyło się i dało nam przestrogę na przyszłość. Żydów spotkała zagłada Holocaustu, a nas Polaków masowo mordowano na WOŁYNIU i Kresach Wschodnich II RP w niespotkany dotychczas sposób. Też chcielibyśmy aby tam, na obecnej Ukrainie ktoś upamiętniał Polaków lecz to niestety nie możliwe ze względu na antypolonizm, co więcej - niszczy się polskie nagrobki, a nawet dokonuje się pochówku w polskich grobach!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2012) HARA :
~ku prawdzie Użytkownik anonimowy Organizatorzy czerwonego terroru Tak było w pierwszym okresie, gdy Państwo Polskie się broniło, gdy walczyły oddziały naszej armii i gdy wydawało się, że jeszcze nie wszystko stracone. Żydzi podjęli się wówczas roli "piątej kolumny". Później było dużo gorzej. Strzembosz przytacza ustalenia dr. ... rozwiń całośćMarka Wierzbickiego, kto był realizatorem bolszewickiego terroru. Oczywiście - NKWD a przedtem Armia Czerwona, ale decydującą rolę na co dzień odgrywały różnorodne milicje i gwardie. A te składały się przede wszystkim z Żydów. "Polscy Żydzi w cywilnych ubraniach, z czerwonymi opaskami na ramionach i uzbrojeni w karabiny biorą też licznie udział w aresztowaniach i wywózkach. To było najdrastyczniejsze ale dla społeczeństwa polskiego rażący był także fakt wielkiej liczby Żydów we wszystkich urzędach i instytucjach sowieckich.(...) ...w okresie wrzesień-grudzień 1939 r. miały miejsce liczne aresztowania tych przedstawicieli ludności polskiej, którzy przed wojną pełnili wyższe funkcje w administracji i władzach politycznych państwa polskiego bądź byli zaangażowani w działalność społeczną. Miejscowi Żydzi - członkowie tymczasowej administracji lub milicji - okazywali wówczas dużą pomoc władzom sowieckim w ich tropieniu i zatrzymywaniu". Dlaczego tak się działo? Jakie były przyczyny tej straszliwej nienawiści do Polski i okrutnej zemsty na Polakach? "Rzeczywiście, pisze Adam Strzembosz" Żydom w Polsce nie działo się najlepiej...ale wszak nie wywożono Żydów na Sybir, nie rozstrzeliwano, nie zsyłano do obozów koncentracyjnych, nie zabijano głodem i katorżniczą pracą. Jeśli Polski nie uważali za swoją ojczyznę, nie musieli wszak jej traktować jak okupanta i wspólnie z jej śmiertelnym wrogiem zabijać polskich żołnierzy, mordować uciekających na wschód polskich cywilów. Nie musieli też brać udziału w typowaniu swoich sąsiadów do wywózek..." widocznie chcieli

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2012) jacek :
Hara do psychiatry!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl