To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Ingres biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża    -   13/6/2012
Z życia Diecezji Tarnowskiej
W piątek, 15 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, odbędzie się ingres biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża do bazyliki katedralnej. Msza św. rozpocznie się o godzinie 11.00. Do Tarnowa ma przyjechać abp Celestino Migliore nuncjusz apostolski w Polsce, a także kardynałowie i biskupi z całej Polski. Swój udział potwierdzilim.in. kard. Stanisław Dziwisz metropolita krakowski, kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski, abp Wiktor Skworc metropolita katowicki, abp Stanisław Budzik metropolita lubelski, bp Wojciech Polak sekretarz generalny KEP. Będą również goście z zagranicy, wśród nich biskup pomocniczy ze Spiskiej Kapituły na Słowacji, bp Antoni Bonifacy Reimann z wikariatu apostolskiego Ñuflo de Chávez w Boliwii. W uroczystości będą też uczestniczyć m.in. kapłani z całej diecezji tarnowskiej, siostry zakonne i klerycy oraz parlamentarzyści, władze samorządowe, rektorzy, pracownicy wyższych uczelni, a także diecezjanie.

Ogloszenie


Godzinę wcześniej, w domu biskupa tarnowskiego przy ul. Mościckiego odbędzie się kanoniczne objęcie diecezji przez biskupa nominata. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, dokona się to poprzez okazanie Kolegium Konsultorów pisma apostolskiego mianującego bpa Andrzeja Jeża biskupem tarnowskim. Po sprawdzeniu autentyczności przedstawionego dokumentu kanclerz kurii sporządzi protokół, który zostanie podpisany przez bpa Jeża oraz członków Kolegium Konsultorów.

Bp Wiesław Lechowicz administrator diecezji zaprasza wszystkich wiernych do udziału w ingresie. Prosi też o modlitwę w intencji nowego biskupa tarnowskiego.
Szczególne zaproszenie, biskup kieruje do wiernych z Limanowej – rodzinnej miejscowości biskupa Andrzeja Jeża, a także do mieszkańców Krościenka, Wierzchosławic, Tarnowa–Mościc i Nowego Sącza, gdzie wcześniej pracował biskup Jeż, jako wikariusz i proboszcz.

Ingres jest pierwszym oficjalnym wejściem biskupa do jego kościoła, czyli kościoła katedralnego. Rozpocznie się on od procesji do katedry. Przy drzwiach świątyni nowy biskup zostanie powitany przez ks. Stanisława Salaterskiego, proboszcza parafii katedralnej. Następnie uda się na krótką modlitwę do kaplicy Najświętszego Sakramentu.
Przed rozpoczęciem liturgii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczyta pismo nominacyjne papieża Benedykta XVI. Wręczy także biskupowi pastorał - symbol władzy pasterskiej.
Kolejnym widocznym znakiem objęcia urzędu pasterskiego będzie zajęcie miejsca na katedrze biskupiej, na którą wprowadzi biskupa Jeża nuncjusz apostolski.
Później nastąpi homagium – czyli znak czci, szacunku i posłuszeństwa. Złożą je bp Wiesław Lechowicz oraz bp Władysław Bobowski, przedstawiciele prezbiterium tarnowskiego, w tym także kurii oraz seminarium duchownego, Wydziału Teologicznego, osób życia konsekrowanego i wierni świeccy.
Następnie bp Andrzej Jeż będzie przewodniczył Mszy św., podczas której wygłosi homilię.
Po modlitwie po komunii gratulacje i życzenia złożą m.in.: przedstawiciele Episkopatu Polski, duchowieństwa, osób konsekrowanych, wiernych świeckich oraz władz samorządowych.
Na zakończenie liturgii nowy biskup tarnowski skieruje podziękowania i udzieli zgromadzonym błogosławieństwa.

Po kanonicznym objęciu diecezji oraz ingresie biskup Andrzej Jeż nabywa wszystkie prawa i obowiązki związane z powierzonym mu przez Ojca Świętego urzędem biskupa tarnowskiego.
Mszę św. połączoną z ingresem bp. Andrzeja Jeża do tarnowskiej katedry będą transmitować Radio RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz, Radio Maryja oraz Telewizja Trwam.
Ojciec Święty Benedykt XVI mianował 12 maja br. biskupem diecezji tarnowskiej dotychczasowego jej biskupa pomocniczego Andrzeja Jeża. Historycznej wagi temu wydarzeniu przysparza fakt, że po raz pierwszy w dziejach diecezji jej biskupem został kapłan wywodzący się z duchowieństwa tarnowskiego.

Ważne informacje
W piątek, od samego rana nie będzie można parkować na Placu Katedralnym. Natomiast parkingi w Wyższym Seminarium Duchownym zarezerwowane zostały dla księży biskupów oraz gości spoza diecezji.
Parkingi dla samochodów osobowych będą przy Urzędzie Wojewódzkim oraz przy ul. Piłsudskiego (przy WSD). Autokary mogą parkować nieco dalej - na tzw. Kapłanówce, przy parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej.

Przygotowała Ewa Biedroń DSI – Diecezjalny Serwis Informacyjny

Foto: archiwum DSI
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(13-06-2012) Obywatel Tarnowa :
To co prosze panstwa w piatek przy seminarium zobaczymy kolekcje wozow drabiniastych i furmanek nalezacych do przewielebnych?Nalezy dodac rowniez to ze zaprzysiezenie wladz miasta nie bylo takie uroczyste jak to co nasz czeka.Czyzby wladza koscielna stala powyzej wladzy swieckiej?Jestem na 100% pewien ze tak.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-06-2012) TARNOWIANIN :
MAM 2 PYTANIA; 1. CZY SAMOCHODY PARKUJACE PRZY WSD OBOWIAZUJA KARTY PARKINGOWE, CZY KTOS JE WYEGZEKWUJE JAK OD ZWYKLEGO KOWALSKIEGO. 2. CZY KTOS MOZE Z WAS MI WYJASNIC SKAD DZIWISZ MA AMPUŁKI Z KRWIĄ JP II?KTORE TERAZ PRZEKAZUJE JAKO RELIKWIE DO ROZNYCH KOSCIOLOW? KIEDY TE KREW ZDOBYL, W JAKICH OKOLICZNOSCIACH I ILE JESZCZE TEJ KRWI POSIADA?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-06-2012) obywatel :
To może i wierzę będzie lepszy Biskup Tarnowski od T.W Dąbrowskiego. Ja przyjdę na uroczystość.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-06-2012) Wolny :
Znowu kardynłowie biskupi dostojnicy , trony, honory, zaszczyty cała rzeczywistość.Polecam książkę ; Mario Puzo / Rodzina Borgiów / o papieżu Aleksandrze VI , czyżby to była manifestacja władzy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-06-2012) Tat :
Sądzę, że skromność Tego Biskupa jest odwrotnie proporcjonalna do powyższych komentarzy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-06-2012) Parafianin z moscic :
Odpowiedź jest prosta upuszczał krew JPII i gromadził wraz z aktami. Akta które przekazywał do UB a krew gromadził na trudniejsze czasy i teraz nią handluje!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-06-2012) Niedowiarek :
Mam pewne obiekcie do ks. Dziwisza trochę to wszystko wydaje mi się dziwne,że handluje się krwią JPII ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2012) imadło :
Dyżurny obywatelu Tarnowa i tarnowianinie! Nadzeszła pora aby się napić i przeczekać w garażu do meczu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2012) HARA :
A może to zwykły wampir!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-06-2012) Obywatel Tarnowa :
Imadlo,czy zrobiles to co radzisz-wlasnie przerwa w meczu bo leje na Ukrainie Jak tu czekac w garazu jak pelne furmanek-o wiesz np. ile garazy maja przewielebni kolo kosciola/hotelu/plebani zaraz kolo ban,ja tylko do 20 umiem liczyc a tam to chyba jest wieceji

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl