To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz    -   14/6/2012
To było 72 lata temu...
Mija 72 rocznica jednego z najtragiczniejszych i najsmutniejszych wydarzeń XX wieku. To tutaj, w Tarnowie, pierwszym transportem polskich więźniów do obozu KL Auschwitz, rozpoczęła się tragiczna historia obozów koncentracyjnych. Tegoroczne obchody zorganizowało Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem oraz prezydent Ryszard Ścigała.

Ogloszenie

14 czerwca 1940 roku 728 więźniów na tarnowskim dworcu zmuszono do stłoczenia się w towarowych wagonach, które ruszyły później w kierunku Oświęcimia. Wśród wywiezionych więźniów było wielu wybitnych tarnowian. Wystarczy wspomnieć chociażby Tadeusza Kołodzieja, wiceprezydenta Tarnowa wybranego w 1934 roku, Zdzisława Simce – geografa, nauczyciela i autora pierwszego przewodnika po naszym mieście pt. „Tarnów i jego okolice”, czy Stefana Syrka – pochodzącego z Tarnowa wybitnego żołnierza I Kompanii Kadrowej – przypomina tarnowski magistrat.

Od redakcji: obchodzona rocznica I transportu do Auschwitz – choć transport ten składał się niemal z samych Polaków, nie jest żadna próbą dzielenia ofiar ludobójstwa na „lepsze” i „gorsze”. Z pewnością jest natomiast dobrą okazją do przypominania światu, kto był katem, a kto ofiarą; jest dobrą okazją do przypomnienia, że wciąż na całym świecie bezkarnie powtarzane są określenia „polskie obozy koncentracyjne” i że nie słabną – inspirowane lub wywodzące się wprost z niektórych środowisk żydowskich – haniebne próby uczynienia z Polski i Polaków odpowiedzialnymi za holokaust. Wciąż też próbuje się zdyskredytować różne osoby – z braku merytorycznych argumentów – uderzając w nie pałką „antysemityzmu”. W tle widnieją zaś gigantyczne, bezpodstawne roszczenia np. ze strony Światowego Kongresu Żydowskiego, czy wręcz przedstawicieli władz Izraela, czujących się spadkobiercami pomordowanych Żydów (słynna wypowiedź sprzed wielu, wielu lat, że tak długo jak Polska nie uczyni zadość tym żądaniom, tak długo będzie upokarzana na arenie międzynarodowej).
Zobacz także artykuł sprzed kilku dni „Przypomnijmy o Rotmistrzu – Barackowi Obamie”.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl